MediaFire Desktop, лесен начин да користите 10 GB во облакот

MediaFire_Sync

MediaFire Desktop е новиот клиент на оваа услуга во облак што може да се преземе и инсталира во Windows, нешто што доаѓа во бета фаза што би можеле да го тестираме од овој момент до да може да биде домаќин на 50 GB дистрибуирани во различни типови категории и папки. Оваа алатка можете да ја купите и за платформи со оперативен систем Mac, треба да ја преземете соодветната апликација од официјалната страница.

Иако Работна површина на MediaFire Станува клиент што треба да се користи во Виндоус, со интересни функции и карактеристики за управување со наш сопствен компјутер, верзијата на истата услуга во облакот како веб-апликација, не заостанува, каде што корисникот може да прегледува одредени видеа без да има за да ги преземете на вашиот компјутер.

Многу добро структуриран интерфејс во клиентот MediaFire Desktop

Откако ќе преземеме и инсталираме Работна површина на MediaFire во Виндоус (компатибилен од XP наваму), ќе можеме да му се восхитуваме на прилично комплетен интерфејс, кој ќе ни помогне да ги организираме сите наши датотеки на добро уреден начин; за тоа, корисникот може да користи различни видови папки или директориуми, Истите оние што би можеле да го носат името на она што тие ќе го содржат внатре; она што прво ќе го забележиме по инсталирањето Работна површина на MediaFire во Виндоус, таа е до нејзината икона за кратенки на лентата со алатки, има една помала во Случајот за задачи.

Многу едноставен начин да отворите сметка претплатена на оваа услуга е со користење на нашиот личен профил на Фејсбук, треба да ги користите соодветните квалификации за ова.

Десктоп 01 на MediaFire

Прозорецот што го поставивме подоцна е оној што ќе се појави кога Работна површина на MediaFire побарајте дозволи до нашата социјална мрежа Фејсбук, за да можат сите ваши пријатели да се восхитуваат дека ние користиме Работна површина на MediaFire.

Десктоп 02 на MediaFire

Сега, бесплатната услуга на Работна површина на MediaFire Ни нуди можност да користиме само 10 GB простор во облакот, да можеме да имаме нешто повеќе ако искористиме некој од плановите што ги нудат неговите развивачи.

Десктоп 03 на MediaFire

Конечно, Работна површина на MediaFire тој ќе биде синхронизиран со неговите сервери во облакот, автоматски создавајќи папка на нашата работна површина со името на "Mediafire", каде што Willе најдеме други подпапки со име: документи, музика, фотографии, видеа главно. Сигурно ќе сакате да имате уште неколку папки овде, што е многу лесен процес за извршување бидејќи ќе треба да кликнете само со десното копче на глувчето (на празен простор) и потоа да ја изберете контекстуалната опција «нови«, Така тие можат да создадат друга папка со името што го сакате таму.

Без сомнение, ова е многу голема предност со која би можеле да имаме Работна површина на MediaFire, бидејќи ако во одреден момент треба да споделиме видео датотека со некој контакт со пријателите, Само ќе треба да ја избереме таа датотека за да мора да ја влечеме во една од папките што се наоѓаат во Mediafire.

Тоа не е најважниот дел од сето тоа, туку поврзаноста што ја прави Работна површина на MediaFire со иста услуга на мрежата; Следејќи го истиот пример што го предложивме погоре, имавме домаќин на видео-датотека од локалниот хард диск, таа ќе биде пренесена во нашиот простор во облакот (во рамките на бесплатните 10 GB што ги нуди услугата), со можност да генерирајте врска што ќе ја споделиме со оние кои сакаат да го прегледаат ова видео.

Десктоп 04 на MediaFire

Од веб-апликацијата, оние кои ја добиваат врската што ја создадовме Работна површина на MediaFire ќе бидат во можност прегледајте го видеото без да мора да го преземете на вашиот персонален компјутер; Во рамките на вашиот прелистувач, видео датотеката може да се репродуцира автоматски, што е голема предност во однос на другите услуги што нудат повеќе простор (како Мега) но со основни опции за работа.

Можеби единствениот недостаток што може да се спомене за оваа услуга е слободниот простор што тие ни го нудат, бидејќи ако во Мега би можеле да имаме околу 50 GBВо MediaFire ќе имаме само 10 GB на бесплатна сметка.

Повеќе информации - Сервис за хостирање МЕГА, зошто да го користите меѓу другите?, Мега Менаџер, МЕГА апликација за Андроид


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.