Нанолеф лесни панели - ритам-едиција, создадете и осветлете го вашиот простор [Анализа]

LED осветлување и неговите апликации преку интелигентни системи за управување продолжуваат да формираат суштински дел од нашата анализа, а првиот дел каде што обично започнуваат луѓето кои започнуваат да се обложуваат на паметниот дом е токму осветлувањето, но ... Што се случува ако ова осветлување добие нови нијанси и ги изгуби своите граници? Па, создадени се производи како што се Nanoleaf Light Panels и нивното Rhythm Edition.

Во оваа прилика ние ефикасно имаме панели за осветлување Nanoleaf со системот Rhythm Edition и ќе ги анализираме во длабочина за да можете да го осветлите и преуредувате вашиот простор гејмер, работна површина или што сакате.

Како и секогаш, ќе покриеме што е можно повеќе информации за да не пропуштите апсолутно ништо и да ги имате во ваши раце сите потребни податоци за сериозно да размислите за нејзино стекнување. Willе започнеме како и секогаш со материјалите и дизајнот за да завршиме со мислење за тоа што го тестираше нашето финално искуство Нанолеф лесни панели - ритам едиција. Остани со нас затоа што одиме таму. Овој производ можете да го набавите на Амазон од оваа врска, или директно на вашата страница веб-.

Материјали и дизајн: Нанолиф е обезбеден со квалитет

Nanoleaf веќе неколку години произведува различни верзии на производ што му ја даде на брендот славата што ја има, токму затоа не можат да ги занемарат релевантните детали како што се дизајнот на пакувањето, упатствата и секако квалитетот на материјалите. Веднаш штом ќе го добиеме пакетот, сме изненадени од тежината што ја има, реалноста е дека не е малку. Доаѓа добро претставено со многу информации и во 100% кутија за рециклирање. Најдовме во контролното копче и релевантни детали, имаме два различни кабли за струјата, шпанскиот и друг британски, во ова тие одлучија да не штедат, и во бела боја и со приближно еден метар должина. Левата област е предводена од напојувањето што ги продолжува контролното копче и кабелот, тие ќе ни дадат важна должина што нема да претставува проблеми со локацијата. Сите овие елементи се изработени од бела пластика што остава добар прв впечаток.

 • Содржина на пакетот:
  • 9 x LED панели
  • 28 x ленти за монтирање
  • 9 x линкери
  • 2 x мрежни кабли (ESP и Велика Британија)
  • Модул на ритам
  • Контролор

Имаме уште еден дополнителен далечински управувач, кој можеме да го поставиме каде што сакаме и кој има копче, овој далечински управувач се прикачува преку картичките за приклучоци на ЛЕД-панелот што го сакаме. Овие карти се нарекуваат „Линкери“ и имаме девет од нив, како панелите, во форма на триаголник и одделени едни од други со мали заштитници од кромид-хартија што ќе служат како шаблони за создавање цртежи. Секој од овие ЛЕР триаголници има три врски, по една за секоја страна од геометриската форма, користејќи ги поврзувачите е како ќе ги формираме фигурите. Конечно, имаме 28 монтажни ленти што ќе ни овозможи да ги прилепуваме ЛЕД-панелите каде и да сакаме, тие се во суштина двострана леплива лента. Имаме како детал мала книга со упатства и налепница Нанолеф.

Технички карактеристики на панелите

Секој од панелите за светло е изработен од пластика од двете страни и има димензии 25 x 25 x 1 сантиметри. За возврат, тие нудат вкупна моќност на 900 лумени, повеќе од доволно за нормална просторија, како што е канцеларија, просторија за „гејмери“ или дури и дневна соба, бидејќи ова осветлување секогаш ќе се сфати како амбиентално. Сепак, не треба да мислиме дека тие нудат малку светлина, напротив, веројатно ќе ви биде досадно да ги користите со 100% од нивниот светлосен капацитет. Имаме панели RGBW LED диоди способни да понудат до 16,7 милиони бои, на која се додава бело. Овие панели можат да бидат меѓусебно поврзани најмногу до триесет единици, нема ништо. Во нашиот случај, ние го тестираме Стартер Пак од 9 единици, но може да се купат различни експанзиони пакети за да се добијат посакуваните резултати.

