Кои се можните решенија што Самсунг може да ги преземе во кризата на Галакси Ноут 7?

Samsung

Откако Samsung го претстави на 2 август новиот Галакси Забелешка 7 сите беа проблеми поврзани со неговиот нов предводник. И дали е тоа што поради проблем во батеријата терминалот се запали и завршува да експлодира без претходно известување. Ова ја втурна јужнокорејската компанија во проблем кој со секој изминат ден станува се поголем и потежок за решавање.

Денес работата изгледа навистина лошо и е дека Самсунг вчера го запре производството на терминалот, им нареди на операторите да престанат со продажба или резервирање на уредот и исто така ги замолија сопствениците на Galaxy Note 7 да го исклучат за да избегнат проблеми. Во оваа статија ќе го анализираме овој незгоден случај и ќе разгледаме кои решенија сè уште треба да ги преземе Samsung, прегледувајќи ги и веќе преземените.

Доколку сакате длабоко да го знаете целиот случај на Galaxy Note 7 и можните решенија што Samsung може да ги преземе, продолжете со читање затоа што сигурно мислам дека ќе расветлиме малку на проблемите на новиот предводник на јужнокорејската компанија , што ќе направат ужасна штета на сите нивоа.

Почетокот на оваа криза

Samsung

Неколку дена откако Galaxy Note 7 беше официјално претставен во Newујорк, се најдовме со први случаи на запалување или експлозија на терминали. Отпрвин Самсунг ова го припишуваше на изолирани случаи, без да им дава премногу внимание и да тврди дека можеби корисниците не го третирале уредот како што треба.

Сепак, експлозиите не запреа и продолжија, без Samsung да може да стори нешто. Поради оваа причина, тој одлучи на почетокот да престане да го продава сосема новиот уред додека не знае што се случува. За кратко време беше откриено дека батеријата на новиот смартфон има проблем и е причина за сите проблеми.

Во одлука без преседан Јужнокорејската компанија ги замоли сите сопственици на Galaxy Note 7 да го вратат за да го заменат со друг, со целосно поправен проблем со батеријата. Овие нови терминали носат идентификациски знак за да знаат дека станува збор за замена на Galaxy Note 7 и во принцип без никаков проблем.

Далеку од ставање крај на кризата таму, бидејќи сите знаеме дека Note 7 продолжи да се запали и да експлодира сè додека во последните неколку часа Самсунг не донесе драстична одлука и дека сигурно тој никогаш не би сакал да донесе. Од вчера производството на Galaxy Note 7 е стопирано, операторите повеќе не го продаваат или резервираат уредот и Samsung ги замоли сопствениците на еден од овие уреди целосно да го исклучат.

И сега тоа

Сега ситуацијата е крајно тешка за Самсунг, кој виде како Галакси Ноут 7 создаде загуби од милијарди долари, како паѓаат неговите акции на берзата и, исто така, довербата што ја имаа клиентите исчезнува на некој начин важен.

Во моментот тој донесе драстична одлука, која не е никој друг, туку да го стават во карантин Galaxy Note 7, нешто што сигурно сторило пред неколку недели, за да се замисли анализа на ситуацијата. Јужнокорејската компанија мора да го најде проблемот со својот нов предводник, смирено и без можност повторно да не успее и да им понуди решение на сите корисници.

Се разбира, ситуацијата е исклучително комплицирана за Самсунг и економската дупка е важна, но веруваме дека не може да фрли во пешкир за да се обиде да го поправи својот оштетен имиџ.

Дали е можно решение трајно да се повлече Galaxy Note 7 од пазарот?

Samsung

Од вчера Самсунг објави престанок на производството на Галакси Ноут 7 и одлуката да им наложи на операторите да престанат со продажбата, покрај тоа што побараа од корисниците да ги исклучат своите уреди, многумина го ценеа можност јужнокорејската компанија да одлучи да го „убие“ засекогаш новиот Галакси Ноут 7, кој пред само неколку недели вети дека ќе биде многу среќен и со идејата да може да му се спротивстави на iPhone 7 на Apple.

Искрено верувам дека ова не може да биде опција или решение за Самсунг, и тоа би било да се признае поразот. Без оглед колку напори може да ве чини и многу милиони долари што треба да ги вложите, мислам дека мора да го пронајдете проблемот што го прави новиот Note 7 да се запали и да експлодира и да го вратите на пазарот за да ја покажете вашата сила и вашиот желба да го стори тоа добро.

Точно е дека тој ќе треба да го замени уредот по трет пат на неговите корисници и дека тие можеби нема да продаваат премногу единици на терминал што создава огромна недоверба, но со ова тие ќе му покажат на целиот свет и на мобилниот телефон пазар особено што И покрај огромниот проблем, тие беа во можност да го решат. Тие исто така ќе покажат дека Самсунг е сепак Самсунг, еден од фараоните на пазарот.

Мислење слободно; Самсунг погреши од почеток до крај

Веќе некое време, воопшто не е чудно што некој друг мобилен уред експлодира или се запали во џеб од пантолон или на кревет, често поради злоупотреба од страна на неговите сопственици. Сепак, воопшто не е нормално нов паметен телефон да се појави на пазарот и се регистрираат десетици случаи на пожари и експлозии без очигледна причина. Последниот случај, на пример, снимен на видео, ни овозможува да го видиме Галакси Ноут 7, сместен на маса во познат ресторан, кој гори без претходно известување и без никаква злоупотреба од страна на неговиот сопственик.

Самсунг мислам дека е погрешно од почеток до крај, а тоа е дека од денот кога случаите на уреди со Галакси Ноут 7 кои се запалија се натрупаа на масата, сигурно ја запре целата своја машинерија, а не половина, навистина да го пронајдете проблемот, потврдете илјада пати дали е решен и потоа вратете го на пазарот.

Samsung

Брзањето на Самсунг е виновно за сето ова и тоа е што на прво место тој сакаше да се појави на пазарот пред iPhone 7 за да добие значење (и тоа се случи!) И тогаш сакаше да ги реши своите проблеми во бегство. Сега овој наплив станува многу скап, ја изгуби довербата кај многу корисници и не е многу јасно кое е најдоброто решение за тоа колку јужнокорејската компанија може да земе.

Јас не сум гатачка, но Многу се плашам дека сега Самсунг нема да брза. Јасно ќе утврди кој е проблемот со Galaxy Note 7, тие ќе го поправат и за неколку недели или дури месеци повторно ќе го лансира својот нов предводник на пазарот. Мислам дека опцијата да се чува целиот Note 7 во фиока и да се крие засекогаш, не е валидна опција и тоа е дека би било типично за компанија од многу, а не за Samsung, една од референците на пазарот , што за Се разбира дека можете да направите грешки, но мора да ги поправите.

Што мислите, кое е најдоброто решение што Samsung може да го преземе во кризата со Galaxy Note 7?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Ангел П. Фонг dijo

    Apple ги саботираше