Проектот НЕОН е ажурирање на Виндоус 10 што ќе го подобри корисничкиот интерфејс

Windows 10

За време на последните верзии што Мајкрософт ги лансираше на пазарот, можевме да видиме прилично добра еволуција во корисничкиот интерфејс, интерфејс што ни овозможува полесна интеракција без да мора да се движиме низ менијата, кои честопати претставуваат проблем за корисниците. Момците во „Мајкрософт“ продолжуваат да се подобруваат со секоја нова верзија што ја лансираат на пазарот. Според новите информации Проект НЕОН тBeе има подобрувања и во дизајнот и во корисничкиот интерфејс, покрај решавањето на некои проблеми во дизајнот што ги водат развивачите на нивните прсти.

Идејата на Мајкрософт со Projet NEON е сите достапни апликации за екосистемот Виндоус 10, понудете ни сличен изглед во сите свои верзии, за да се избегне секоја верзија и апликација да започнат да создаваат фрагментација во UWP, бидејќи во моментов секој развивач има можност да избере различни дизајни кои нудат резултат што сè што прави е да ги збуни корисниците, бидејќи менијата и опциите не се секогаш во исто место на екранот.

На овој начин, Мајкрософт сака да воспостави фиксна основа за сите програмери, упатства што треба да се следат до табелата за да се подобри интерфејсот на корисничките апликации. Проектот НЕОН е предвидено да се појави на пазарот од Редстоун, ажурирање што ќе пристигне есента следната година, откако Ажурирање на креаторите ќе пристигне во март, а многу корисници веќе тестираат преку програмата Инсајдер.

Мајкрософт продолжува да се фокусира на подобрување на својот оперативен систем Виндоус 10, оперативниот систем кој постепено станува најкористен во светот, иако Виндоус 7 продолжува да се бори и денес, особено на компјутерите кои не го искористија бесплатното ажурирање на бесплатното ажурирање на Виндоус 10 што беше достапно во текот на првата година од објавувањето на оваа верзија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.