Разговор: новата алтернатива на Google за WhatsApp

разговарате

Google немаше многу среќа со апликациите за пораки. Google Allo е добар пример за тоа, бидејќи никогаш не ги убедил корисниците на Android. Но, компанијата сега доаѓа со нова апликација која ветува дека ќе биде вистинска алтернатива на услугите како што се WhatsApp, iMessage или Telegram. С.Станува збор за Чет, новата апликација за пораки.

Компанијата се чини дека е многу убедена во успехот што Чет ќе го има. Бидејќи развојот на Google Allo е целосно запрен. Значи, тие ги насочуваат своите напори главно на оваа апликација. Апликација што ќе работи на сличен начин како класичните текстуални пораки.

Тоа е апликација на која се гледа како продолжување или еволуција на СМС-пораките. Всушност, Android Messages ќе биде стандардната апликација што ќе служи за домаќин на Chat. Во рамките на него, ќе бидат групирани низа различни услуги за пораки.

Корисниците ќе можат да разменуваат датотеки (фотографии, видеа, GIF, емотикони) и ќе има групни разговори, индикатори за пишување, известувања за испорака на пораки и „Помошник на Google“. Што повеќе, се очекува десктоп верзија на Чет. Значи, тие исто така сакаат да се натпреваруваат со WhatsApp во овој поглед.

 

Beе се заснова на RCS протоколот што ја искористува мрежата на податоци, па затоа ќе користи Интернет врска за работа. Ако корисникот испрати RCS порака до некој што нема поддршка за разговор, таа ќе ја претвори таа порака во нормална СМС-порака. Функција како што има iMessage денес.

Чет ветува многу, бидејќи, како што можеме да видиме, ќе интегрира разни услуги во една апликација. Значи, тоа може да биде крајната апликација за пораки што и е потребна на Google. Во моментов сè уште не знаеме кога ќе стигне до Андроид. Но, се надеваме дека наскоро ќе ги знаеме овие податоци. Што мислите за оваа нова апликација? Дали ќе успее да го симне од тронот WhatsApp?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.