Сè за новиот PS5, официјалните технички карактеристики

Сони веќе објави дека оваа година нема да биде дел од Е3 или каков било сличен настан, дека ќе се определи за сопствен блог за да ги објави карактеристиките и информациите за PlayStation 5 (PS5), и тоа беше случај, кратко по Мајкрософт раскажа кои се официјалните карактеристики на новата Xbox Series X, сега на ред е јапонската компанија. Ова е сè што Sony откри за новиот PS5 и кои се неговите официјални технички карактеристики, тие ќе ве остават без зборови. Новата генерација е сè поблизу и дошло време да се споредат.

Технички спецификации на PS5

 • CPU: 8-јадрен 2GHz Zen 3,5 од AMD
 • GPU: 10.29 TFLOPs, 36 CUs на 2,23 GHz со архитектура RDNA 2
 • меморија RAM: 16 GB DDR6 256-битна
 • Ширина на меморија: До 448 GB / s
 • складирање Конзола: 825 GB SSD меморија
 • можноста за продолжување складирање преку NVMe SSD
 • компатибилност со надворешно складирање на USB HDD
 • Читач на дискови UHD 4K Blu-ray
 • 3Д звук

Дефинитивно овој PS5 живее според очекуваното и една од карактеристиките што најмногу го привлекува нашето внимание е дека нема да имаме ништо помалку од 825 GB SSD меморија, Што не само што значи проширување на просторот за складирање со кој беше пуштен во продажба PS4, туку имаме и солидни состојби, односно многу побрзо.

Покрај тоа, Sony веќе предупреди дека ќе се фокусира на звук, па затоа вклучува и компатибилност со Sourround 7.1 преку Tempest Engine, односно можност за поврзување на неколку висококвалитетни извори на звук со истата конзола. 3D звук пристигна на PS5, Sony веќе докажа дека го прави тоа многу добро со своите виртуелни слушалки со 5.1 звук со последното издание на конзолата, и немаше да биде за помалку.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.