Разлики помеѓу Nintendo Switch и Nintendo Switch Lite

Nintendo Switch и Nintendo Switch Lite

Претставен е Nintendo Switch Lite официјален начин ова попладне. Тоа е полесна и помала верзија на Switch, еден од најголемите успеси на пазарот на конзоли во изминатите години. Пред неколку месеци се шпекулираше дека оваа нова верзија ќе биде лансирана, како што веќе се случи веќе. Оваа нова верзија ни остава одредени промени.

Не само што промената на големината е една од новините што ни ги остава Nintendo Switch Lite во однос на оригиналниот модел. Под тебе ги броиме разликите што ги наоѓаме помеѓу двете конзоли. Така, можете да знаете што се очекува од секоја од нив.

Дизајн и големина

Nintendo Switch и Lite

Првата промена што ја наоѓаме меѓу нив е големината. Nintendo Switch Lite пристигнува со 5,5-инчен екран, помал од оригиналот, кој е со големина од 6,2 инчи. Иако и во двата случаи наоѓаме ЛЦД-панел со иста резолуција, 1.280 × 720 пиксели. Разликата во големината е јасна и може да се види на фотографиите.

Целокупниот дизајн не претрпе голема промена, само во овој случај немаме можност да ја разделиме oyој-Кон, како да се случило во оригиналот. Значи, опциите се ограничени малку повеќе и дизајнот останува постојан во секое време. Иако некое време се знаеше дека тоа ќе се случи.

Батерија и поврзување

Прекинувач

 

Nintendo во својата презентација коментира дека трае батеријата. Иако постериорно се споменува дека всушност имаме поголема автономија во оваа нова конзола. Nintendo Switch Lite обезбедува автономија помеѓу 3 и 7 часа, што го надминува оној на оригиналот (од 2,5 до 6 часа). Иако е помала, имаме поголема автономија. Иако не се дадени конкретни детали за наведената батерија.

Главната поврзаност останува без премногу промени, со Bluetooth, WiFi и NFC. Само во овој случај не наоѓаме HDMI кабел, барем во полето за конзола, како што е научено подоцна. Од друга страна, како што е познато, конзолата не работи со приклучокот од оригиналниот прекинувач. Повеќе не можеме да го поврземе со пристаништето за да играме на ТВ.

Начини на игра

Nintendo Switch Lite

Една од најголемите промени што ги наоѓаме во конзолата се режимите на игра. Како што беше познато претходно, Nintendo Switch Lite требаше да нè остави со одредени ограничувања во однос на функциите, поради што е многу поевтин. Постојат одредени ограничувања што е важно да се земат предвид, особено во случај на сомневање за тоа кој од нив да се купи. Ова се најважните аспекти:

 • Не може да се користи ТВ режим на оваа конзола
 • Контролите се интегрирани и не можат да се одделат од истите
 • Нема видео излез, како што споменавме погоре
 • Не е компатибилен со Nintendo Labo
 • Исто така, нема компатибилност со пристаништето на оригиналната конзола
 • Не може да се користи десктоп режим без надворешна Joy-Con

Како што можете да видите, Nintendo Switch Lite е нешто поограничен во однос на опциите во овој случај. Но, генерално, можеме да уживаме во каталогот на игри на конзолата без премногу проблеми. Бидејќи сите оние кои може да се репродуцира во рачен режим се компатибилни со новата конзола. Ако сте го купиле Joy-Con одделно, може да пристапите до игрите во режим на работна површина, иако може да има некои ограничувања.

Додатоци

Досега Не се објавени додатоци за Nintendo Switch Lite. Исто како што во оригиналната конзола веќе има неколку достапни додатоци, како што се Switch Pro или Poké Ball Plus, кои можеме да ги користиме и со новата верзија, во моментов ништо не е најавено за оваа нова верзија. Во моментов не знаеме дали станува збор за нешто привремено, и дека кога конзолата ќе се појави на пазарот во септември, ќе бидат пуштени во продажба нејзините први додатоци или дали Nintendo е посветена да не презентира ништо за тоа.

цена

Бои на Nintendo Switch Lite

Друга разлика е во цената, иако ова беше нешто што веќе можеше да се знае однапред. Nintendo Switch беше лансиран со цена од 319 евра или 299 долари, во зависност од пазарот. Со текот на времето и со некои промоции, вообичаено е да можеме да го купиме нешто поевтино. Но, ова е вообичаена цена за тоа.

Nintendo Switch Lite ќе започне со продажба во САД со цена од 199 долари. Во моментов нејзината цена не е потврдена во Европа, иако се очекува да биде околу 200 евра или нешто повеќе од 200 евра. Но, чекаме одредена потврда од Ниантик во врска со ова. Значи, тој би пристигнал со цена 100 евра пониска од пазарот, што е забележителна заштеда за џебот на корисниците.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.