Робот отпушти по една недела работа затоа што е неспособен

Фабио Робот

Долго време се вели дека денот кога роботите им ги одземаат работните места на луѓето е сè поблизу. Всушност, на многу места тие веќе користат роботи за извршување задачи што ги извршува некое лице. Тоа е случајот со продавницата „Марџиота Фуд и Вино“ во Единбург. Продавницата одлучи вработи го роботот Фабио, создадена од Pepper. Но, искуството не беше она што се очекуваше.

Ангажирањето на роботот генерираше многу очекувања. Всушност, продавницата беше претставена дури и во документарец на Би-Би-Си. Исто така, клиентите на почетокот изгледаа воодушевени од Фабио. Бидејќи робот беше задолжен за прием на клиенти во продавницата. Но, по една недела работа резултатите се далеку од посакуваните.

Зошто продавницата го отпушти Фабио, роботот Пипер. Очигледно, со текот на деновите кога овој робот работи во предметната продавница, откриени се бројни дефекти. Поради овие проблеми роботот не ја извршил својата работа задоволително. Кој беше проблемот со Фабио?

Робот пипер

Еден од главните проблеми беше тоа неговите насоки беа многу нејасни и нејасни. Ако некој праша каде е виното, Фабио само ќе речеше во делот за алкохол. Понатаму, покажаа проблеми со циркулацијата при придружување на клиенти на производот што го бараа.

 

Исто така, видени се проблеми со нивната комуникација. Бидејќи се чини дека амбиенталната бучава од продавницата имала влијание врз Фабио. Затоа што во многу наврати беше невозможно е да се разбере што барал клиент. Затоа, тие беа принудени да го повторат прашањето повеќе пати. Гледајќи ги овие проблеми, сопствениците на продавниците решија да му доделат друга задача на роботот.

Тие се одлучија да го сместат на одредено место и да се ограничат на понуда на купувачи производ за да го вкусат. Но, се чини дека ниту Фабио не заврши убедлив. Бидејќи според сопствениците, тој станал премногу ентузијаст. Многу, дека клиентите го избегнувале Фабио во секое време. Продавницата одлучи отпушти го роботот Конечно. Значи, овој експеримент не отишол никаде во близина како што се очекуваше.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ерлинг dijo

  Како да укажете на веста

  Роботот не е „Фабио создаден од Пипер“

  Роботот, наречен Фабио, е робот модел Пепер, создаден од компанијата Алдебаран.

  честитки