Samsung Galaxy S7; целосен рентген во рок од неколку дена по презентацијата

Samsung

Пред неколку недели објавивме статија под наслов „Ова е сè што знаеме за Samsung Galax S7“. За жал, или за среќа, во зависност од тоа како гледате на тоа, оттогаш не престанавме да учиме за новиот предводник на Samsung кој ќе биде претставен на 21 февруари, во Барселона и во рамките на Светскиот мобилен конгрес. За сето ова, решивме да ги ажурираме сите информации и да го создадеме ова целосен рентген на еден од најочекуваните паметни телефони во годината.

Сè што ќе прочитате подолу се неофицијални информации, кои сигурно ќе станат реалност и ќе бидат потврдени на 21. Исто така, сите слики што ќе ги видите во оваа статија се од различни протекувања што се случиле. Можеби ќе видиме некои неочекувани новости или некоја промена во дизајнот, но Галакси S7 тоа несомнено ќе биде многу слично на она што ќе го видиме следно.

Дизајн; интересна еволуција на Galaxy S6

Samsung

Општо може да кажеме дека дизајнот на Galaxy S7 ќе има прилично разумна сличност со тој на Galaxy S6, иако со некоја интересна еволуција. И тоа е дека неговите рабови и совети ќе бидат нешто позаоблени, што е несомнено ценето. Покрај тоа, Самсунг овој пат ќе користи повеќе закривено 2.5D стакло.

Во моментот тие не ги надминаа тежините на двете верзии на Galaxy S7 кои ќе стигнат на пазарот, иако не се очекува да се соочиме со два тешки уреди, но токму спротивното. Што се однесува до димензиите, тие ќе бидат следниве;

 • Samsung Галакси S7: 143 x 70,8 x 6,94 mm
 • Samsung Galaxy S7 edge: 163 x 82 x 7,82 mm

Друга новина што можеме да ја видиме ќе биде елиминирање на испакнатоста на камерата што можевме да ја видиме во Galaxy S6 и колку малку ни се допадна. Во новиот Galaxy S7, таа издаденост ќе има димензии од 0,8 милиметри, што останува практично незабележано од кој било корисник.

Galaxy S7 и Galaxy S7 Edge, карактеристики и спецификации

Смансунг

Такви и знаеме одамна Galaxy S7 ќе се појави на пазарот во две различни верзии, Galaxy S7 и Galaxy S7 Edge тоа ќе се разликува во многу малку аспекти и главно во големината на екранот. Верзијата, да ја наречеме нормална, ќе има 5,1 инчен екран, а верзијата Edge ќе монтира поголем екран, конкретно 5,5 инчи и исто така ќе биде закривен на нејзините рабови.

Следно, го прегледуваме Главни карактеристики и спецификации на Galaxy S7;

 • 5,1 инчен екран и 5,5 инчен QuadHD SuperAMOLED екран
 • Процесор Snapdragon 820 или Exynos 8890, графички процесор ARM Mali-T880
 • 4 GB LPDDR4 RAM меморија
 • 32, 64 или 128 GB внатрешна меморија може да се прошири преку microSD картичка
 • Задна камера од 12 мегапиксели и f / 1.7
 • Предна камера од 5 мегапиксели
 • NFC, LTE Cat 9
 • 3000mAh / 3600mAh батерија, со ултра-брзо и безжично полнење
 • IP67 сертификација
 • Оперативен систем Android 6.0.1 Marshmallow
 • Достапно во црна, сребрена и златна боја

Закривен екран и нешто друго

Во моментов се чини дека тоа е целосно потврдено Овој нов Galaxy S7 ќе монтира екран од 5,1 и 5,5 инчи, а во случајот со верзијата Edge ќе биде закривен. Она што во моментов не е потврдено е дали ќе биде чувствителен на притисок, една од најголемите новини што Apple ги претстави во својот iPhone 6S.

Според гласините, овие нови функции би биле достапни, крстејќи се како Clear Force, иако за момент ниту едно истекување не ни дозволи да го потврдиме, затоа ќе треба да почекаме до 21 февруари за да знаеме дефинитивно дали екранот на Galaxy S7 ќе понуди одговор во зависност од силата со која го притискаме.

Galaxy S7 раб

USB Type-C и враќање на microSD

Конечно, две од најважните вести што можеме да ги видиме во Galaxy S7 ќе бидат враќање на картичката microSD, што ќе биде благодет за повеќето корисници. И тоа е дека во Галакси С6 оваа форма на дополнително складирање беше елиминирана, предизвикувајќи огромна критика, но сега се врати. Внатрешното складирање на новиот предводник на Samsung ќе биде 32, 64 или 128 GB, но секој корисник може многу да го прошири и благодарение на microSD картичката.

Ова, најверојатно, ќе продаде огромен број на единици 7 GB Galaxy S32 и само неколку од верзиите 64 и 128 GB, но Samsung сигурно ќе добие огромно задоволство од корисниците.

Друга новина што ќе ја видиме ќе биде адаптацијата од јужнокорејската компанија на USB конектори Type-C, технологија што веќе ја користат другите терминали на пазарот и која несомнено нуди интересни предности.

Што можеме да очекуваме од Galaxy S7?

Знаеме скоро сè за новиот Galaxy S7 веќе подолго време. Од неговите карактеристики и спецификации, преку неговиот дизајн, па дури и достигнувањето на некои навистина чудни детали. Сè уште треба да ја знаеме цената што ќе ја има овој терминал и дека сигурно нема да се намали и ќе биде меѓу најскапите мобилни уреди на пазарот.

Јас лично верувам во тоа Мора да очекуваме многу елегантен паметен телефон, со огромен квалитет на екранот, со камера што ни нуди можност за фотографирање на високо квалитетни фотографии и исто така се надевам дека батерија која не ја ограничува неговата употреба како што се случи со некои верзии на Galaxy S6.

Onlyе се надеваме само дека цената беше едно од изненадувањата, но многу се плашам дека ако сакаме да уживаме во новиот предводник на Samsung, ќе мораме да ги гребеме џебовите во голема мера.

Следете го настанот за презентација на Samsung Galaxy S7 во Актуелидад Гаџет

По огромна сума гласини, протекувања и жестоки дебати, на 21 февруари конечно ќе можеме официјално да се сретнеме со новиот Samsung Galaxy S7, на настанот што ќе се одржи во градот Барселона. Тим од Актуелиадад Гаџет ќе отпатува за Барселона за да ви ги каже апсолутно сите детали од настанот и новиот паметен телефон, па доколку не сакате да пропуштите детали, останете во тек со нашата веб-страница и нашите социјални мрежи каде што ќе ви покажуваат фотографии во реално време и многу повеќе.

Што очекувате од новиот Samsung Galaxy S7?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.