Овие панели имаат индекс на заштита IP00 што треба да биде доволно за вообичаената прашина или влажност во куќата. Од своја страна, трајноста на осветлувањето е оценета од самата компанија околу 25.000 часа континуирана употребаили, нема ништо. На ниво на конфигурација, можеме да управуваме помеѓу 2.200K и 6.000K температура на осветлување за секој панел, за fansубителите на топло бела и неутрална бела боја.

Управување со апликациите и компатибилност

Како што е вообичаено во овој тип на производи, прво имаме апликација што ќе ни овозможи лесно да го инсталираме и конфигурираме уредот. Оваа апликација е потполно бесплатна и може да се преземе со помош на QR-код вклучен во пакетот. Оваа апликација има голема разновидност на идеи и различно осветлување, само треба да следиме неколку едноставни чекори и да видиме како Нанолеф ја поставува нашата соба. Овие опции ни се претставени:

 • Основни: Изберете стандардни и основни бои, како и регулирајте го интензитетот и работата.
 • Боја: Тука ќе можеме да избереме серија прилагодливи бои за секој од панелите, односно самостојно да избереме која боја ќе ја прикажува секој панел.
 • Ритам: Со сензорот ќе можеме да активираме детекција на звук и да покажеме предодредени ефекти врз основа на него.
 • Други: Како би било поинаку, ќе можеме да воспоставиме систем за програмирање и да одиме во заедницата за да иновираме со кои располага.

Во однос на компатибилноста со виртуелните асистенти, треба да се напомене дека Нанолеф ги дозволува скоро сите, имаме можност да ги поврземе со: Амазон Алекса; Google Home; Apple HomeKit и IFTTT, сето тоа брзо и лесно преку апликацијата. Да и кажете на Алекса да го вклучи нашиот Nanoleaf и да покаже некои стандардни бои е луксуз што не може да недостасува во ваков уред.

Мислење на уредникот

Најлошото

Contras

 • Апликацијата може да се подобри
 • Не е достапно од економски аспект
 • Не носи резервни делови
 

Ние секогаш започнуваме со она што најмалку ни се допадна. Во овој случај, она што ми создава најмногу проблеми е фактот дека собранието под кои околности може да стане последноПод ова мислам, отстранувањето на панелот откако ќе се постави и залепи на wallидот воопшто не е лесно, што може да доведе до траги на долг рок. Од своја страна, не ми се допаѓаше премногу апликацијата што би можело да биде поцелосно, и покрај фактот дека ова се компензира со компатибилноста кај виртуелните асистенти.

Најдобро

Добрите

 • Квалитет на материјалите
 • Компатибилност со скоро сите виртуелни асистенти
 • Моќ и шарено осветлување
 • Многу лесно може да се прошири

Најдоброто е бесконечна можност за комбинација, квалитетот на презентираните материјали и секако фактот дека може да работи и со Алекса, „Асистент на Гугл“ и со „ХомеКит“, нема да пропуштите апсолутно ништо.

Нанолеф лесни панели - ритам-едиција, создадете и осветлете го вашиот простор [Анализа]
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
199 a 214
 • 80%

 • Нанолеф лесни панели - ритам-едиција, создадете и осветлете го вашиот простор [Анализа]
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Илуминација
  Уредник: 80%
 • компатибилност
  Уредник: 90%
 • Собрание
  Уредник: 75%
 • Карактеристики
  Уредник: 85%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 84%

Можете набавете го од 214 евра на овој линк Амазон. Иако е вистина, ова е прилично „ниша“ производ, кој ќе изгледа добро во работните области, но под кои околности може да биде строг.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)