Продавницата за апликации на Apple започнува со чистење

Јаболко

Помина долго време откако продавницата за апликации на Гугл беше побројна од продавницата на апликации „Епл“, но додека во „Продавницата на Гугл плеј“ можеме да најдеме голем број апликации, кои во многу случаи оставаат нешто да се посака, и „Апр продавницата“ е зафатена со нив но Apple објави пред неколку месеци дека исчистете и започнете да бришете апликации што не се ажурирани веќе некое време и чија компатибилност со новите модели на iPhone сè уште не е адаптирана. Сите програмери кои имаат апликација од овој тип, добиле е-пошта каде се повикуваат да ги ажурираат доколку не сакаат нивната апликација да биде избришана.

Но, тоа не е единствената промена што Apple сака да ја спроведе во App Store, бидејќи исто така ќе ја измени максималната должина на насловите на апликациите. Apple сака да се справи со описни наслови на апликации. Но, ако Apple сака App Store да продолжи да работи треба да го подобри алгоритмот за пребарување за да можеме да најдеме апликации засновани на функција, а не на наслов.

Во е-поштата испратена до развивачите можеме да прочитаме:

Почитуван развивач,

На 1 септември 2016 година, објавивме дека ќе спроведеме процес на проценка и отстранување на апликациите што не работат како што треба, не ги следат политиките за преглед или се застарени.

Откривме дека вашата апликација не е ажурирана подолг временски период.

Следни чекори

За да ја задржите апликацијата во App Store, објавете нова верзија за преглед што ги исполнува условите за 30 дена. Ако е невозможно да објавите ажурирање за 30 дена, вашата апликација ќе се отстрани од App Store сè додека не испратите ажурирање и не се разгледа.

Ако ја избришеме вашата апликација

Remainе остане целосно функционален за корисниците кои веќе го имаат. Тие нема да претрпат прекин во нивните услуги, купувањата во апликации ќе продолжат да работат и ќе можат повторно да ги преземат во случај да мора да ги вратат. Сепак, препорачуваме да ја ажурирате апликацијата што е можно поскоро за повторно да ја стартувате во App Store за да се осигурате дека таа останува функционална за новите корисници.

Може да продолжите да го користите името на вашата апликација, бидејќи таа не е избришана од вашата сметка.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.