App Store започнува да ги одбива апликациите што се промовираат како бесплатни

Од лансирањето на првиот iPhone, а една година подоцна, продавницата за апликации Apple стана основна алатка така што сите корисници можат да инсталираат апликации на своите уреди, не само од суштинско значење, туку и неопходни, бидејќи тоа е единствениот начин да се направи, освен ако нашиот уред има скршено затвор. Благодарение на заедницата на развивачи, нашите iPhone, iPad и iPod touch имаат голем број апликации за да можеме практично да сториме сè со нашиот уред. Apple отсекогаш се карактеризираше со контролирање на многу од сите апликации Тие сакаат да можат да станат достапни во нивната продавница за апликации iOS.

Со цел да се подобри функционирањето на истиот и да не се чувствуваат измамени корисниците, App Store започна да ги отфрла сите апликации што вклучуваат збор без зборови или бесплатни во описот, во иконата, во прегледот или во фаќањата. Секоја апликација што сака да стане достапна во продавницата на Apple и која го прикажува тој збор на еден од гореспоменатите начини, автоматски ќе бидат одбиени и програмерите ќе ја добијат следната порака:

Името, иконата, сликите на екранот или прегледите на апликацијата прикажани на App Store вклучуваат упатувања на цената на вашата апликација, кои не се сметаат за дел од метаподатоците. Отстранете ги сите препораки за цени од името на апликацијата, иконата, прегледите со слика, тврдејќи дека апликацијата е бесплатна или нуди попуст. Ако сакате да ги прикажете тие информации, мора да го сторите тоа во описот на апликацијата.

Дизни и Гугл имаат неколку апликации со овој збор во името на него, збор што веројатно е тие ќе мора да се елиминираат ако не сакаат Apple да ги примени новите регулативи и може да ги исклучи од продавницата за апликации.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.