Резервна копија на GMail: Бекап и резервна копија на вашата сметка на Gmail

Резервна копија на GMail

Gmail е еден од најдобрите клиенти за е-пошта што постојат денес, според мислењето на сите оние кои го користеле долго време. Сега, постојат и различни видови на причини и причини зошто некој би можел да се обиде мигрираат од Gmail на Outlook.com, ситуација што е многу лесно да се направи со користење на трикот што го спомнавме во претходната пригода.

Ако поради некоја причина сте решиле да го оставите Gmail како претпочитан клиент за е-пошта (да мигрирате на Outlook.com или која било друга дополнителна причина), сигурно не сакате да ги изгубите сите е-пошта што пристигнале во одредено време. За ова, препорачуваме да користите «GMail Backup», што е интересна алатка што можете да ја извршувате од Windows и има можност да направете резервна копија на апсолутно сите пораки (или некои од нив) од вашето сандаче, треба да прифатите неколку трикови за кога ќе ви се претстави одреден број проблеми во задачата што треба да се изврши.

Да преземете, инсталирате и извршите резервна копија на GMail?

Повеќето апликации што би можеле да ги преземеме од официјалната веб-страница предложена од специфичен развивач не треба да имаат голем број проблеми при извршување на оваа задача. Без да сакаме да бидеме „досадни“ кога објаснуваме како да се изврши ова преземање, мора да му предложиме на читателот дека откако ќе отидете на официјалната веб-страница на оваа алатка наречена „Резервна копија на GMail«, Треба да обрнете посебно внимание на левата странична лента и конкретно, на регионот„ Преземи “. Токму таму мора изберете ја врската за „алтернативни страници за преземање“ (на англиски), со кој веднаш ќе се појават сите сервери каде што е хостирана оваа алатка. Од наша страна, не откривме проблеми во преземањето преку серверот „Uptodown.com“ во споредба со другите поставени таму.

Откако ќе ја преземете и инсталирате „GMail Backup“, мора да ја извршите оваа алатка со „Администраторски дозволи“.

Пријателски интерфејс во «GMail Backup»

Оваа алатка нема прозорци или елементи, како и функции кои се премногу сложени за ракување, туку сè е многу лесно да се препознае. Како мала форма, тука ќе најдете различни простори за пополнување и што во основа ќе ви помогне:

Резервна копија на GMail 01

  • Внесете ја целата адреса на вашата е-пошта на Gmail.
  • Лозинката што ја користите за најавување.
  • Копче за избор на папка во која сакате да направите резервна копија за вашите е-пошта.
  • Временски опсег (почеток и крај) на датумите за кои сакате да направите резервна копија за вашите е-пошта.

На овие последни ставки што ги споменавме, ќе можете да се восхитувате дека кон десната страна има мала активирана кутија, која ќе треба да ја изберете за да можете користете ги специфичните датуми на кои сакате да направите резервна копија.

Резервна копија на GMail 00

Поставивме мала снимка на екранот во горниот дел и каде, можете да се восхитувате што во долниот регион се појавија неколку грешки при спасување на резервната копија на нашите е-пошта. Ако одите на вашата сметка за е-пошта, ќе видите неодамнешна порака во сандачето, нешто што може да изгледа како на следната слика од екранот.

Резервна копија на GMail 02

Токму таму се сугерира дека „некој“ се обидел да ги внесе и да направи резервна копија на сите нивни е-пошта, мерка за предупредување и безбедност спроведена од Google во Gmail што ќе ви помогне да ги заштитите сите ваши е-пошта и пораки. Токму таму ќе најдете опција како врска што мора да ја изберете за да можете одете во безбедносната област и овластете «GMail Backup» за да направите резервна копија на информациите што сакате да ги направите.

Како заклучок, „GMail Backup“ е интересна алатка што може да ни помогне да ги вратиме пораките од сметката за е-пошта до компјутерот за да можеме да ги читаме „офлајн“; Инвеститорот исто така споменува дека овие пораки можат да бидат увезени во друга сметка за е-пошта во случај да ја избришеме претходната.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.