Ресурси за да може да се работи теле-работа

Работа од дома

Кога слушаме за телекомуникација, многу луѓе погрешно мислат дека тоа е лек. Работа од дома Има свои предности и недостатоци, предности и недостатоци што треба да ги процениме пред да ја разгледаме можноста некој од нашите вработени, или ние самите, да ја завршиме својата работа од дома без да мора да одиме на работното место.

Воспоставете работен распоред, почитувајте го правото на приватност и дигитално исклучување, утврдете кој ќе се грижи за потребниот материјал (компјутер, мобилен телефон, печатач ...) и добиените трошоци (Интернет, електрична енергија, греење ...) .. ... се некои од аспекти што мора да ги земеме предвид кога станува збор за работа од дома и дека мора да го утврдиме пред сè и најважно.

Откако постигнавме договор со нашиот работодавец или вработен за оптимални и неопходни услови за извршување на нашата работа од дома, сега е ред да се знае што алатки со кои располагаме да може да работи од далечина.

Информатички тим

Лаптоп Виндоус 10

Првиот неопходен и неопходен елемент за да можете да работите од дома е компјутерска опрема, било да е тоа десктоп компјутер или лаптоп. Освен ако не сте графички дизајнер, со а опрема од среден дострел, ќе имате повеќе од доволно за да можете да ја извршите својата работа од далечина.

Мора да поминуваме многу време пред компјутерот, ако се решиме за лаптоп поради проблеми со вселената, првото нешто што треба да се разгледа е големина на екран: колку е поголемо, толку подобро, освен ако немаме дома монитор или телевизор на кој можеме да го поврземе лаптопот. Ако не сакате да потрошите многу пари, во инфокомпјутер Можете да најдете половни компјутери по многу добра цена и со гаранција.

Апликации за организирање на работа

Trello

Trello

Како да се организира работата е првото и најважното нешто што мора да го земеме предвид кога работиме од дома. Во оваа смисла, Трело да ја преземе контролата над нашата работа од далечина е една од најдобрите опции моментално достапна на пазарот. Оваа апликација ни овозможува да создадеме табла каде што можеме да додадеме и дистрибуираме различни задачи што треба да ги направат вработените / одделот на компанијата.

Асана

Асана - Организирајте задачи

Асана, практично ни ја нуди истата функционалност како Трело, но е поголема проектно ориентиран, проекти кои имаат датум на испорака, имаат низа менаџери и бараат да се извршат низа независни случувања. За разлика од другите услуги од овој тип, секој од проектите може да вклучува датотеки потребни за нивниот развој или консултација.

Апликации за комуникација

Тим на Мајкрософт

Microsoft Teams

До денес, никој не може да негира дека пакетот Office 365 е најдоброто решение за автоматизација на канцеларијата за создавање на кој било вид документ. Во последниве години, Мајкрософт се фокусираше на развој на работата во облакот, покрај интеграцијата на своите различни платформи во Офицес, така што сите потребни информации се со кликнување на глувчето.

За да ја подобриме комуникацијата во рамките на компанијата, имаме на располагање тим на Мајкрософт, а фантастични алатки за комуникација што се интегрираат во Office 365. Не само што ни дозволува да имаме групни разговори, туку исто така ни овозможува да остваруваме видео повици, што го прави најкомплетното сè-во-едно решение за работа од дома.

Гасена

Гасена

Слак е алатка за пораки и повици како што може да биде кој било друг, но за разлика од овие, Slack ни овозможува да создаваме различни Соби за разговор, наречени канали, за да се занимаваат со различни теми или проекти. Ви овозможува да испраќате датотеки, да создавате настани, виртуелни простории за состаноци ...

Апликации за пишување, креирање табели или презентации

Канцеларијата 365

канцеларија

Крал на канцелариските апликации е и ќе продолжи да биде канцеларија. Канцеларијата е составена од различни апликации како што се Word, Excel, Powerpoint, One Note и Access. Сите се достапно преку прелистувач освен Access, иако можеме да ги преземеме директно на нашиот компјутер ако не сакаме да ги користиме на Интернет.

