Рачно менувајте го датумот на нашите слики и фотографии

exif податоци на фотографии

За многу луѓе, можноста да можат да го променат датумот на нашите слики и фотографии може да биде невозможна задача да се изврши, бидејќи оваа карактеристика е регистрирана во она што е познато како Exif податоци, информации што автоматски се создаваат во овие типови датотеки без интервенција на кој било вид софтвер.

Ексиф-информациите во моментов се управуваат од различни дигитални фотоапарати, кои можат да обезбедат дури и податоци за гео-локација но, ако поради некоја причина нашата слики и фотографии тие немаат точен датум, па можеби ќе посакаме промена на оваа exif информација, потребно е да се користи специјална апликација. Во оваа статија ќе споменеме 2 различни опции, едната што може да се смета за најлесна, а другата, најтешка.

Управување со датумот на слики и фотографии со ексифтол

Иако може да се каже дека оваа апликација наречена ексифтол е едноставна метода, во зависност од познавањето на компјутерите и управувањето со командите, за некого може да биде една од најтешките задачи за извршување; ексифтолот е бесплатна апликација од само 3.6 мегабајти, Таа е достапна и за Виндоус, за Линукс или за Мек и чии верзии можете да ги преземете од нејзината официјална врска (што ќе ги оставиме на крајот од статијата).

Најголемиот недостаток што би можеле да го најдеме во користењето на оваа алатка е во различните команди со некои од нивните опции за да може да се промени датумот на слики и фотографии што сме ги зачувале во компјутерот. Датотеката што ќе ја преземеме од официјалната страница е компресирана и оваа преносна алатка мора да биде извлечена на која било страна од вашата работна површина во оперативниот систем.

Во прва инстанца, треба да извршите ексифтол со двоен клик, појавувајќи се прозорец многу сличен на «командниот терминал», да се биде таму каде што треба да се повлече слики и фотографии од кои сакате прелиминарни информации. Оваа постапка ќе ви понуди мала exiftool информација за овие датотеки и не можете да направите ништо друго во овој режим; развивачот на алатки сугерира дека оваа мала алатка треба да се преименува (првично преземено како ексифтол (-k)) да exiftool, треба подоцна да се кандидира cmd со администраторски привилегии.

ексифтол

Сликата што претходно ја сместивме е мал пример за командите што треба да се користат за да може да се промени датумот на нашата слики и фотографии користејќи ексифтол, каде што на алатката му е наредено да постави време од 5:30 часот.

Користење на picasa за промена на датумот

Постапката што ја споменавме во претходниот пасус сугерира дека треба да имаме ексифтол во коренот на нашиот хард диск и да започнеме да ги обработуваме сликите со соодветни насоки и команди предложени од алатката; Токму од оваа причина споменавме дека ова е една од апликациите со значително средно ниво на тежина за извршување на оваа задача.

Поволно е што постојат неколку други алатки што би можеле да ги користиме со слична цел, една од нив е Picasa на Google, која би можеле да ја преземеме на нашиот оперативен систем за да ја обработиме слики и фотографии дека сме размислиле за промена на датумот.

Откако ќе го преземеме и инсталираме Picasa од Google на нашиот оперативен систем, сè што треба да сториме е да ја пронајдеме сликата (или групата слики) чиј датум сакаме да го смениме; За да го постигнеме ова, треба да ги следиме само следниве чекори:

  • Ние работиме со Picasa и дозволуваме да ги најде сите наши слики и фотографии.
  • Од сите што ги најде Picasa, ги избравме оние што сакаме да ги смениме датумот.
  • Сега одиме во лентата со алатки Picasa.
  • Од прикажаните опции избираме «поставете датум и време ...".

Picasa за промена на датумот

Appearе се појави мал прозорец во кој корисникот може да допре променете го датумот и времето кога фотографијата можеше да се направи; Овој процес се покажа многу полесен од претходно предложениот, бидејќи сè е практично автоматизирано во многу помодерен и поактуелен интерфејс. Ако сте од оние луѓе кои не сакаат да користат апликација за инсталирање на вашиот оперативен систем, тогаш методот предложен погоре може да биде идеалниот за следење.

Истото што го сторивме во Picasa на Google за да го смениме датумот на наше слики и фотографииМожеме да го примениме и на iPhoto, бидејќи опцијата за извршување на оваа задача се наоѓа и во наведената алатка.

Повеќе информации - PhotoExif: Погледнете ги метаподатоците EXIF ​​на слики во архивата со слики на iPhone, Уредете фотографии и прегледајте ги податоците EXIF ​​со Photo Light за Windows Phone 7, Пронајдете и избришете дупликат фотографии од вашата библиотека iPhoto

Преземи - ексифтол, Picasa


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.