Како да ги смените името и лозинката на WiFi

промена на лозинка за wifi

Прво беше интернет-врската во домовите. Потоа следуваа широкопојасен интернет, ADSL и оптички влакна. И во неопределен момент меѓу сите претходни, WiFi пристигна во нашите куќи. И со тоа, рака под рака се појави можноста секој странец, знаејќи го клучот, да се поврзе со нашата мрежа и да ekирне во нејзините црева без физичка врска.

Главната бариера што постои помеѓу натрапникот и нашата мрежа е лозинката за мрежата WiFi. Без него, не можевте ниту да пристапите до рутерот и, всушност, првиот чекор кога сакаме да се поврземе од нов уред е да го внесеме тој клуч. Но, дали е единствената бариера што постои? Придружете ни се и научете да ја менувате лозинкатаи да избегнете натрапници во вашата мрежа.

Разбирање на нашата мрежа

WiFi

За да бидеме јасни за тоа како функционира нашата WiFi мрежа, прво треба да ја знаеме нејзината шема. Најчесто е да имате рутер, обезбедени од нашата интернет компанија, и тој рутер е да го дистрибуира сигналоти преку кабел и безжично, до останатите уреди.

Но ќе има случаи каде, помеѓу рутерот и нашите уреди (мобилни телефони, таблети, компјутери, итн ...) ајде да имаме други уреди кои дејствуваат како мост, или за да го засилиме сигналот на нашата мрежа или да избегнеме губење на брзината во неа. Неодамна ви кажавме прецизно како да го засилите сигналот на вашата WiFi мрежа и да го проширите нејзиниот опсег  преку низа уреди како што се репетитори, кои исто така ќе мора да ги земеме предвид.

Првото нешто: пристап до рутерот

Кабел RJ45

Првиот чекор да ја подобриме безбедноста на нашата мрежа и да ја смениме лозинката за да спречиме пристап до нашите информации е да пристапите до рутерот. Но, не, тоа не значи да го извадите шрафцигерот и да го отворите за да влезете внатре. Многу е поедноставно од ова.

Како и секој уред поврзан на мрежа, било да е тоа компјутер, таблет, мобилен или кој било гаџет, рутерот исто така има своја адреса во рамките на неа. Па, мора да ја откриеме таа адреса за да и пристапиме. Како општо правило, рутерот е првиот елемент во мрежата, односно елементот од кој висат останатите уреди што се поврзуваат на мрежата, било да е тоа мобилен телефон, таблет, компјутер и сл. Тоа е поради тоа адресата на рутерот ќе биде, во 99% од случаите, 192.168.1.1.

Addressе мора да ја внесеме оваа адреса во прелистувачот што го претпочитаме, било да е тоа Chrome, Opera, Safari, Firefox итн., И да го притиснеме копчето за внесување, како да пристапуваме на која било веб-страница. Откако страницата ќе се вчита, ќе го откриеме тоа Ни бара корисничко име и лозинка за пристап до конфигурацијата од него Овие податоци за пристап може да се најдат на дното од нив, заедно со стандардната лозинка за самата мрежа WiFi.

клуч за пристап до Wi-Fi

Откако ќе пристапиме до менито за конфигурација на рутерот, можеме да разликуваме голем број параметри по своја волја од него Во зависност од брендот и моделот, ќе имаме повеќе или помалку слобода при правење промени, иако од Блусенс препорачуваме да ги допирате минималните можни параметри и држете се до оние за кои знаеме дека се безбедни, бидејќи може погрешно да го конфигурираме рутерот, па дури и самата интернет-врска, и да побараме посета од техничката служба на нашата компанија за да ја обновиме.

Конфигурација на WiFi

Како што можете да видите на сликата погоре, во мојот случај, со Movistar ADSL рутер, го имаме на прв поглед полето со моменталната лозинка за пристап до WiFi. Ова е она што мора да го смениме, иако бидете внимателни, мора да земеме предвид дека, откако ќе го смениме, Сите наши уреди поврзани со WiFi ќе се исклучат автоматски и ќе мора повторно да ја внесеме лозинката за повторно да уживаме во врската.

Ние исто така можеме, во ова време, сменете го името на нашата WiFi мрежа, што ќе биде оној што ќе им биде прикажан на сите уреди што сакаат да се поврзат на него за пристап до Интернет. Треба само да ги измениме полињата и да кликнеме ОК.

Но, да одиме чекор подалеку. Дали се сеќавате дека има лозинка за пристап до конфигурацијата? Па ако сакаме подобрување на безбедноста на нашата мрежа уште повеќе, Не е лошо да ја смените и таа лозинка за пристап до конфигурацијата. Се сеќавам дека сите бариери се малку за да не спречат да ја украдеме врската па дури и податоците зачувани на нашите компјутери или уреди.

клуч за пристап до рутер wifi

Во истиот екран за конфигурација, во нашиот случај, имаме опција за Промени ја лозинкатаСо кликнување на копчето што можеме да го видиме на горната слика, ќе се отвори паѓачкото во кое ќе треба да ја наведеме старата лозинка, како и да ја повториме новата лозинка двапати што сакаме да го утврдиме за пристап до рутерот.

Се сеќавам дека, во зависност од моделот на рутерот, чекорите може да варираатПа, можеби постои опција да треба да бараме повеќе меѓу менијата и да ги немаме копчињата толку при рака за да ги направиме овие промени. Само треба движете се помеѓу различните менија и побарајте оној што се однесува на безбедноста на мрежата WiFi за промена на името и лозинката, или до податоците за пристап за промена на лозинката.

Што ако не работи со 192.168.1.1?

Можно е дека, во случаи на посложени инсталации, со повеќе вклучени елементи, или дека рутерот до кој сакаме да пристапиме не е сопствен на компанијата, IP-адресата на рутерот не е стандардна. Во овој случај, ќе мора да откриеме. Не грижи се, бидејќи тоа е а навистина едноставна постапка, и само некој број ќе се разликува, затоа што секогаш ќе ја задржи шемата "192.168.xx".

Ако нашиот оперативен систем е Windows, ќе мораме командна линија за пристап, односно притиснете почеток и напишете CMD. Theе се отвори типичниот прозорец за командни црни прозорци и пишување ipconfig и притискање на enter, тоа ќе ни ги покаже сите детали за нашата врска.

Симбол на системот

Откако ќе ги имаме сите детали за тоа, треба да го разгледаме стандардна порта. Адресата што не обележува десно е таа што треба да ја користиме за пристап до рутерот. Ако користите Mac, овој чекор е многу полесен. Само треба држете го копчето alt на нашата тастатура, во исто време кликнуваме на менито за поврзување со WiFi, на горната лента.

пристап до рутер за маки Wi-Fi

Вредноста што треба да ја земеме предвид е кадрирање, т.е. адресата на рутерот. Ова во секој случај ќе биде различно, иако секогаш ја следи моделот "192.168.xx". Откако ќе дознаеме која адреса ја има нашиот рутер, време е да пристапите до него. За ова мора внесете го веб-прелистувачот, и напишете ја таа адреса во неа, притискајќи enter за пристап. Останатите чекори од тука па натаму ќе бидат потполно исти со она што сте го виделе претходно.

Со овие едноставни чекори, ќе добиете значително подобрување на безбедноста на вашата WiFi мрежа, и пред сè, чувајте ги податоците безбедни. Но, иако ќе ги намалите шансите натрапниците да пристапат до неа, запомнете дека ако сè уште имате сомневања, можете да го следите овој мал водич и уверете се ако проверите дали некој навистина ви го краде WiFi.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.