HeadProtect: проверете дали има малициозен софтвер на Windows

скенирајте ги Windows за малициозен софтвер

Дали вашиот компјутер со Виндоус е навистина заштитен? И покрај тоа што го следевме советот што го дадовме порано во врска со ESET инсталација како антивирус стандардно во Windows, ова не значи дека оваа безбедносна алатка е непогрешлив за одредени закани кои користат безбедносна дупка.

Би можеле дури и да поставиме некому прашање, и покрај тоа што имаме добар антивирусен систем инсталиран на компјутерот, сепак ќе продолжиме да се чувствуваме одреден број на непријатности во однос на ефективноста работна станица на оперативниот систем. Ако забележавме нешто чудно однесување, тогаш можеби е време да се инсталира HeadProtect, алатка која нуди пребарување на присуство на некој вид малициозен софтвер во Windows.

Компатибилност на HeadProtect со Windows

HeadProtect е компатибилен со повеќето верзии на Windows, поради што не треба да има никаков проблем во работењето со различните ревизии предложени од Microsoft. Компатибилноста во реалноста мора да ја анализираме од гледна точка на антивирусот што го инсталиравме на нашиот персонален компјутер.

Според инвеститорот на HeadProtect, нивната алатка не предизвикува никаков вид на нестабилност или некомпатибилност со кој било антивирусен систем што го инсталиравме во Виндоус. Ова значи дека HeadProtect делува како дополнителна поддршка на она што го нуди антивирусот. Сега, начинот на кој работи оваа безбедносна алатка е нешто многу интересно за анализа, што ќе го споменеме подолу.

Како да користите HeadProtect за откривање на малициозен софтвер

Прво мора да одите кај Официјална веб-страница на HeadProtect, каде што ќе најдете две различни верзии за преземање. Од наша страна, препорачуваме да го набавите „лаптопот“ бидејќи со ова, нема да треба да го инсталирате во Виндоус уште од па дури може да користите USB pendrive.

HeadProtect 10

Ефективноста на резултатите прикажани од HeadProtect се базира првенствено на фактот дека оваа алатка е поддржан од приближно 70 мотори различни кои се специјализирани за овој вид закани. Интерфејсот што го поставивме во горниот дел е оној со кој можете да наидете; За многу луѓе би можело да биде нешто сосема неверојатно дека датотека со големина од само 2 MB, има можност да изврши толку исцрпна анализа при откривање на малициозен софтвер. Оваа ситуација е оправдана ако го земеме предвид тоа извршното дејствува само како мал клиент што ќе се поврзе со различните Интернет сервери и пребарувачи кои ќе обезбедат информации за тоа што може да се случи на нашиот персонален компјутер.

Конфигурација и дополнителни функции во HeadProtect

Не е важно дали ја преземате преносната верзија или онаа што треба да биде инсталирана во Windows, бидејќи во која било од овие верзии ќе имате можност да ја внесете нејзината конфигурација на нарачајте HeadProtect да дејствува, како што вие сакате.

На пример, меѓу овие дополнителни функции што би можеле да ги најдеме во конфигурацијата на HeadProtect се оние што ќе ни овозможат:

  1. Сокривање или криење на „лажните позитиви“ на малициозен софтвер
  2. Одржувајте активен преглед на ажурирањата на базата на податоци и апликациите.
  3. Започнете го режимот „заштита“ во реално време секој пат кога ќе се изврши HeadProtect
  4. Нарачајте HeadProtect да започне заедно со нашиот оперативен систем Виндоус.

HeadProtect 02

На горниот дел поставивме слика од екранот на овие дополнителни функции; Последните две се означени токму таму, што може да биде потребно или непотребно за одредена употреба. На пример, ако сме со идеја и страв дека некои малициозен софтвер се вградија во нашиот оперативен системДобро би било да се активираат опциите што се обележани со жолто во предложеното снимање. Ако сме сигурни дека малициозен софтвер не се инфилтрирал во Виндоус, тогаш би можеле да ги деактивираат овие полиња и да ја извршуваме апликацијата само кога сакаме да извршиме анализа на оперативен систем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.