Pixel 4, Pixel Buds и Pixelbook Go се новитетите што Гугл ги претстави само сега

По многу месеци протекување, гласини и други, момците од Маунтин Вју штотуку официјално ја претставија новата палета на паметни телефони за 2019 година, опсег составен од Пиксел 4 и Пиксел 4 XL од кои практично веќе ги знаевме сите спецификации.

Но, како и Самсунг, Google ја фокусираше презентацијата на покажување на она што не само што е способен Pixel 4, туку и новата палета на безжични слушалки крстени како Pixel Buds и обновениот Pixelbook Go, со кој тој сака да се спротивстави и на „Мајкрософт“ и „Епл“ во рамките на опсегот на лаптопи.

Google Pixel 4

Google Pixel 4

Главната новина што ја нуди четвртата генерација на палетата на Pixel се наоѓа во a гест систем за управување со паметниот телефон без да мора физички да комуницирате со него. Како што се гледа на презентацијата, операцијата е многу слична на она што претходно би можеле да го најдеме и кај LG и од неодамна кај некои модели на Huawei и Xiaomi.

Радарот Соли, како што Гугл ја крсти оваа технологија интегрира систем за препознавање на лице што ни овозможува да го отклучуваме уредот користејќи го нашето лице и со многу слична операција со онаа што моментално ја нуди Apple во iPhone со технологија Face ID.

Да се ​​биде Гугл, приватноста е секогаш доведена во прашање. За да ги увери корисниците кои имаат доверба во овој нов модел, гигантот за пребарување го наведува тоа сите информации зачувани од овој сензор остануваат во уредот И никогаш нема да се извлече од тоа, следејќи ја истата политика на Apple со технологијата Face ID.

Google Pixel 4

Технологија со гестови на паметен телефон Јас едноставно не гледам многу смисла бидејќи е лесно да комуницирате со него дури и со еден прст за да прескокнете песна, да ја намалите јачината на звукот, да ги промените апликациите. Меѓутоа, на поголем екран, како што е таблет (што не сакаме или можеме да го поместуваме) интеракцијата со гестови има многу повеќе смисла.

Друга новина што доаѓа со оваа нова генерација на палетата Pixel е функција на апликацијата за снимање, функција што ќе биде задолжен за транскрипција на разговорите во текст, одлична карактеристика за новинарите и студентите.

Најновата забележителна новина од палетата Pixel 4 се наоѓа на екранот, дисплеј од 90 Hz што ја прилагодува фреквенцијата во зависност од видот на содржината што се прикажува, со цел да се намали потрошувачката на батерија што оваа функција ја претпоставува со постојано работење кога тоа не е навистина потребно.

Спецификации на Google Pixel 4

Google Pixel 4

Како што е вообичаено од лансирањето на првиот модел, Google се определува за две големини: Pixel 4 со 5,7-инчен екран и Pixel 4 XL со 6,3-инчен екран. Со оваа нова генерација на палетата Pixel управува првиот процесор Snapdragon 855 на Qualcomm, односно моделот на процесор кој е достапен од почетокот на годината, а не ревизијата на овој процесор што беше лансирана пред неколку месеци.

Што се однесува до RAM меморијата, наоѓаме внатре 6 GB меморија, малку оскудно ако го споредиме со мнозинството терминали со висока класа на Андроид на пазарот, но тоа може да се сфати како доволно ако земеме предвид дека нема никаков слој на прилагодување како кај повеќето производители и дека како општо правило, намалете ги перформансите на системот, па оттука се обложуваат да додадат повеќе RAM меморија.

Ако зборуваме за внатрешно складирање, гледаме како Гугл е сè уште прилично ракана во овој поглед, како Apple, и ни нуди како основен модел само 64 GB простор за складирање. Врвниот модел ни нуди до 128 GB простор за складирање.

