Распоред на различни пребарувачи во Internet Explorer

пребарувачи во IE

Различни вести беа генерирани од „Мајкрософт“, што сугерира следно присуство на целосно бесплатен оперативен систем за мобилни уреди (таблети), што теоретски, имајте го Бинг како стандарден пребарувач во вашиот прелистувач Internet Explorer.

Ок сега Може ли некој пребарувач да се користи во Internet Explorer? Иако е точно дека оваа функција може да се справи многу лесно во Mozilla Firefox од сопствената област што се наоѓа на десната страна од прелистувачот, во Internet Explorer истата ситуација не е претставена на таков начин, мора да прифати неколку трикови да ја постигнеме нашата цел.

Користење клучни зборови за програмирање на Internet Explorer во нашите пребарувања

Ако користиме Mozilla Firefox, ќе имаме можност да му се восхитуваме на десната страна на прелистувачот многу важен елемент што можеме да го измениме во секое време во зависност од нашата потреба за работа; на пример, ако кликнеме на малата свртена стрелка надолу, сите пребарувачи што ги програмиравме ќе се појават веднаш во одреден момент, да можеме да избереме оној што е наша предиспозиција да го користиме при персонализирани пребарувања; Поради оваа причина, некои сугерираат дека овој интернет прелистувач „ја зема круната“ во однос на неговата употреба со различни пребарувачи.

Пребарувачи во Firefox

Но, ако нашата предиспозиција е да користиме Microsoft Internet Explorer и во тој прелистувач, ние сакаме да извршиме персонализирани пребарувања со друг специфичен мотор, индиректно Можевме да го сториме тоа, но потпирајќи се на едноставна алатка, што ги препорачуваме преземете од следниот линк; Бидејќи е пренослива апликација, не треба да се инсталира во нашиот оперативен систем Виндоус, само треба правилно да се справува со одредени параметри за да работи правилно.

Пребарувачи во Firefox 01

Сликата на која можете да му се восхитувате во горниот дел припаѓа на интерфејсот на оваа апликација што го има името ИЕ прилагодувач за пребарување, исто што ни нуди неколку полиња за пополнување и со кои мора да се постапува правилно за да се програма Internet Explorer со „клучни зборови“; првите опции со кои треба да работите се следниве:

 • Додај тоа ќе ни помогне да програмираме нов пребарувач во прелистувачот на Мајкрософт.
 • Измени ни овозможува да извршиме уредување на кој било пребарувач што претходно го додадовме.
 • Отстрани наместо тоа, ги отстранува сите додадени, сè додека повеќе не ни требаат.
 • Извоз генерира датотека за регистрирање на Виндоус со сите пребарувачи што ги создадовме претходно.

Очигледно мора да започнеме со првото копче (Додај) да создаде нова опција за пребарување на Internet Explorer; Откако ќе ги избереме, ќе се појави друг прозорец со различен интерфејс, со кој мора да се справиме на следниот начин:

 • Именувајте го вашето пребарување. Тука можеме да го поставиме името на нашиот претпочитан пребарувач (ви предлагаме да проверите алтернативите на Google што ги споменавме погоре).
 • Внесете алијас. Треба да поставиме само краток збор (колку пократок, толку подобро) што ќе дејствува како „клучен збор“.
 • Внесете ја URL-то за пребарување. Во овој простор ќе треба да ја поставиме (целосната) URL-адреса на нашиот пребарувач проследена со %s како што е предложено од долниот коментар во прозорецот.

Во врска со овој последен аспект, мора да ја споменеме следната ситуација, поради тоа што на некои корисници им е тешко да ја користат URL-то на одреден пребарувач; Препорачливо е да одите на кој било Интернет прелистувач и напишете ја URL-адресата на пребарувачот; Може да забележиме дека автоматски се додаваат голем број елементи кои, за нас, немаат смисла. На целата содржина на оваа URL ќе мора да ја копираме и подоцна да ја залепиме во просторот на последното поле од претходниот прозорец проследено со опцијата што исто така ја предлагаме.

Пребарувачи во Chrome

Откако ја извршивме оваа задача, треба да кликнеме на копчето Додадете ново пребарување така што нашите пребарувачи се програмираат во Internet Explorer.

Каде е трикот?

Е сега, ќе треба само да го отвориме прелистувачот Internet Explorer и да напишеме во просторот на лентата (на URL-то) клучниот збор проследен со она што сакаме да го најдеме во нашиот пребарувач персонализиран; Со други зборови, ако сакаме да користиме Дак или Гугл за да најдеме информации за Виндоус 9, во тој простор ќе треба да го напишеме следново:

Пребарувачи во IE 01

 • Патки Windows 8 (и потоа Внесете) или
 • Гугл прозорци 9 (и потоа Внесете)

Beе можеме да се восхитуваме дека веднаш ќе се појават резултатите обезбедени од пребарувачите што ги програмиравме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.