Opera сега ви овозможува да пребарувате до 86% побрзо

Опера

Иако можеби нема да ужива толку слава на мрежата како другите серии на прелистувачи, вистината е дека денес Опера Стана една од најинтересните алтернативи на Google Chrome што постојат. Благодарение на лансирањето на верзија 41 од прелистувачот, неговите развивачи тврдат дека го создале најбрзиот прелистувач што можете да го користите за да извршите кој било вид пребарување на мрежата.

Меѓу новитетите вклучени во новата верзија Opera 41, истакнете ја ознаката нова секвенца за паметен почеток што виртуелно го елиминира секое време на чекање, без разлика колку јазичиња може да имате отворени кога го стартувате прелистувачот. Ова е една од точките каде што развивачите имаат најголем интерес од сега на сите оние јазичиња што ви се најважни им се дава поголем приоритет според моделот на употреба.

Opera е ажурирана на верзијата 41, подобрувајќи и оптимизирајќи ја употребата на ресурсите.

Благодарение на ова се постигнува при стартување на Opera прво ќе се вчитаат фиксни и активни картички оставајќи го остатокот да носи многу помал приоритет. Со оваа одлика, многу корисници ќе почувствуваат дека прелистувачот се вчитува веднаш штом ќе го вклучи. Како детал, кажете ви дека за време на тестовите извршени од развивачите во прелистувач со 42 јазичиња што требаше да се отворат при стартување, просечното време е подобрено за 86% наспроти верзијата 40 на прелистувачот.

Ако сте корисник на Opera, сигурно ќе знаете дека една од предностите на овој прелистувач е помала потрошувачка на батерија од другите алтернативи. Со ова ново ажурирање, прелистувачот ќе користи помалку батерија дури и кога ја користите за да остварувате видео повици преку Hangouts, на пример. За возврат, хардверското забрзување ќе биде приоритетно доколку се најдат потребните кодеци при ограничување на употребата на процесорот кога уредот е во режим на заштеда на батерија.

Повеќе информации: Опера


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.