Huawei WiFi AX3, рутерот што мора да го имате за да ја подобрите вашата врска

El WiFi 6 Станува популарен, повеќето уреди од високата класа веќе го собраа од минатата година и сè почесто е присутен дури и во нашите домови. Сепак, оние стари рутери што компаниите „ни ги даваат“ се далеку од нудење на премиум искуство во врска со ова.

Ние го анализираме Huawei WiFi AX3, совршена замена за рутерот на вашиот оператор со WiFi 6 и спектакуларни перформанси. Ајде да видиме како можете да ја подигнете вашата WiFi дома на следно ниво и да го подобрите целокупното интернет искуство со овој ефтин производ на Huawei.

Како скоро секогаш, решивме да направиме видео во кое ќе може да погледнете како се отклучува кутијата на овој Huawei WiFi 6 што можете да купите од 59,99 евра на Амазон. Не пропуштајте ја анализата на нашиот канал YouTube затоа што ние исто така ви покажуваме како брзо да го поставите. Остави ни какви било прашања во полето за коментари, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме и ќе ни дозволите да продолжиме да растеме и да ви ги донесуваме најдобрите анализи.

Дизајн: Минимализам светлосни години далеку од операторите

Започнавме со дизајнот, да се соочиме, ова Huawei Wi-Fi AX3 Тој е далеку од светлосните години од рутерот на операторите, има многу минималистички аголни форми. Четирите задни антени се повлекуваат и можеме да ги поставиме на рутерот ако сакаме.

Толку е тенок што импресионира, иако има некаков трик, тој е подигнат одзади. Конструиран во бела мат пластика, одбива отпечатоци од прсти и не покажува прашина, луксуз. Имаме индикативна ЛЕР на предната страна и централно копче за поврзување со Huawei Link. За задниот дел Оставаме WAN конекција што ќе ја обезбеди мрежата на рутерот, приклучокот за напојување, копчето Вклучено / Исклучено и три LAN порти. Без да заборавиме дека десниот агол од предниот дел на рутерот е областа NFC за поврзување на уредите Huawei во „плис“.

Технички карактеристики: WiFi и мрежа од „висока класа“

Веќе знаеме дека е убаво, но сега доаѓа нешто што е можеби многу поважно од претходното, што е тоа што го крие внатре? Започнуваме со запомнување дека овој Huawei WiFi AX3 се продава во две варијанти, двојадрен и четиријадрен. Поради разликата во цената, искрено ја препорачувам четири-јадрената верзија, која е таа што ја анализираме во моментот. Трите задни пристаништа се Гигабит етернет, така што опсегот од 1.000 Mbps е сигурен.

На безбедносно ниво, имаме поддршка за лозинка WPA3 за да можеме да ви доделиме на ова ниво, ако сакаме. Во однос на WiFi, го имаме стандардот WiFi 6 со 802.11ax / ac / n / a 2x2 и 802.11ax / n / b / g 2x2 и MU-MIMO, ништо повеќе и ништо помалку. Процесорот што го придвижува сето ова е А. GigaHome Quad-Core 1,4 GHz кој ќе биде одговорен за интелигентно дистрибуирање на сигналот, како и овозможување на уживање во карактеристиките на апликацијата AI Life на Huawei за кои ќе зборуваме подоцна. Единственото нешто што останува да се спомене, иако веќе разговаравме за тоа, е дека имаме NFC во неговата база.

Инсталација и конфигурација

За да го инсталираме имаме два механизма што ве оставаме подолу:

 • Исклучете ги WiFi мрежите на нашиот оператор рутер и поврзете го кабелот Етернет преку LAN портата 1 на операторот рутер и WAN портата на AX3. На овој начин, ќе ја замениме WiFi мрежата на рутерот на операторот со онаа на нашиот рутер AX3, но тежината на мрежата ќе продолжи да ја носи тежината на операторот.
 • Ставете го рутерот на нашиот оператор во „мост режим“ и поврзете се од LAN 1 од рутерот на операторот со WAN на AX3. На овој начин, рутерот на операторот е „заобиколен“ и дејствува само како мост помеѓу оптичкиот кабел и нашиот рутер AX3, така што врските ќе бидат целосно зависни од AX3.

Ние се определивме за втората опција, нешто покомплексно, но што обезбедува целосна независност од стариот рутер на компанијата, осигурувајќи или барем обидувајќи се да имаме најмало задоцнување во комуникациите, идеално за играње игри.

Сега едноставно се поврзуваме со мрежата AX WiFi3 и ќе следиме низа чекори што ќе нè водат да доделиме лозинка, име и сè што сакаме. Huawei го прави тоа толку едноставно што не вреди да се објасни. Она што вреди е да ја преземете апликацијата AI Life на Huawei (Андроид / iOS) Тоа ќе ни овозможи:

 • Контролирајте кои уреди се поврзани и доделете имиња за идентификација на нив
 • Рачно ограничете го преземањето / поставувањето на секој поврзан уред
 • Воспоставете напреден систем на родителска контрола
 • Создадете WiFi мрежи за гости
 • Поставете тајмер за WiFi
 • Дијагностицирајте ја нашата мрежа
 • Вклучете / исклучете го LED индикаторот
 • Користете автоматски волшебник за оптимизација на WiFi мрежа
 • Ажурирајте и управувајте со AX3

Без сомнение апликација тоа е чекор напред, совршен придружник што го претвора искуството во комплетен систем.

Наши тестови и корисничко искуство

Тестиравме AX3 со симетрична мрежа 600/600 Mbps од O2 (Telefónica) во режим мост, како што споменавме погоре. За ова користевме уреди компатибилни со WiFi 6 стандардот, како што се MacBook Pro и Huawei P40 Pro. Истовремено, имавме околу 30 IoT уреди поврзани помеѓу звучници, правосмукалки, паметно осветлување и домашна автоматизација воопшто.

 • Мрежата од 2,4 GHz: Во овој случај, брзините не се забележуваат значително подобрување, опсегот е прилично ограничен и нуди приближно исти резултати како и рутерот на операторот, сепак, за разлика од претходната, мрежата не е заситена или ги киднапира перформансите на уредот, овој AX3 е способен да управува со повеќе од 150 истовремени врски, и тоа покажува.
 • Мрежата од 5 GHz: Во овој случај, видовме забележително подобрување и во однос на покриеноста и брзината, достигнувајќи просечна брзина од 550/550 Mbps
AX3 четири-јадрен
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
50
 • 80%

 • AX3 четири-јадрен
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 95%
 • конфигурација
  Уредник: 90%
 • Опсегот
  Уредник: 75%
 • Брзина
  Уредник: 90%
 • ЛАГ
  Уредник: 99%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Општо, искуството неверојатно се подобри со користење само на рутерот Huawei AX3 и оставање на операторот во режим мост, затоа препорачуваме, особено ако како мене имате многу уреди за IoT или домашна автоматизација, размислувате да направите чекор напред во овој поглед. Неговата цена е околу 50 евра во зависност од продажното место кога има понуди, што обично е вообичаено, така што не можам да најдам ниту една причина да продолжам да ја одржувам цената на операторот.

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Спектакуларен дизајн и добро избрани материјали
 • Лесно поставување и апликација AI Life
 • Буквално непобедлива цена

Contras

 • Ми недостига нешто повеќе од опсегот
 • Не вклучува кабел CAT 7 барем, туку CAT 5e

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.