Ретро: ГИ-Joо Аркадната игра

Ние не сме малкумина кои пораснале со најпопуларните воени дејствија од Hasbro: познатиот Г.И. о, автентични икони на културата од 80-тите години. Прегледајте ја со нас неговата најпозната игра.


Запомнувајќи, лесно ќе се сетите на широкиот спектар на фигури и возила што беа лансирани на пазарот со децении, со кои многумина од вас живееја безброј авантури и исто така уживаа во неколку серии цртежи што се емитуваа на телевизија многу години.

Популарноста на овие мали артикулирани фигури, во рацете на милиони деца ширум светот, предизвика адаптација на бесконечните битки меѓу Г.И. о y Cobra во светот на видеоигрите: GIJoe Кобра Штрајк (Атари 2600), GIJoe Вистинска американска херојка (Епл II, комедор 64), Акција сили (Комдор 64, Амстрад КПЦ, Спектар), Акција сила II (Комдор 64, Амстрад КПЦ, Спектар), Г.И. о (НСВ), GIJoe Факторот Атлантида (НСВ), Аркадна игра GIJoe (аркади) и GIJoe Rise of Cobra (Xbox 360, PS3, Wii, НДС, PS2, PSP) се наслови што го сочинуваат опсегот на виртуелни авантури на популарните играчки од Hasbro.

 

 

Сепак, во овој поглед на минатото ќе се фокусираме на таа акциона игра објавена од Konami во 1992 година исклучиво за рекреативни цели (за жал, ниту една конзола не доби пристаниште на оваа голема аркада), што без сомнение, е најдобро ценетата и најзапаметената програма од обожавателите меѓу неколку видео игри посветени на универзумот на Г.И. о

Премисата и целите на играта беа, како што лесно можеше да се претпостави, да го одбие новиот обид Cobra за доминација во светот, сметајќи се како единствени избрани протагонисти со Војводата, Скарлет, Блокада на патот y Змиски очи. Играта беше многу едноставна: играчот го користеше аркадниот стап за да се движи странично и да го помести крстот на непријателите, имајќи митралез и ракетен фрлач како главно оружје, покрај тоа имаше различни предмети за да се опорави животот или да се добие муниција . Ликот се движеше континуирано, а камерата го следеше одзади, без можност за вртење или скокање: непријателските истрели можеа да се избегнат само со странично движење. Покрај тоа, аркадната кабина беше подготвена да поддржува до четири истовремени играчи, оваа одлика е една од предностите на титулата.

Првото нешто што го привлече вниманието на насловот беше неговата боја и графичко ниво, благодарение на што можеме брзо да ги препознаеме ликовите, пешадијата и возилата што многумина од нас ги имаа во својата соба.
Покрај тоа, на ниво на звук, Konami Тој нè изненади со детали како што е воведувањето на подесување на серијата во тие години за да го заживееме првото ниво на играта.

И покрај големиот број на карактери што го сочинуваа светот на Г.И. о, во играта на Konami тие само се појавија Војводата, Блокада на патот, Змиски очи y Скарлет на страната Џо, додека претставува Cobra можевме да се сретнеме со Метал-глава, Бароница, Томакс y Ксамот, Мајор Блудд, Уништи и Командант на кобра, вежбајќи го вториот како шефови на различни нивоа на игра, кои беа само три, но имаа различни делови: хемиска фабрика од Cobra, тајна база во некои пештери и воздушна база на Cobra.

 

Карактери на GIJoe

Војводата

 

Скарлет

 

Блокада на патот

 

Змиски очи

 

 

Ликови од кобра

Томакс и Хамот- Близнаците беа првите шефови во играта со кои се соочивме во хемиско сребро. Лесно писи.

 

 

Метал-глава: втор шеф, кој беше одговорен да ни ги отежнува работите додека пукаше со проектили кон нас, помогнат од бројни војници.

 

Бароница: Оваа извртена дама се соочи со нас во огромен бомбардер со кој Cobra напаѓаше поголеми градови.

 

Мајор Блудд: Овој крвав платеник нè изненади среде џунгла, напаѓајќи не од воздух со својот млазен пакет.

 

Уништи: е пред МАРС., главен снабдувач на оружје на Cobra, и се обиде да ги запре нашите нозе на еден импозантен Чекан.

 

Командант на кобра: врховен водач на Cobra, опасен бескрупулозен човек подготвен да стори сé за да ја преземе контролата над светот. Тој беше последниот шеф што победи во авионската база во Cobra.

 

Без сомнение, Г.И. о Тоа беше една од најсмешните аркади во своето време и ретка реткост што можеше да се најде денес: најнеусловните колекционери и обожаватели ќе ги скршеа своите лица за еден од рекреативните мебел.
Навистина изненаден како Konami успеа да го компресира, во игра со толку едноставен, но зависен развој, универзумот на анимираната серија: некои од најпознатите ликови - кои штотуку ги разгледавме -, војници Cobra, Ајпери од уличката, Анихилатори, Ласерски вајперитенкови НЕГОВИТЕ II, Кондори... меѓу многу други, тие се појавија во играта.

Во моментов, тешко е да се поверува колку е неискористен потенцијалот на ваква лиценца, која денес продолжува да придвижува важен пазар за собирање ретро фигури, комеморативни изданија и други, со огромна заедница на фанови на мрежата, па дури и втора беше објавен анимиран филм: GIJoe Одлучна, со повеќе возрасни сече и со Ворен Елис како сценарист, филм што совршено може да направи добра видео игра. Како што добро знаеме, филмот со актери од реалниот живот се претстави добро на боксофисот и имаше соодветна адаптација за видео игри што, патем, остави многу да се посака. Следната летна премиера на Одмазда за Iи о Asе го следи, како што се очекуваше, соодветната видео игра, иако нема многу очекувања што можеме да ги генерираме со оглед на претходниот резултат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.