Што се однесува до фотографскиот дел, Гугл вклучи две камери за прв пат но не го следеше трендот на додавање широк агол, како и мнозинството терминали од висока класа на пазарот, и Андроид и Ајфон на Епл.

Цени и достапност на Google Pixel 4 и Pixel 4 XL

Google Pixel 4

Пиксел 4 е достапен во три бои: црна, бела и портокалова и ќе се појави на пазарот на 24 октомври со следниве цени во зависност од моделите:

  • Google Pixel 4 со 64 GB простор за 759 евра
  • Google Pixel 4 со 128 GB простор за 859 евра
  • Google Pixel 4 XL со 64 GB простор за 899 евра
  • Google Pixel 4 XL со 64 GB простор за 999 евра

Пиксели перки

Пиксели перки

Посветеноста на Google кон безжичните слушалки се нарекува Pixel Buds и со тоа се додава на понудата што во моментов можеме да ја најдеме на пазарот како на пр. Apple AirPods и Samsung Galaxy Buds. Наскоро тие ќе бидат направени и од Amazon Echo Buds кои гигантот за е-трговија ги воведе пред неколку недели.

Како и повеќето конкуренти, Pixel Buds понудете ни автономија до 5 часа и вкупно 24 часа преку куќиштето за полнење. Како што се очекуваше, тие се компатибилни со „Помошникот на Google“. Тие немаат систем за поништување на бучавата и ќе се појават на пазарот следната пролет. Цената: 179 долари, иста цена по која во моментов можеме да ги најдеме Apple AirPods.

Pixelbook Go

Pixelbook Go

Во потег што гигантот за пребарување го повторува по неуспехот на првата генерација на Pixelbook, момците од Маунтин Вју го претставија Pixelbook Go, лаптоп што се враќа управувано од ChromeOS, оперативен систем што е во ред за помалку моќните компјутери за учениците и училиштата, но не како решение за некој на кој му треба лаптоп. Проблемот не е никој друг, туку недостаток на апликации.

Иако е точно дека овој оперативен систем на Гугл има директен пристап до Play Store, Многу од апликациите што можеме да ги најдеме, на пример, во однос на уредувањето на видеото, оставаат многу да се посакаат ако ги споредиме со оние што се достапни во продавницата за апликации на Apple. Се надевам, исто како и првиот генерален Pixelbook, дозволете да инсталирате копија на Windows, бидејќи во спротивно, малку или нема да има успех на пазарот, како првата генерација.

Pixelbook Go ни нуди 13,3-инчен екран на допир со Full HD резолуција и управуван од a Intel Core M3 / i5 / i7 во зависност од конфигурацијата што ни треба. Што се однесува до RAM меморијата, таа ни нуди две верзии: 8 и 16 GB. Складирањето е од типот SSD од 64, 128 и 256 GB.

Батеријата достигнува, според производителот, 12 часа, има предна камера од 2 mpx, управувана е од ChromeOS, има две USB-C приклучоци и 3,5 mm приклучок за приклучок. Најевтиниот модел, со процесор Intel Core M3, 8 GB RAM и 64 GB простор, има цена од 649 долари. Во моментов, нема официјален датум на излегување надвор од Соединетите држави.

Google Nest Mini

Google го искористи овој настан и ја претстави втората генерација на најевтиниот паметен звучник што го нуди на пазарот: Google Nest Mini. Оваа втора генерација, која ја одржува цената на првата, ни ја нуди како главна новина а нов чип што ќе биде одговорен за управување со барањата на локално ниво, без да мора да ги испраќаме до облакот за да ги обработи, нешто многу слично на она што веќе ни го нудат Pixel 3 и Pixel 3 XL.

Ова ви овозможува да бидете многу побрзо од првата генерација во одговарањето на нашите прашања. Друг новитет што ни го нуди се наоѓа во задниот дел, заден дел што вклучува дупка за закачување на звучникот на wallидот. Со овој потег, Google сака секој да има Google Nest Mini во која било соба во својот дом.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.