Kindle Voyage, совршен eReader со непривлечна цена

Амазон

По долго чекање на Патување поттикне Веќе се продава официјално во огромен број земји во светот, вклучувајќи ја и Шпанија. За оние кои не ја знаат историјата на овој Amazon eReader одблизу, можеме да ви кажеме дека и покрај фактот дека беше претставен пред скоро една година, тој не пристигна во нашата земја до пред неколку недели, откако помина низ десетици проблеми кои, сепак, никогаш не биле објавени во јавноста од компанијата што ја води zец Безос.

Во последниве денови имавме можност да ја тестираме оваа нова електронска книга за да ви понудиме анализа што ќе можете да ја видите подолу. Во него ќе ви понудиме голема количина на информации за Патувањето, многу слики за да можете да го цените неговиот внимателен дизајн и исто така нашето мислење за овој уред за кој веќе можеме да кажеме дека се граничи со совршенство, но дека ако е можеби превисока цена.

Дизајн, камен-темелник на ова Kindle Voyage

Ако за една работа се издвојува ова Kindle Voyage, тоа е пред сè дизајн, бидејќи на крајот со овој уред можеме да го сториме скоро истото како и со другите како што се Kindle Paperwhite или кој било од уредите на Кобо. Сепак, она што нема да го најдеме кај другите уреди од овој тип, е со тотална безбедност внимателен дизајн што ни го нуди со завршни материјали во врвни материјали како што се магнезиум.

Покрај употребата на високо квалитетни материјали, направено е да изгледа и убаво и да има пријатен допир во раката. Веднаш штом ќе го држите ова Kindle Voyage во ваши раце, брзо сфаќате дека немате само некој гаџет во ваши раце.

Овој уред има и посебност што Има единствено физичко копче, копчето за вклучување и исклучување, кој се наоѓа на задниот дел, оставајќи го целиот преден дел за екранот. На долниот раб е конекторот microUSB за полнење на уредот или за пренесување е-книги и податоци од компјутер.

На сликата подолу можеме да го видиме копчето за кое зборувавме и исто така еден од најлошите детали за ова Kindle Voyage, што е светла лента што нема корист и која денот го поминува валкано, кога ставате прсти континуирано.

Амазон

За да се стави крај на овој мал преглед на Kindle Voyage, мора да истакнеме напред, и лево и десно од четири сензори што ќе ни овозможат да ја свртиме страницата и кои брзо привлекуваат внимание веднаш штом ќе го извадиме овој eReader од кутијата. Овие сензори можеме да ги видиме на следната слика.

Амазон

Екранот; голема острина и резолуција

Екранот е уште една од најголемите јаки страни на ова Kindle Voyage и тоа е дека Амазон успеа да заврши одлична работа. Ако сте пробале Kindle Paperwhite, ќе забележите огромна јасност и резолуција што ја нуди екранот на овој уред, но тоа е на Kindle Voyage овие два аспекта се значително подобрени на задоволство на корисниците.

Со големина од 6 инчи, слична на онаа што ја нудат другите уреди на пазарот и резолуција од 300 dpi, екранот на Војага зафаќа голем дел од предниот дел на eReader и нуди повеќе од интересно искуство.

Покрај тоа, една од најголемите новини што ги претставува овој нов Amazon eReader е можноста за регулирање на осветленоста автоматски во зависност од светлината што е на местото каде што ќе читаме. Откако ќе го испробам, можам да ти го кажам тоа овој режим на автоматска осветленост работи доста добро, иако во зависност од секоја од нив, можеби ќе изберете премногу светло и се претпочита да се избере рачно.

Амазон

Хардвер и батерија

Овој нов Амазон поттикне е подобрен во скоро секој поглед во однос на неговите претходници и еден од примерите за тоа е нова обработка што се монтира внатре, помоќна, со брзина од 1 GHz и што ви овозможува да уживате во уште поголемо дигитално читање. Поддржано од 1 GB RAM меморија го прави ова Voyage една од најмоќните електронски книги на пазарот.

Внатрешниот простор за складирање на овој уред не е превисок, 4 GB, но повеќе од доволен за складирање огромна библиотека со книги во дигитален формат. Овој пат Овој простор нема да можеме да го прошириме користејќи картички microSD бидејќи не ја нуди опцијата. Напротив, и во случај на потреба од повеќе простор, секогаш можеме да искористиме една од услугите за складирање облак што денес брои десетици, вклучувајќи ја и самата Амазон.

