Снимете ги и уредувајте ги најважните работи во календарот Outlook.com

Outlook календар

Календарот Outlook.com е уште еден од елементите што би можеле да ги најдеме при внесување на нашата е-пошта, што ќе ни покаже голем број елементи што сигурно ќе бидат од интерес за нас; Во оваа статија ќе зборуваме за веб-апликацијата, а не за апликацијата што е генерално интегрирана во Office од Microsoft.

За да можете да уживате во ова Календар на Outlook.com логично ќе треба да имаме сметка во таква услуга, што може да биде нашиот стар Hotmail.com бидејќи автоматски стана Outlook.com; За да прегледаме одредени информации што автоматски се снимаат во овој календар, мора да земеме предвид дека претходно требаше да ја поврземе услугата со уште неколку други, вклучително и Фејсбук како една од најважните социјални мрежи денес.

Преглед на различните карактеристики на календарот Outlook.com

Па, ако го имаме примарното барање, тогаш веќе можеме да анализираме сè што е присутно во ова Календар на Outlook.com; На последователен начин, подолу ќе ги споменеме чекорите што треба да ги следиме за да можеме да влеземе, а подоцна да го разгледаме секој од аглите што ја сочинуваат оваа услуга:

 • Го отвораме нашиот Интернет прелистувач (не е важно дали станува збор за Google, Microsoft Internet Explorer или Mozilla Firefox).
 • Во УРЛ-просторот на прелистувачот пишуваме Outlook.com (работи и Hotmail.com).
 • Ние ги ставаме нашите квалификации за пристап до услугата.
 • Обрнуваме внимание на јазичето кое се наоѓа во горниот лев агол и вели Outlook.

Outlook Calendar 01

 • Ние кликнуваме на малата свртена стрелка надолу.
 • Од прикажаните опции избираме Календар.

Outlook Calendar 02

Како што можеме да му се восхитуваме, можноста за пристап до календарот во нашата услуга Outlook.com е една од најлесните и наједноставните задачи за извршување; Можеби најкомплицираната работа е во управувањето со секоја од функциите интегрирани таму, нешто што во реалноста многу е едноставно откако ќе се прилагодиме на секоја од нив. Некои од овие функции се прикажани како опции за избор, кои би можеле да ги опишеме на следниов начин:

 • Кон горната лева страна имаме две стрели да одиме напред или назад во тековниот месец, недела или денови во кои се наоѓаме.

Outlook Calendar 03

 • Горе десно имаме тип на преглед; ако ја избереме превртената стрелка, можеме да му се восхитуваме на календарот по месец, недела, ден, агенда или задача.

Outlook Calendar 04

 • Малото тркало за запчаници ни помага да прикажуваме важни настани на нашиот календар (секој ден од неделата и родендени или закажани празници).

Outlook Calendar 05

Во лентата за опции, имаме и уште неколку функции што би можеле да ги користиме, каде што е табулаторот:

 • нови. Тоа ќе ни помогне да создадеме нов настан, задача, да регистрираме роденден главно.
 • удел. Оваа опција ќе ни помогне да го споделиме нашиот календар со одредени корисници кои се наоѓаат во нашата листа на контакти.

Outlook Calendar 03

Со овие мали елементи што ги споменавме, веќе ќе можеме да се справиме со секоја од функциите во нашата Календар на Outlook.com.

Уредете ги датумите на нашиот календар

Откако ќе го отвориме календарот во Outlook.com, првото нешто што ќе се прикаже ќе биде месецот во кој се наоѓаме; таму ќе бидат регистрирани главно родендени (јубилеи или важни настани) на наши пријатели, се додека тие се додадат на нашата листа на контакти. Ако сме се поврзале со нашите Календар на Outlook.com Со социјалната мрежа Фејсбук, тогаш родендените или важните настани од оние контакти што ги додадовме на социјалната мрежа, исто така, ќе се појават тука.

Ако, на пример, родендени (или кој било друг посебен настан) што не сакаме да ги паметиме и славиме, се регистрирани во нашиот календар, тогаш може да стигнеме до изменете ги наведените податоци и дури избришете ги од нашиот регистар; За ова, треба само да избереме тип на настан (на пример, ќе користиме запис за роденден) за да провериме дали е тој што треба да го избришеме.

Outlook Calendar 06

Откако ќе кликнеме на наведениот настан, вашите информации автоматски ќе се појават, покажувајќи ни го името на инволвираното лице, местото каде што се регистрирани (во нашата листа на контакти или на социјалната мрежа), можноста за преглед на повеќе детали за наведениот корисник и Секако, има и мало сино копче што ќе ни овозможи да го отстраниме овој настан од нашиот календар.

Повеќе информации - Преземете ја Office 2013 бесплатно


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.