Рамка за звучници на IKEA SYMFONISK, подобар звук и повеќе дизајн [Преглед]

ИКЕА, Како што и самите знаете, бидејќи донесовме анализа на овој тип на уред, тој работи долго време како Sonos, северноамериканска фирма специјализирана за интелигентен и безжичен звук. На овој начин, Швеѓаните и Американците создадоа нов производ кој го комбинира најдоброто од ИКЕА и најдоброто од технологијата. премија de Соноси.

Ја анализиравме рамката за звучници SYMFONISK од ИКЕА во соработка со Sonos, одличен скок во квалитетот и моќта на звукот, бренд на куќа. Откријте со нас длабинска анализа на овој уред кој привлекува толку многу погледи.

Како и речиси секогаш, оваа длабинска анализа ја придружуваме со видео од нашиот канал на YouTube, во него ќе можеш прво да цениш целосното анбоксирање, како и процесот на конфигурација, што како и секогаш се случува на уредите Sonos е прилично едноставно. Искористете ја можноста да се претплатите и оставете ни го вашето мислење и претплатете се, само тогаш можеме да продолжиме да ви ја носиме најдобрата содржина на Actualidad Gadget.

Материјали и дизајн: Повеќе ИКЕА отколку Сонос

Прв поглед на анбоксинг и сфаќаме дека ИКЕА дизајнираше торба речиси исклучиво за овој уред, не е чудно, нејзината кутија е огромна. И покрај она што може да го очекуваме, барем во пакувањето покажува дека Sonos го направи своето и искуството е како она на останатите производи. Откако излеговме, веќе имаме во раце звучник што н surpr изненадува со својата слабост и ефективна големина: 41 x 57 x 6 сантиметри. Кабелот е дарежлив и тоа е ценето, вкупно 3,5 метри за да немаме проблеми со поврзувањето, покрај тоа, направен е од најлон со плетенка.

Очигледно, исто така е донекаде тежок, и Се додава кутија со разни додатоци за да можеме да ја поставиме, со силиконска нога, најлонска рачка или директно да ја ставиме на wallид како да е слика. Можеме да го купиме во две верзии, едната во бела / сива и другата во црна / сива, и двете со ист дизајн во однос на предниот панел, но со обратна боја. Што се однесува до закачувањето на theид, ние мора да ја осигураме неговата стабилност, бидејќи звучната моќност е таква што можеби би можеле да имаме несакање.

Се фокусираме на панелите, и ова е доста интересно. Преку некои задни перфорации можеме да притиснеме за да ја исфрлиме ткаенината и директно пристапуваме до звучниците на овој СИМФОНИСК. Засега, ИКЕА ни нуди можност за пристап до дванаесет различни дизајни и на нивната веб -страница и преку на нејзините физички продавници по цени што ќе се движат помеѓу 16 евра од најевтините верзии и 35 евра што ги чинат сите други. Дизајни од сите видови и за вкусови, знаете, боите. Заменувањето на нив, како што видовте, е исклучително едноставно и е една од неговите најинтересни точки.

Звук: Повеќе Сонос отколку ИКЕА

Ако првите производи од соработката на Sonos со ИКЕА веќе оставија добар вкус во нашите усти, овој ги надмина нашите очекувања. За жал, не успеавме да пристапиме до техничките карактеристики, меѓутоа, гледајќи ја неговата мала дебелина, се плашевме од најлошото. Нашите стравови беа отфрлени и Сонос уште еднаш ни откри дека може да се направи магија. Уредот не вибрира при слаби звуци, звукот е динамичен, а јачината е изненадувачки висока.

За да можете да добиете идеја на компаративно ниво, добиваме малку помоќен резултат од традиционалниот Sonos One. И покрај неговиот распоред, тој не вибрира на wallидот и не нуди скршен звук. Плус, го поддржува паметниот аудио протокол на Sonos Trueplay.

Поврзување и управување со користењето

Од суштинско значење е да ја преземете апликацијата Sonos, достапно и за обајцата iOS како да Андроид потполно бесплатно. Овде ќе можете брзо да го конфигурирате вашиот уред:

 1. Поврзете го со напојувањето и почекајте да светне зелената сијаличка
 2. Отворете ја апликацијата Sonos и прифатете ги барањата за дозвола
 3. Изберете го вашиот уред Sonos SYMFONISK и прифатете ја идентификацијата
 4. SYMFONISK ќе звучи и апликацијата ќе го поврзе
 5. Сега веројатно треба да почекате за ажурирање
 6. Сега можете да ги синхронизирате вашите аудио услуги и да ја репродуцирате целата ваша содржина

На една од рамките имаме пристап до три копчиња, оној за Пуштање / Пауза што со двојно допирање ќе помине низ песната напред и со тројно допирање ќе оди наназад, како и копчињата за управување со јачината на звукот. За оние со слаба WiFi (ве учиме лесно да го решите) исто така има мрежна порта за Ethernet RJ45.

Во преостанатите истраги се соочуваме со Сонос со целиот закон, достапност SpotifyConnect, multiroom систем и десетици стриминг аудио услуги за уживање. На ист начин, е достапен преку протоколот AirPlay 2 на Apple HomeKit и, се разбира, со кастингот на поврзаните домашни системи на ИКЕА. Ние го немаме тоа да, со микрофони што овозможуваат интеракција со Alexa, Google Home или Siri, нешто што би го направило овој вистински круг производ.

Искуството и мислењето на уредникот

Овој СИМФОНИСК од ИКЕА и Сонос искрено ме изненади. Иако не е евтино, тоа е околу 199 евра, тој нуди звук што одговара на еквивалентен и уште поскап производ на Sonos. Ова значи дека добро сместено може да биде идеален придружник во канцеларија, спална соба, па дури и во дневната соба, бидејќи тие можат да се користат во „стерео“ режим.

Звукот е многу добар, повеќе од очекуваното за производ на ИКЕА, подобрувајќи го опсегот ако е можно СИМФОНИСК до точка каде што не го очекувавме. Можноста за наизменични различни панели н inv повикува да создадеме свој стил и да го прилагодиме на нашите потреби, ако некој може да направи такво нешто, тоа беше шведската ИКЕА. Тоа е производ што искрено го препорачувам пред оние здодевни звучни кули што ги придружуваат собите на нашите тинејџери, тој е многу добро интегриран и нуди карактеристики според цената. Му дадовме шанса на овој ИКЕА СИМФОНИСК и возвративме.

СИМФОНИСК
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
199
 • 80%

 • СИМФОНИСК
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 95%
 • Квалитет на аудио
  Уредник: 90%
 • Conectividad
  Уредник: 90%
 • конфигурација
  Уредник: 85%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Добро интегрирани материјали и дизајн, бренд на куќата
 • Звук што изненадува со моќ и динамика
 • Цената е многу прилагодена на типот на уредот

Contras

 • Нема микрофони за Алекса
 • Нема кабел RJ45

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)