Дали разликата на лицето за идентификација на Apple помеѓу браќата близнаци? Можеби не

Face ID што Apple го вклучи во iPhone X може да биде една од најоткривачките технологии за биометриска идентификација Во последниве години, сепак, најчистите технологии сè уште можат да мислат дека сме прилично задоволни од начинот на кој читаат отпечатоци и можеби е време да се запреме малку за тој вид иновации.

Како и да е Apple на презентацијата ни вети дека Face ID е толку прецизен и безбеден што ќе може да прави разлика дури и помеѓу браќа близнаци, но ... дали беше ова вистина? Да видиме како се однесува Face ID при отклучување на терминалот користејќи двајца браќа близнаци.

Иако е точно дека успеавме да потврдиме дека Face ID е способен да ве препознае со бројни додатоци на главата како што се капи, очила за сонце и други видови деривати, што ни остава добар знак за напорната работа што Apple ја вложи зад себе. Во Редит, лулка на информации во последно време, двајца браќа близнаци поставија видео за тестирање на Лична карта во која ве оставаме ОВОЈ ЛИНК така што ќе можете да го видите со свои очи и се чини дека iPhone X и неговиот Face ID не се точни како што ветија.

Помеѓу 46 и 57 секунди забележуваме како Face ID одбива да се отклучи кога братот близнак ќе ги отстрани очилата, но штом ги стави, лесно се отклучува меѓу двајцата корисници, замислуваме затоа што очилата во средина користат помалку точки за потврда за да се утврди кој е корисник. Очигледно Face ID не е толку безбеден колку што изгледа, барем помеѓу браќа близнаци ... дали може да му верувате на вашиот брат?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Адриа dijo

  Пред да ги објавите вестите, треба добро да се информирате. Ако ги прочитате коментарите на reddit, ќе видите дека авторот објаснува како успева да го стори тоа. Не е неуспех во препознавањето на Face ID, туку за тоа како Face ID учи од промените во вашето лице.
  Мислам дека треба да ги ажурирате вестите за да избегнете забуна.

 2.   Фернандо dijo

  «Бихометриски» ????? од Бога, не h меѓусебно