Fedora има решение да ги зголеми перформансите на батеријата на вашиот лаптоп за 30%

Fedora

Ако сте страсни за светот на компјутерите, сигурно е името на Fedora тоа ќе биде, помалку познато. А) Да 'на брод наскоро„Можеби не знаете како да ми кажете што е тоа или што не, иако, ако сте страстни за оперативните системи на Линукс и сè што можат да понудат, има многу дистрибуции и, во зависност од вашите потреби, некои ќе бидат посоодветни од другите , сигурно ќе знаете дека Федора е една од најпознатите дистрибуции во целиот екосистем.

Водејќи малку повеќе детали, кажете ви дека Fedora е дистрибуција на Linux која денес не се одржува ништо помалку од Ред Хет, американска мултинационална главно посветена на развој на апликации со отворен извор за компании. Ред Хет, меѓу другото, е познат по својот оперативен систем на претпријатија, Ред Хет Ентерпрајз Линукс, или по аквизиција на провајдерот на претпријатието со среден софтвер со отворен извор JBoss.

биро на федора

Fedora стана една од дистрибуциите на Linux што најмногу ја користат корисниците

Како што можете да замислите и со оваа историја не е изненадувачки што Федора е моментално една од најинтересните Linux дистрибуции во моментотОва е уште повеќе кога компанијата нè уверува дека посветиле доволно финансиски и професионални средства за развој на ажурирање за оперативниот систем со кој значително ќе се подобрат перформансите на компјутерската батерија во која ќе одлучите да ја инсталирате.

Водејќи малку повеќе детали, кажете ви дека сите овие вести не ги откри никој друг, туку Ханс де Гоеде, сегашен раководител на тимот за поддршка на работната површина за хардвер. Во презентацијата на оваа нова верзија ни беше јасно дека се овозможени неколку карактеристики за управување со напојувањето што можат да се активираат стандардно во различните дистрибуции за да се осигура дека нашиот систем не троши толку многу батерија. Врз основа на резултатите од извршените тестови, на Lenovo ThinPad T440, тој беше во можност зголемете ја вашата автономија за скоро 30%.

Сè уште сме далеку од оптималното управување со енергијата на Linux

Како што увери шефот на тимот задолжен за развој на овие подобрувања, во моментов и покрај фактот дека има многу луѓе кои работат на развој на оваа дистрибуција или на која било друга, вистината е дека на ова поле, т.е. управување со енергијата Што му прави Линукс на системот, мора да се разјасни дека не е премногу оптимизиран така има простор за различни развивачи да работат и да го подобруваат сегашниот систем.

Ако сте напреден корисник на Linux, сигурно ќе знаете дека постојат различни алатки за овој екосистем, како на пр TLPНа пример, тие нудат напредни можности за управување со енергија за Linux, иако вистината е дека зборуваме за софтвер со кој е тешко тешко да се справи бидејќи нема дури ни графички интерфејс, така што овие типови на програми обично не се соодветни или, на најмалку лесен за употреба, за секој што започнува со оперативен систем како Федора.

лого на федора

Четири основни точки значително го зголемуваат животниот век на вашата батерија

Навлегувајќи малку подлабоко, откриваме дека Fedora во својата најнова верзија сега го има четири новини кои драматично го подобруваат траењето на батеријата на вашиот компјутер. Во основа сега имаме:

  • Способност за овозможување автоматско мирување на USB контролорите за Bluetooth. Ова подобрување заштедува околу 0 вати.
  • Овозможено е автоматско суспендирање за кодеците на Intel HDA. Заштедете околу 0 вати.
  • Стандардно е овозможено управување со напојувањето со агресивна врска SATA. Со ова, можете да заштедите помеѓу 1 и 1 вати
  • Овозможување на панелот за самостојно освежување по дифолт. Заштедува околу 0 вати кога е достапно.

Благодарение на сите овие подобрувања, можно е да се намали вкупната потрошувачка за околу 2 вати, нешто што може да звучи малку, но со истото може да се постигне зголемете го корисниот век на траење на батеријата на вашиот лаптоп до 30%.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.