Виндоус 10 исто така ќе го поддржува форматот HEIF на фотографии

Лансирањето на iOS 11 беше почетна точка за остатокот од оперативните услуги да одлучат, еднаш и засекогаш, да поддршка на системот за фотографии HEIF, формат што ја преполовува нивната големина додека го одржува квалитетот. До денес, нема апликација што ни овозможува да гледаме фотографии снимени во овој формат во Windows 10.

Барем до есента, кога следното ажурирање на Виндоус 10, ќе ни понуди компатибилност природно со овој формат, повеќе или помалку на истиот датум со следната верзија на Android P, следната верзија на Android, која исто така најави поддршка за овој формат.

Beе биде преку природната апликација Фотографии, преку која ќе можеме репродуцирајте ги сите слики во тој формат, формат за обработка на слика што користи HEVC технологија за компресија на слики и со тоа троши половина од просторот што моментално го окупира датотека во формат JPEG, сето тоа без да се изгуби квалитетот во кое било време, над она што е по природен пат, тој веќе го губи овој формат при конвертирање на слика.

Засега, ќе треба да се задоволиме со тоа што ќе можеме да ги гледаме сликите, оттогаш нема да можеме да ги уредуваме фотографиите. Имајќи предвид дека нешто започнува, треба само да почекаме за идните надградби за да можеме да направиме повеќе опции со овој формат. Во моментот, единствените паметни телефони компатибилни со овој формат што овозможуваат читање освен што дозволуваат снимања во овој формат се од iPhone 7 наваму со iOS 11 внатре.

Пристигнувањето на овој формат, претпоставува важна заштеда во просторот на нашиот уред, без разлика дали е мобилен или десктоп, покрај тоа што ни овозможува да намалиме голема количина на податоци од нашата стапка. Оваа објава е објавена од некои од првите луѓе задолжени за развој на Виндоус 10 на официјалниот блог на компанијата пред неколку дена.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)