Што се однесува до батеријата, што обично не претставува проблем во овој тип уреди за разлика од на пример мобилните уреди, овој Kindle Voyage ни нуди опсег од неколку недели, иако тоа многу зависи од секој корисник бидејќи во овој вид електронски книги со интегрирани автономијата на светлината ќе зависи од степенот на осветлување што го користиме.

Можеби еден корисник ќе постигне автономија од неколку месеци, а друг корисник кој чита неколку часа на ден и секогаш со вклучено светло, може да не постигне траење на батеријата повеќе од две недели.

Нашата проценка е дека батеријата на Kindle Voyage е на висина на задачата и е дека откако ќе ја исцедите неколку дена, постигнавме автономија од скоро 3 недели.

Амазон

Ракување со уреди и опции

Ова патување со поттик тој е многу лесен за употреба и не претставува никаква тешкотија за кој било корисник бидејќи сигурно е лесно да се ракува иако уред од ваков тип никогаш не бил користен.

Што се однесува до опциите што ги нуди овој eReader, тој скоро и да не се разликува од другите уреди од овој тип. Можеме да ја смениме големината на фонтот, самиот фонт или да бележиме, како и да бараме кој било збор чие значење не го разбираме во речникот.

Амазон

Мојот став за патувањето „Киндл“

После неколку недели тестирање на ова Kindle Voyage, моето мислење не може да биде повеќе од позитивно, а тоа е дека заедно со премиум дизајн на овој уред, за што во мојот случај не ми е гајле затоа што секогаш го носам мојот eReader во случај што го спречува од видливоста, неговата моќност, резолуција и острина на екранот ви овозможуваат да уживате во дигиталното читање на начин што е тешко да се совпадне.

Willе го објаснам во следниот дел, но Ако некој ме праша кој eReader да купам, мислам дека дефинитивно би го препорачал ова Kindle VoyageАко не ви пречи да ги потрошите парите, вреди овој Киндл (189.99 евра во неговиот најосновен модел).

Дали вреди да се купи Kindle Voyage?

Ова прашање има сигурно комплициран одговор И, дали ако ги погледнеме само спецификациите, функциите и опциите што ни ги нуди ова Kindle Voyage, одговорот ќе биде необично да. За жал, со купувањето на кој било технолошки уред, цената стапува на сцена, што е јасно во случајот на овој eReader.

И, тоа е дека и покрај фактот дека има одличен дизајн и огромна моќ и спецификации, нема толку многу разлика со другите уреди од овој тип, кои имаат многу пониска цена. Ако имате пари да ги поштедите или не ви пречи да ги трошите на eReader што ќе ги користите и ќе уживате во годините што доаѓаат, вреди да се купи Kindle Voyage. Меѓутоа, ако немате пари за резерва и нема да ја користите електронската книга премногу, без сомнение вашиот избор мора да биде друг уред.

Ова Не смеете да заборавите дека тоа е само мое мислење и дека секој треба да го цени она што сака и што треба, а особено колку пари треба да потроши. Многумина од вас нема да се двоумат при купувањето на овој eReader и сигурно други дури и нема да ја разгледаат можноста за купување на Kindle Voyage.

Цена и достапност

По првичните проблеми со дистрибуцијата при неговото пристигнување на пазарот, ова Kindle Voyage веќе се продава во голем број земји ширум светот, вклучувајќи ја и Шпанија. Достапна е во два различни модели, како и сите е-книги на Амазон, едната со WiFi конекција и другата со 3G..

Нивните цени се во двата случаи прилично високи за уред од ваков тип и во кој случајот со Воја со единечна сочувствителност достигнува 189.99 евра. За поврзување со WiFi и 3G, цената достигнува до 249.99 евра.

И двата модели можете да ги купите од следниот линк:

Што мислите за ова Kindle Voyage откако го прочитавте нашиот целосен преглед?. Може да ни дадете свое мислење во просторот резервиран за коментари или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни. Исто така, би сакале да знаеме дали би инвестирале во износ на пари што вреди овој eReader или повеќе би сакале да изберете друг уред од тоа колку се достапни на пазарот и што има многу пониска цена.

Мислење на уредникот

Патување поттикне
 • Оценка на уредникот
 • 5 ratingвезден рејтинг
189.99 a 249.99
 • 100%

 • Патување поттикне
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 95%
 • Екран
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 95%
 • Автономија
  Уредник: 95%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 65%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Дизајн
 • Екран
 • Карактеристики и приказ

Contras

 • цена

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   заблудите на еден гик dijo

  Околу ова бебе сум веќе повеќе од еден месец и можам да кажам без сомнение дека вреди, барем ако сте страствен читател. Го пензионирав мојот Sony PRS 650 за Патувањето и воодушевен сум.