Роботи почнуваат да пристигнуваат во супермаркетите

Пред неколку дена, разговаравме за роботот Софија, робот со вештачка интелигенција што го имаше успеа да биде првиот што ќе добие државјанство на една земја, конкретно Саудиска Арабија, земја каде почитувањето на основните права од страна на нејзиното население видлив од неговото отсуство.

Сега е време да зборуваме за друг вид робот, робот што го претстави гигантот во супермаркетите „Волмарт“ и кој ќе биде одговорен за шетање по патеките од супермаркетот до проверете ја достапноста на производот покрај грижата за пописот кога е соодветно.

Овој нов робот, произведен од компанијата Боса Нова Роботикс, ќе започне да циркулира меѓу клиентите на 50-те продавници што ќе го добијат наскоро. Овој робот, кој нема човечки изглед, Составен е од три камери, различни ласерски сензори и 3Д систем за мапирање за да може да се движи низ продавницата независно, систем многу сличен на оној што се наоѓа во роботските правосмукалки кои станаа популарни последниве години.

Бидејќи ги добива информациите за секој производ, ги пренесува во реално време за кое е одговорно анализира дали залихите на производот тие се доволни според продажбата на истите, така што, доколку е потребно, може автоматски да ја даде соодветната нарачка. Тој е исто така одговорен за проверка дали производите се на соодветната полица и дали цената означена на етикетата е онаа што навистина одговара.

Овој робот ќе ги олесни купувањата преку Интернет, бидејќи тоа ќе ви го дозволи во секое време знајте дали производите се достапни и кој е вашиот број за време на нарачката. Волмарт вели дека со усвојување на овие роботи, ќе можете да го поминете вашето време во подобрување на односите со клиентите наместо да се посветите на помалку излишни задачи што можат да ги прават роботите.

Како што често се случува кога една компанија започнува да усвојува роботи за да ја замени трудот на некои вработени, Валмарт тврди дека нема да има отпуштања, нешто многу тешко за верување кога работата што 5 вработени во моментов ја извршуваат на побавен начин, робот може да ја заврши за многу помалку време и без да прави грешки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.