Рударство со криптовалути, откријте како да заработите рударство на пари во облакот

Ако сте заинтересирани инвестираат во криптовекциите и не сакате да трошите пари на купи Bitcoins, Ethereum или други валути директно, тогаш опција што може да биде многу интересна е рударството. На рударство на криптовалути Тоа е децентрализиран процес со кој се потврдуваат трансакциите на блокчејн; Но, за да разбереме подобро на едноставен начин од што се состои, би можеле да кажеме дека тоа е процес со кој компјутерот посветува серија компјутерски ресурси и за возврат добива исплата во криптовалути. Ако сакате да видите како да ископате монети на профитабилен начин и од облак, тогаш продолжете да го читате овој напис.

Рударство со криптовалути, малку историја

Пред неколку години тоа беше можно рудникот Биткоини или други криптовалути на едноставен начин од дома и инвестирање на малку ресурси на ниво на хардвер. Секој компјутер беше способен да ископа монети на профитабилен начин и затоа некои луѓе решија да инвестираат во машини што ќе ги ископуваат од дома на повеќе или помалку аматерски начин. Во моментов тоа веќе не е можно, појавата на опрема специјално дизајнирана за рударство на монети заедно со зголемената тешкотија на алгоритмот за рударство го прави непрофитабилно рударството на овој начин денес - барем за најчестите валути како што се Биткоин, Етер, ... - и дека на пазарот доминираат големи компании што ги посветуваат огромни ресурси за оваа задача.

И ние не само што го имаме одредувачкиот фактор за цената на хардверот, туку имаме и други ограничувања како што се:

 • El зголемена тешкотија: тешкотијата при рударството на Bitcoins се зголемува од месец во месец, па затоа е сè попотребно да имате поголема компјутерска моќ за да можете да ги ископувате Bitcoins профитабилно.
 • El трошок за енергија: ископувањето монети е процес што троши многу електрична енергија, поради што е попрофитабилен во оние земји кои имаат поисплатлива електрична енергија, како што се Кина, Исланд итн
 • La температура на животната средина: процесорите испуштаат огромни количини на топлина при рударството и ние треба да ја растераме таа топлина; затоа рударството во земји со студена клима исто така ги намалува трошоците.

Од овие причини - и други - денес голем дел од рударството со криптовалути се спроведува во земји како Кина, Исланд, Финска итн.

Рударство во облак

Како што веќе коментиравме, рударството на криптовалути директно од дома не е профитабилно веднаш. Па, всушност, тоа би можело да биде профитабилно се додека ги бараме оние неодамна креирани крипто-валути кои се малку познати и кои сè уште дозволуваат рударство од хардвер со мала моќност, но тоа е друго прашање што би го дал за уште еден многу обемен напис. Во овој случај, ние зборуваме за рударството на главните крипто и дека сега од дома не е изводливо.

Значи, не можам повеќе да заработам пари за рударство Bitcoins? Па, одговорот е да, благодарение на познатото како рударство во облак o облак рударство. Идејата е дека неодамна се појавија компании кои воспоставија огромни системи за рударство парички во земји и со специјализиран хардвер, што ги прави профитабилни, а овие компании ви нудат можност да ги ангажирате своите услуги за да имате ваш рудник од далечина. На овој начин можете да го имате вашиот систем за рударство Bitcoins и ќе треба да платите само надомест, избегнувајќи директно управување со опремата.

Во моментов има неколку компании кои ги нудат овие услуги, но мора да бидете претпазливи кога ќе изберете една, бидејќи има некои случаи на компании кои биле измами и дека по пирамидална шема измамиле пари од своите клиенти. Ние препорачуваме Хашфлер, која е компанија која работи добро неколку години докажувајќи дека е компанија во која може да верувате и што прави поголема профитабилност на рударството во облак Од пазарот.

HashFlare, мои биткоини во облакот

ХашФлејр е систем за рударство во облак Тие нудат рударски систем со инсталирана опрема на Исланд, постигнувајќи голема профитабилност благодарение на ниската цена на енергијата на Исланд и неговата студена клима што им овозможува да заштедат многу трошоци кога станува збор за дисипација на топлината на рударската опрема. Тие во моментов дозволуваат рударство на Bitcoins, Ethereum, Litecoins и Dash.

Дали сакате да ги минирате Bitcoins?

Кликнете ТУКА за да ги минирате Bitcoins

Како да минирате криптовалути на Hashflare?

Иако може да изгледа комплексно, ископувањето монети со Хашфлер е многу едноставно. Треба само да ги следите следниве чекори:

1.- Кликнете тука и регистрирајте се во HashFlare

2.- Откако ќе влезеш, мораш купете го рударскиот систем. Тука имате многу различни алгоритми за ископување на една или друга крипто валута. Некои се попрофитабилни од другите, но ви препорачуваме купете го алгоритмот SHA-256 и моите биткоини.

3.- Изберете ја количината што сакате да инвестирате во долари. Можете да ископате од 1,5 до повисоки износи од 15.000 XNUMX УСД. Тука зависи од ресурсите на секој и колку сакате да инвестирате во рударството.

4. - Направете плаќање. Можете да платите со Bitcoins, но ако не сте напредни корисници во крипто-валути, можете исто така да го направите директно со повеќе традиционални методи, како што се банкарски трансфер или кредитна картичка. Ако користите кредитна картичка, ќе треба да ја потврдите уплатата подоцна со назначување на код што е вклучен во вашата наплата на картичката, па може да потрае неколку дена.

И тоа е тоа, можете да започнете со рударство на Bitcoins и заработи пари од месец во месец без да треба да правам ништо друго.

