Германија забранува продажба на паметен часовник создаден за деца на возраст од 5 до 12 години

И тоа е дека технологијата не е секогаш решение и како што е прикажано во безброј прилики, мора да имате малку здрав разум со неа. Случајот со Германија може да биде екстраполиран во која било земја во Европската унија, бидејќи во овој случај некои од паметните часовници се забранети и што некои родители ги купуваат за своите деца тие можат да ги следат и шпионираат малолетниците или некој што ги носи во секое време

Одговорно лице за оваа забрана е Федералната агенција за мрежи, која ја објаснува или поточно ја аргументира оваа одлука со можност за директно слушање на разговорите на малолетници активирање на микрофонот што овие паметни часовници го носат од далечина.

Ова е несомнено главниот проблем што тие го откриле во некои паметни часовници кои содржат СИМ-картичка и се насочени главно кон деца од 5 до 12 години за да ги следат чекорите на најмалите. Крајот на овие уреди никогаш не може да се оправда како шпион и затоа функцијата што ја има вметнато овој вид часовници што овозможува родителите остваруваат повик до уредот без да знае корисникот и го слушаат разговорот преку микрофонот инкорпорирани, тие не можат да се продаваат во земјата.

Дури се бара сите оние родители кои веќе имаат вакви видови часовници во рацете да ги уништат бидејќи тие можат да бидат извор на правни проблеми во врска со приватноста на луѓето. Исто така се вели дека некои родители користеле ваков вид часовници за да ги шпионираат часовите на своите деца и ова очигледно носи сериозен проблем. Претседателот на Федералната агенција за мрежи, Јохен Хоман, исто така, прашајте штом часовникот е уништен се бара потврда за да се потврди ова. Ова е прашање што навистина ја загрижува германската земја, бидејќи пред некое време се стори истото со кукла - куклата Кајла - што беше способна да слуша и да разговара со најмалите дома и сето тоа благодарение на Bluetooth и Интернет конекцијата што дозволена оваа функција.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.