7 работи што би го направиле Samsung Galaxy S8 уште подобар

Samsung

Само вчера на Samsung Галакси S8, по неколку недели, каде гласините и протекувањето ги броеја десетината, станувајќи досадно досадно скоро сите нас. Новиот предводник на јужнокорејската компанија совршено го исполни очекуваното, без премногу изненадувања и со некое ноторно отсуство.

Нема сомнение дека тој е најмоќниот терминал на пазарот и со целосна безбедност е еден од најистакнатите паметни телефони во наредните месеци, да барем има 7 работи што би го направиле Samsung Galaxy S8 уште подобар и кои за жал не се реалност.

Галакси С8 со тотално рамен екран

Кога Галакси S7 пристигна на пазарот Самсунг се определи за верзија со целосно рамен екран и за верзија Еџ која има екран закривен од двете страни. Сепак, Galaxy S8 има две верзии, во зависност од големината на екранот, но и во двата случаи е закривен.

Добар дел од корисници, вклучувајќи ме и мене, овој тип на екрани воопшто не ги сакаат, и за жал мора да „голтнат“ со тоа и тоа е нема да видиме Galaxy S8 со тотално рамен екран на пазарот, нешто што искрено не би било погрешно.

Понормална позиција за читачот на отпечатоци

Samsung Галакси S8

Мобилните уреди Samsung, за разлика од другите производители, секогаш го поставувале читачот на отпечатоци на предната страна, заедно со копчето Home. Сепак, овој пат тој побара нова позиција за него, што предизвика многу сомнежи.

И дали е тоа во новиот Galaxy S8 читач на отпечатоци се наоѓа на задната страна, веднаш до задната камера, многу во стилот на Huawei или LG, но тоа ги остави легионите на fansубителите на смартфоните на Samsung донекаде незадоволни.

Двојна камера, големиот отсутен

Сите или скоро сите со сигурност сфативме дека ќе видиме двојна камера на Galaxy S8 на задната страна, но конечно Samsung одлучи да се обложи на единствена камера, што ветува многу со фотографиите што ги видовме.

Нема малку производители кои се определија за двојна камера, LG или Huawei меѓу нив со своите нови LG G6 и P10, но Samsung одлучи да не се обложува толку високо и ни понуди камера која исто така изгледа малку пократко во однос на мегапиксели во споредба со неговите конкуренти, иако да, со оглед на првите слики што можевме да ги видиме, тој не губи во квалитетот.

Екран со резолуција од 4K

Samsung Galaxy S8 ни понуди неколку новини, но повеќето изгледаат недоволни, со оглед на тоа што чекавме повеќе од една година од лансирањето на Galaxy S7 Edge. Едно од разочарувањата на новиот предводник на јужнокорејската компанија се фокусира на дисплејот, кој порасна во однос на големината, но малку падна во однос на резолуцијата.

Новиот екран има несомнен квалитет, но многумина пропуштаат 4K резолуција, што ќе ни овозможи да уживаме во висококвалитетна содржина или да го искористиме новиот Gear VR.

Поголем капацитет за складирање

За разлика од она што го прават другите производители, Samsung одлучи да се обложи на единствена верзија на својот Galaxy S8, со 64 GB внатрешна меморија, која може да се прошири со користење на microSD картичка до 256 GB.

Можеби никој или скоро никој нема да има потреба од повеќе внатрешен простор за складирање, без да треба да зависи од картичката microSD, но не би било лошо ако Самсунг би ни понудел уште некоја верзија за складирање, како што нуди на пример Епл со својот iPhone.

Поголема батерија со брзо полнење

Galaxy S8 е претставен на пазарот со батерија од 3.000 mAh за верзијата со 5.8 инчен екран и 3.500 mAh за верзијата со 6.2 инчен екран. Изненадувачки, овој раст во големината на екранот не е придружен со поголема батерија.Нешто барем изненадувачки, иако во отсуство на можност да го стиснете новиот уред за да ја проверите автономијата што ќе ни ја понуди батеријата на новиот смартфон, во која Самсунг работи интензивно.

Покрај тоа, нема да можеме да уживаме во брзото полнење, нешто што е сè поприсутно во новите мобилни уреди и што уште еднаш ни недостасува во новиот терминал на Самсунг.

Помоќна меѓународна верзија

Се поголем е бројот на производители кои се обложуваат на лансирање на меѓународна верзија на пазарот, нешто поразлично од вообичаените, и кои обично се обложуваат на поголема RAM меморија и поголема меморија.

Кинеската верзија ќе се карактеризира прецизно 6GB RAM меморија, но за жал нема да ја напушти азиската земја оставајќи ги останатите без можност да ужива во тоа. Засега ќе мора да се задоволиме со меѓународна верзија со можеби премногу кратка 4 GB RAM меморија.

Новиот Galaxy S8 е веќе реалност, за која зборуваме подолго време, но Samsung не ги подготви изненадувањата што сите ги очекувавме за неговиот нов мобилен уред не само да станете еден од најдобрите и најпродаваните во историјата, туку и да одите чекор понапред и целосно да ги задоволите сите.

Имајќи го новиот предводник на Самсунг само неколку минути во рака, веќе ми недостигаат 7 работи во тоа, затоа многу се плашам дека кога некој може темелно да го тестира тоа за неколку дена да пропуштиме уште многу работи, нешто без сомнение без многу логика.

Кои работи ви недостасуваат во новиот Galaxy S8?. Кажете ни во просторот резервиран за коментарите на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни и сакаме да го знаеме вашето мислење.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Мартин Болци dijo

    Од она што тие го презентираат овде, го споделувам само проблемот со рамниот екран. Останатото за мене е тотално завршено.
    Не е за да се навреди некого, но дали тие немаа што друго да напишат / објават?