ROG Strix Scar 17, многу врвен лаптоп за игри [Анализа]

Asus неодамна претстави нова палета на лаптопи ROG (Република играчи) да ја плени најсложената публика. Далеку од понудите со прилагодени цени, во оваа прилика ROG се обиде да ги исполни барањата на најисклучителните со уред кој и за перформанси и за цена не е достапен за секого.

Не пропуштајте ништо затоа што имаме и фантастично видео за вас.

Како и секогаш, првото нешто што ви го препорачуваме е да одите директно преку видеото што ја води оваа пишана анализа, во него ќе можете да видите unboxing и ќе ви ги покажеме деталите за производот во живо, бидејќи не е исто да го прочитате отколку да го видите со свои очи. Т.исто така препорачуваме да се претплатите на нашата YouTube канал бидејќи ја поставуваме најновата технологија за да не пропуштите апсолутно ништо.

Ти се допадна ли? Можете да го купите ROG Strix Scar 17 по најдобра цена по ОВОЈ ЛИНК.

Дизајн и содржина на кутијата

Овој Asus ROG Strix Scar 17 е прилично „мазакот“, соочени сме со огромен производ, веднаш штом го извадиме од кутијата, ќе забележиме. Пакувањето е прилично iousубопитно, кога ќе го отвориме, директно ни е прикажан лаптопот што има димензии X x 39,97 29,34 2,79 cm за вкупна тежина од 2,9 кг, тоа ќе се каже наскоро. Но, сето ова без да се смета надворешното напојување, кое исто така е околу еден килограм и е доста значајно.

 • Димензии: X x 39,97 29,34 2,79 cm
 • тежина: 2,9 кг

Сепак, уредот е изработен пред се од алуминиум и се одликува со традиционалниот дизајн на ROG. Имаме не особено голема trackpad, но има две физички копчиња на дното. На десната страна имаме и нумеричка тастатура, нешто што се цени ако ја користиме и за работа, што никогаш не боли. Од друга страна, LED диодите имаат важна улога околу целиот уред и во логото на задната страна. Агресивен, но многу тежок дизајн, некаде требаше да ставите толку врвен хардвер.

Технички карактеристики

Сега одиме на чисто техничко. Започнуваме со можноста да избереме помеѓу 7-та генерација Intel Core iXNUMX или нејзиниот постар брат Intel Core i9. Од своја страна, двете верзии имаат 32 GB DDR4 RAM меморија до 3200MHz поделени во два модули од 16 GB, Нема да ни недостасува RAM меморија, тоа е јасно.

Што се однесува до батеријата наоѓаме 66Wh вкупно и прилично традиционален и обемен мрежен адаптер. Натоварен е одзади, како што беше случај во дизајните на ROG. Во однос на складирањето што го имаме две SSD-дискови од по 500 GB со технологија NVMe, но имаме трета порта во случај да сакаме да ја зголемиме меморијата уште повеќе, можеме да вклучиме до 3 дискови од типот SSD. 

Сега се свртивме кон „она што е важно“, графичката картичка. Монтираме NVIDIA GeForce RTX 2080 Super, затоа одиме директно на врвот на лаптопите со гејмери ​​со најдобар хардвер на пазарот. Посебно споменување на theубопитниот клуч што можеме да го прилагодиме со функции, доделување на LED диоди, па дури и отклучување на системот.

Согледност и прилагодување

Што се однесува до поврзувањето, практично сè е оставено за назад, таму ќе најдеме три пристаништа USB-A 3.2, приклучок 3,5 mm, приклучок RJ45 за поврзување LAN кабел, HDMI 2.0 да се добие добар квалитет и да не заборавиме, USB-C порта компатибилна со DisplayPort што ќе ни овозможи преку нив да добиеме слика и звук. Се разбира, има многу во делот за физичка поврзаност и не успеав да поднесам жалба во врска со ова. За мене сè уште е важно HDMI да е присутен во лаптоп, бидејќи е далеку од тоа да биде застарен формат.

Од своја страна, на безжично ниво што го имаме Bluetooth 5.1 и што е најважно, мрежна картичка WiFi 6 што ни даде одлични резултати и на ниво на преземање и на ниво на опсег на сигнал. Графичка картичка која секако одговара на она што би го очекувале во производ со овие карактеристики. Резултатот е одличен, како што можете да видите на видеото, каде што достигнува брзина од 500 MB преземање.

Екран и мултимедијален дел

Другиот аспект каде ова најмногу се истакнува ROG Strix Scar 17 е екранот, имаме панел што зафаќа 82% од вкупниот број со високо работен антирефлекционен слој. Осветлувањето и поставката за боја имаат повеќе од точна поставка во неговиот стандарден формат, и можеме да ја прилагодиме со алатките Аура на ROG. Од своја страна имаме резолуција Full HD (1920 x 1080) и што е најважно, стапка на освежување од 300 Hz со време на одговор од 3ms. Резултатот е едноставно спектакуларен.

Од своја страна во звук оставени два звучници од 4,2 вати Со интелигентен засилувач, резултатот е подобрен бас, квалитетен звук и не најдов изобличувања при големи јачини на звукот, да, морам да кажам дека крајната моќност не е особено значајна.

Оваа лузна на Asus ROG Strix 17 нуди ладење преку течни метали и збир на вентилатори кои не достигнуваат 50 dB кои ја расфрлаат топлината создадена од опремата. Автономијата е во втор план, нешто повеќе од три часа барајќи видео игри, ние ќе ја користиме главно вклучена.

Мислење на уредникот

Го ставивме ROG Strix Scar 17 на тест со Cities Skylines, CoD Modern Warfare или Dirt 2.0 и не најдовме ништо што му се спротивставува. Јасно е дека тие не бараат особено видео игри, но хардверот на овој уред не повикува да сакаме да го оспориме, затоа што ќе се удираме на wallидот повторно и повторно.

Имаме прилично тежок уред, да, но тој е јасно насочен кон нудење малку поголема слобода на најсложените гејмери. Јасно е рангирана над опсегот Strix X на Asus ROG и според цената што не тера да се чудиме. Сепак, можностите на неговиот хардвер би го направиле прилично разноврсен уред ако имаме можност да го користиме како работна станица. Можете да го купите од 2.300 евра на Амазон (ЛИНК) или самостојно страница се интернет.

Лузна од ROG Strix 17
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
2300
 • 80%

 • Лузна од ROG Strix 17
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 70%
 • Екран
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 90%
 • Conectividad
  Уредник: 80%
 • Автономија
  Уредник: 60%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 60%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Неспоредлива сурова моќ и технички можности
 • Дизајн и прилагодување многу добро интегрирани во системот
 • Не недостасува ниту еден детал за поврзаност

Contras

 • „Преносливост“ е во позадина
 • Фановите понекогаш прават дополнителен шум
 • Напојувањето е добар меур
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)