5 работи што не сте ги знаеле за вашата безбедносна камера

безбедносни камери

Заштитата на вашиот дом, деловна активност или канцеларија е од суштинско значење. За ова, постојат алармни системи кои се придружени со надзорни камери кои дозволете зачувување на разни области и навремено откривање на влегувањето на натрапниците во реално време. Сепак, тие сигурно сè уште постојат работи што не ги знаете за вашата безбедносна камера и кои ги претворија во разноврсна алатка.

Камери во корист на безбедноста

Безбедносните камери работат како а видео од затворено коло кое е поврзано со систем за надзор, што го гледаат само луѓе со овозможен пристап. Неговата функција е да снима настани во реално време, да фотографира од различни агли и емитувајте во живо што се случува дури и во опсег од 360 °така што сопственикот има вреден материјал за поддршка во случај на кражба.

домашни безбедносни камери

Многу корисници во моментов имаат надзорни камери поврзани со нивните аларми, покрај тоа што користат централни услуги како што се оние обезбедени од Аларми за Мовистар Просегур, бидејќи откриле дека се a фундаментално парче за да го одржувате вашиот дом или деловна активност заштитено цело време.

Од друга страна, компании како Просегур ви нудат широк спектар на услуги во кои можете да изберете модел за надзорна камера што одговара на вашите потребиБез разлика дали ви треба откривање на движење во големи простории или мали простории.

Работи што не сте ги знаеле за вашата безбедносна камера

Надзорна камера

И покрај фактот дека безбедносните камери денес станаа популарни и се користат наизменично во различни типови згради, Постојат куриозитети за нив, кои можеби сè уште не ги знаете, како оние споменати подолу:

 • Во текот на годината 1960 г. беа користени безбедносни камери за следење на лансирање ракета во Германија. Неговиот систем е дизајниран од Валтер Брух, со цел да го следи настанот без да ги ризикува животите на неговиот персонал.
 • Преку студии извршени во 2014 година се утврди дека во светот имаше најмалку 245 милиони безбедносни камери, целосно оперативни, бројка што, несомнено, денес се зголеми благодарение на технолошкиот напредок и лесниот пристап до Интернет.
 • Дали знаевте дека секој пат кога користите банкомат ве следат преку камера? Всушност, има многу случаи на измама кои се решени благодарение на снимката снимена на овие уреди.
 • Има места каде што секогаш се поставуваат надзорни камери кои снимаат 24 часа на ден, како што е случајот со трговски центри, супермаркети, банки, јавни патишта и главни патишта во урбаната област.
 • Некои безбедносни камери работат без електрична енергија, за ова тие се обезбедени со батерија што им овозможува да продолжат да снимаат во одредено време.

Во моментов, повеќето луѓе имаат мобилен телефон кој им овозможува да се поврзат на Интернет, со ова тие можат да пристапат до сликите обезбедени од нивната камера за надзор преку апликација обезбедена од нивниот обезбедувач на аларми набудувајте во реално време што се случува во вашиот имот, од каде било во светот.

Предности од користењето на надзорна камера

Надзорните камери се очите на вашиот безбедносен систем, тие имаат моќ да детектираат движења преку стратешки лоцирани сензори и активирајте го алармот навремено кој е регистриран во централите како што е Мовистар Просегур, кој за кратко време ќе ги извести соодветните органи.

Така да го чувате вашиот дом или деловно безбедно, можете да го изберете најдобриот систем за надзор и да бидете сигурни дека тој има ефикасни камери и со доволна маргина на покриеност. Треба да ги земете предвид и вашите специфични потреби, бидејќи врз основа на нив ќе водите избор на идеална безбедносна камера.

надворешна безбедносна камера

На пример, ќе најдете некои со широк спектар како термали, но квалитетот на видеото не е многу добар; додека конвенционалните со помало покритие ви овозможуваат детално да ги идентификувате карактеристиките на натрапникот. Од друга страна, кога користите PTZ, вашиот опсег на гледање е проширен бидејќи има движење, што ви олеснува да контролирате специфични области.

Исто така, треба да имате предвид дека Не е исто да се покрие заштитата на стан, вила или канцеларија отколку индустријата, во кој случај ќе треба да изберете број на камери што се неопходни за да се гарантира широк опсег на покриеност.

Општо, системите за видео надзор на камерите се достапни во комплетите за аларм, како што се оние од алармите на Мовистар Просегур, кои ги вклучуваат сите неопходни додатоци за инсталирање на овој безбедносен систем и нудат трајна врска со вашата централна станица за примање. Служат како професионални очи и уши , надгледување на вашиот дом или деловно работење 24 часа на ден, 365 дена во годината.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.