Во вашиот панел HashFlare имате информации каде можете да видите приходите генерирани од ден на ден, прогноза за приходот за 1 ден, 1 недела, 1 месец, 6 месеци и 1 година за да можете да видите колку е профитабилна вашата инвестиција.

Штом имате акумулирано Bitcoins на вашата сметка, можете:

 • Автоматско реинвестирање рече биткоини при набавка на поголема рударска моќ во Хашфлер, така што растот на вашата инвестиција е експоненцијален.
 • Пренесете ги овие Bitcoins на вашиот паричник каде што можете да ги зачувате или претворете ги во евра или долари и од таму однесете ги во вашата банка.

Како што можете да видите, рударството на крипто-валути од облакот е релативно јасен процес. Благодарение на платформите како Hashflare може да инвестирате од 1,5 американски долари и започнете со рударство без да преземате комплексни проблеми како што се купување специјализирана опрема, поставување на системи, инсталирање на алгоритам за рударство,… сето ова е направено со хашфлејр за вас. Треба само да одлучите колку ќе посветите на инвестицијата, да ја купите рударската моќ и тоа е тоа. HashFlare е задолжен да ја направи вашата профитабилност најдобра, да започнете да работите со нив запомнете го тоа само треба да кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе Луис Урења Алексиадес dijo

  Крајно неодговорен напис. Непродуктивни шпекулации, и погоре со крипто-валути нетранспарентни за ризницата. Посоодветно за мафијата отколку одговорните лица.

  1.    Вести за гаџети dijo

   Здраво Хозе Луис Уреа Алексиадес. Sorryал ми е што не ти се допаѓа статијата, вистина е дека крипто-валутите се ризична инвестиција и така треба да се преземат (при рударството ризикот е нешто помал, бидејќи очигледно и тој постои). Дека да, не веруваме дека тоа е пазар за мафијата; Можеби има гангстери вклучени во секторот за предностите на анонимноста што ги нуди, но има и сектор низ блокчејн светот кој е составен од многу нормални луѓе. Blockchain ќе изврши чекор од „Интернет на информации“ до „Интернет со вредност“ и доколку се потврди неговиот потенцијал, можно е да се соочиме со промена која е исто толку револуционерна како и доаѓањето на Интернет. Поздрав и благодарност што нè прочита

   1.    Година dijo

    Владите и банките мислат исто, даноците и провизиите се чести и тие се наоѓаат во трансакции меѓу нив Банките и владите зад грбот на клиентот на банката кој не знае или нема образложение зошто наплаќаат толку многу провизии за трансфери помеѓу валутите. Криптовата валута е алтернатива и сè поизводлива и светот не може да се извлече од неа.

  2.    Омар Валфре dijo

   Хозе треба да прочита повеќе

 2.   Оскар Лопез dijo

  Значи, овие компании наместо да рударат сами и да се збогатат, ви продаваат рударство за да можете да се збогатите? Секако, секако. Ова е како оние кои ви продаваат курсеви / книги за да се збогатите инвестирајќи на берзата XD

  1.    Мигел Гатон dijo

   Па, тие всушност рушат магаре и месечно. Она што се случува е тоа што покрај рударството тие ви нудат да ја изнајмите нивната опрема за да можете да ја рушите.

   Јас го гледам тоа како начин за диверзификација на нивните приходи,% за рударство и уште еден% за изнајмување опрема.

   поглед,

 3.   Ентони dijo

  Здраво,
  Имам некои сомнежи во врска со платформата што не ми беа јасни во написот. Дали можеш да ми одговориш? Ви благодарам:
  1.- Колку произведува моќноста што ја изнајмувате? Можете ли да дознаете пред да го купите?
  2.- Дали е потребно да имате онлајн или офлајн паричник за да можете да ги повлечете вашите биткоини?
  3.- Што се препорачува повеќе, офлајн или он-лајн?

  Благодарам и поздрав, Антонио

  1.    Мигел Гатон dijo

   1.- Во самиот панел Hashflare, тоа ви овозможува да симулирате што генерирате на ден со секоја договорена моќност.
   2.- Да, треба да имате паричник за биткоин за да го повлечете генерираното. Ако го минирате етерот, ќе ви треба паричник за етер.
   3.- На безбедносно ниво, присутен е многу побезбеден, но исто така е покомплексен за управување. На крајот, јас би одлучил за едниот или за другиот врз основа на вашата инвестиција. Ако направите мала инвестиција, тогаш мислам дека физичката не вреди, ако инвестирате многу тогаш да.

   поглед,

   1.    Ентони dijo

    Благодарам што ми одговори Мигел.

 4.   Oseозе Гонзалез dijo

  Здраво, само што ја прочитав вашата статија за рударството на крипто-валута во облакот и HashFlare и купив алгоритам SHA-256 и руднички биткоини, сè додека не разјаснам што не ми е јасно - 1,50 американски долари, тоа е она што го плаќам дневно или годишно, Јас го договор. Ви благодарам многу oseозе

 5.   Ванила dijo

  Здраво, добар пост, започнувам со ова рударство за крипто валута, знам дека Биткоин не е профитабилен за рударство со домашни компјутери, туку со рудари на ASIC и дека ова е одлична инвестиција, јас лично користам рударство на Javascript бидејќи може да се користи дури и без имаат компјутер со високи перформанси, проблемот е во тоа што користев многу веб-страници и сите наплаќаат превисоки провизии, па затоа истражував и добив Coinimp, кој е бесплатен, а провизиите се 0.1 XMR, дали сте слушнале за оваа веб-страница?