Realme TechLife Robot Vacuum, робот правосмукалка со одличен квалитет / цена

Realme во последно време има изненадувачки распоред на изданија, неодамна ви го покажавме неговиот најнов уред од висок среден опсег, Realme GT, што беше воодушевување на многу корисници. Во исто време можевме да видиме дури и паметни часовници. Сепак, производот што ви го донесуваме денес е можеби нешто што не го очекувавте, робот правосмукалка.

Realme TechLife Robot Vacuum е последното лансирање на брендот, робот правосмукалка што изненадува со односот перформанси / ценаДали навистина ни нуди толку добри карактеристики? Ние детално го анализираме овој робот правосмукалка Realme и сите негови карактеристики детално, дознајте со нас.

Како скоро секогаш, вклучивме видео на врвот за нашиот канал на YouTube во кое ќе можете да го набудувате целосното обезбојување на овој робот правосмукалка Realme како и неговите тестови за чистење и звук. Искористете ја можноста да се претплатите на нашиот канал YouTube и оставете ни какви било прашања.

Материјалите и дизајнот, класиците никогаш не пропаѓаат

Официјалното име е Вакуум од робот Realme TechLife, но искрено, за остатокот од прегледот ќе го наречеме роботски правосмукалка Realme за економичност при читање. Овој уред е направен од разни пластични материјали, како што може да очекувате. Зборуваме за прилично голем производ, Дијаметар е 35 сантиметри и висок 10 сантиметри, Не е најкомпактниот на пазарот, но искрено, големината е доволна.

Горниот дел е крунисан со циклонскиот систем, авион-црна рамнина qТоа ќе биде магнет за прашина (хоби на многу компании за роботски правосмукалки што не можам баш да ги разберам) и две копчиња, едното за основата за полнење и копчето ON / OFF. Присебно, но убаво, да се соочиме, изгледа добро скоро насекаде. Направен е од пластика и вкупната тежина е околу Вкупно 3,3 килограми.

На дното наоѓаме две краци со четки за чистење што ќе ја насочат нечистотијата кон зоната за апсорпција, тркалото „празен“ што е задолжено за одржување на уредот напред, двете амортизирани тркала за надминување на пречките од приближно два сантиметри, зоната за вшмукување со измешаната четка и поглед на резервоарот.

Резервоари и системи за чистење

Откривме депозит од 600 ml цврсти материи За верзијата што вклучува само аспирација, ако набавиме (одделно) пакетот за чистење, овој депозит ќе се намали на 350 ml. ИЧетката задолжена за апсорпција е измешана, имаме гумени сечила што мислам дека се најефикасна верзија. и најлонски влакна кои ќе ни помогнат да добиеме порамномерен резултат. За одржување на оваа четка и воопшто на остатокот од додатоците, во пакетот е вклучена универзална алатка.

Двете странични четки помагаат да се насочи нечистотија, така што ефектот на чистење е малку поголем од оној на оние роботи кои имаат само еден. Има лесен заменлив HEPA филтер во пакетот, сепак, не вклучуваме резервни странични или централни четки, Haveе мора да ги набавиме на вообичаените продажни места (не ја знаеме цената на резервните делови за време на анализата).

Повлекувањето на депозитот е лесно, задниот дел има мало „копче“ кое кога ќе го притисне ќе ни овозможи да го извлечеме резервоарот за цврсти материи. Истото се случува со празнење или менување на филтерот ХЕПА, кој, патем, има прилично ефикасен мрежен пред-филтер.

База на полнење, автономија и примена

Што се однесува до основата за полнење, морам да кажам дека го најдов првиот позитивен детал. Оваа основа има стандардна големина и дизајн, но предност што се чини дека другите марки ја забораваат. Има систем за собирање кабли на дното што ќе ни овозможи да го интегрираме конекторот за напојување без да излегува, со два странични излеза за да немаме проблеми при изборот на локацијата на основата за полнење, ова без сомнение за сервер кој тестира неколку од нив месечно, е нешто многу поволно.

За останатите, роботот Realme лесно ја наоѓа станицата за полнење, може да има проблем со бавноста прв пат, но штом се најде на мапата, тоа ќе биде парче торта. Вкупното време на полнење ќе биде околу два часа за неговите 5.200 mAh што ни овозможуваат чистење во просек над 80 минути.

Апликацијата Realme Link (Андроид / iOS) нè потсетува на Роборок, што, од друга страна, е едно од најдобрите на пазарот, така што искуството е тотално поволно, препорачуваме да го погледнете видеото во која ќе ви ја покажеме целата конфигурација чекор по чекор и особено ќе можете да ги видите тестовите на различните тестови.

Вшмукување моќ и искуство со чистење

Имаме максимална моќност на вшмукување 3.000 Pa, Сепак, ќе направиме разлика помеѓу најмногу четири режими на чистење што се достапни во апликацијата:

 • Тивок: 500 Па
 • Нормално: 1.200 Pa
 • Турбо: 2.500 Pa
 • Максимум: 3.000 Па

Секојдневно чистење ќе биде повеќе од доволно со режимот нормално, Меѓутоа, ако бараме резултат што ќе го привлече нашето внимание, ќе го избереме режимот Турбо Максималниот режим сè уште е надминат во однос на бучавата, каде што минималниот ќе биде 55 dB.

Искуството е особено поволно со мапирање, што е брзо и трае околу 40 минути за подот од 72 квадратни метри. Бара и нуди резултати за чистење кои лесно се совпаѓаат со уреди кои чинат неколку стотици долари повеќе.

 • Компатибилност со Alexa и Google Assistant
 • WiFi 2,4 GHz
 • Систем за навигација LiDAR

Ги истакнувам следниве функционалности на апликацијата:

 • Можност за ограничување на областите на картата и специфичните простории
 • Автоматско прилагодување на вшмукување врз основа на видот на откриената почва

Лично не сум бил во можност да го прилагодувам јазикот на шпански, па морав да се согласам со фактот дека правосмукалката зборува англиски со азиски акцент. Бев изненаден што е помалку „деликатен“ со пречки отколку уште поскап, Има тенденција да се вклопува меѓу нозете на столовите, па дури и под подигнатите софи, нешто што пријатно ме изненади.

Realme TechLife Robot Vacuum чини само 379 евра, иако во моментов можеме да го купиме само на AliExpress со одредени понуди (бидете внимателни со царината) или веб-страницата на Realme. Цена што се издвојува дека е помеѓу 50/100 евра пониска од другите алтернативи кои нудат слични резултати.

Мислење на уредникот

Вакуум на роботот на TechLife
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
379
 • 80%

 • Вакуум на роботот на TechLife
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Вшмукување
  Уредник: 80%
 • стан
  Уредник: 90%
 • бучава
  Уредник: 80%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 85%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Добра интеграција со Realme Link и функции
 • Висок капацитет на вшмукување
 • Добра автономија и лесно чистење

Contras

 • Не е изразено на шпански јазик
 • Вклучува неколку резервни делови

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)