Број на функции што ни ги нудат сите овие апликации е практично неограниченЗа нешто, тоа е на пазарот веќе 40 години. Office 365 не е бесплатна, но бара годишна претплата, годишна претплата што за 1 корисник има цена од 69 евра (7 евра месечно) и која исто така ни нуди 1 ТБ складирање во OneDrive и можност за користење на апликациите и двете на iOS и Android. Ако користите и тимови на Microsoft и Skype, интеграцијата што ќе ја најдете не е достапна во ниту еден друг пакет апликации за продуктивност.

iWork

Office 365 на Apple се нарекува iWork и е составен од Pages (обработувач на текст), Numbers (табеларни пресметки) и Keynote (презентации). Овој софтвер е достапен за преземање потполно бесплатно преку продавницата за апликации Mac. Во однос на функциите, тој ни нуди голем број, но не на нивото што можеме да го најдеме во Office 365.

Форматот на овие апликации, не е компатибилен со апликациите што ги нуди Microsoft преку Office 365, затоа мора да го извеземе документот во формат Word, Excel и Powerpoint, ако треба да го споделиме со други луѓе кои не користат iWork.

Google Docs

Google Docs

Бесплатната алатка што Google ни ја става на располагање се нарекува Google Docs, алатка составена од веб-апликации Документи, Табеларни пресметки, Презентации, форми. Овие апликации тие работат само преку прелистувач, тие не можат да се преземат на нашиот компјутер.

Бројот на функции што ни ги нуди е многу ограничен, особено ако го споредиме со Office 365 на Мајкрософт, сепак, да се создаде каков било вид документ без многу важничене е повеќе од доволно. Се разбира, мора да се земе предвид дека датотеките се создадени во формат што Тие не се компатибилни со Office 365 или Apple iWork.

Апликации за видео повици

Skype

Skype

Доколку вашата компанија го усвои решението Office 365, најдоброто решение за уживање во интеграцијата што ни ја нуди Microsoft со сите свои апликации е Skype. Skype ни дозволува видео повици со до 50 корисници, споделете го екранот на нашата опрема, испраќајте датотеки, снимајте видео повици и други дека се платформа за пораки.

Skype не е достапен само на сите десктоп и мобилни екосистеми, туку исто така, работи и преку веб, тоа е преку прелистувач без потреба да инсталираме каков било софтвер на нашиот компјутер.

зум

зум

Зумот е уште една од услугите што можеме да ги користиме за да остваруваме работни видео повици. Бесплатно, тоа ни овозможува да собереме до 40 лица во иста просторија, со максимално времетраење на видео повик од 40 минути. Ако ја користиме платената верзија, максималниот број на учесници во видео повик се зголемува на 1.000.

Апликации за далечинско поврзување

TeamViewer

TeamViewer

Ако програмата за управување со вашата компанија не нуди решение за работа од далечина, TeamViewer може да биде решението што го барате, бидејќи ни овозможува далечинско поврзување со друга опрема и комуницирајте со неа, дали да користите апликација, да копирате датотеки ... TeamViewer е достапен за Windows, како и за macOS, Linux, iOS, Android, Raspberry Pi и Chrome OS.

Далечинска работна површина на Chrome

Далечинска работна површина Google Chrome

Хром, преку наставка, исто така ни овозможува далечинско управување тим, но за разлика од TeamViewer, не можеме да споделуваме датотеки, па во зависност од нашите потреби, оваа бесплатна опција е веројатно подобра од платената опција што ни ја нуди TeamViewer.

Толку многу TeamViewer како Далечинска работна површина на Chrome Тие бараат далечински поврзана опрема што е вклучена 24 часа на ден, но тоа е единственото решение што е достапно денес за работа од далечина, ниту пак програмата за управување со нашата компанија ја нуди таа опција.

VPN

VPN

Ако сме доволно среќни што нашата компанија има можност да ја користи програмата за управување од далечина, првото нешто што мора да направиме е да ангажираме VPN така што комуникацијата помеѓу нашиот тим и серверите на компанијата е шифрирана во секое време и никој надвор од него, не може да ги пресретнува нашите комуникации.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.