Ова е сè што знаеме за новиот Samsung Galaxy S7

Samsung

Веќе неколку недели започнавме да ги знаеме првите гласини за спецификациите, карактеристиките и деталите за новиот Samsung Галакси S7, што може да се претстави во блиска иднина и без да се чека како во претходните прилики на Светскиот мобилен конгрес во Барселона. Овој паметен телефон од јужнокорејската компанија е несомнено еден од најочекуваните уреди за оваа 2016 година и секако исто така и за нас.

Во моментов нема познат датум за официјалното претставување на овој Galaxy S7, иако гласините сугерираат дека може да се претстави неизбежно. За сето ова, ние одиме на компјутер сè што знаеме за овој мобилен уред во овој напис, иако веќе ве предупредуваме дека многу информации што ќе ги прочитате овде се само гласини, а не официјални и потврдени информации.

Samsung Galaxy S7 ќе биде достапен во четири различни верзии

Samsung Galaxy S6 се појави на пазарот во три различни верзии, иако не истовремено, што претставува разлика од претходните паметни телефони. Galaxy S7 ќе оди чекор понапред и може да се појави на пазарот во најмногу четири различни верзии, овој пат од самиот почеток.

Според сите гласини, јужнокорејската компанија ќе ги лансира Galaxy S7, Galaxy S7 plus (со голем екран), Galaxy S7 edge (со закривен екран) и Galaxy S7 edge plus (со голем закривен екран). . Покрај тоа, и со целосна безбедност, можеме да го најдеме новиот предводник на Samsung во неколку различни бои, така што секој корисник може да избере оној кој најмногу им се допаѓа.

Процесорот повторно ќе го произведува Qualcomm

Квалком

За прв пат Samsung произведе свои процесори за Galaxy S6, со повеќе од извонредни резултати. Сепак, и покрај фактот дека се чини тешко разбирливо, јужнокорејската компанија уште еднаш ќе се потпре на Qualcomm за својот нов Galaxy S7.

Уште еднаш според сите гласини и протекувања што се појавија, новиот предводник на Samsung ќе постави процесор Qualcomm Snapdragon 820, иако исто така се посочува дека може да има различни верзии со само-направени процесори со многу слична изведба со оние на Qualcomm.

Топлинските цевки ќе го оладат новиот процесор

Snapdragon 820 на Qualcomm ќе биде новиот процесор на Samsung Galaxy S7 и за да се избегнат проблеми со греењето што веќе се појавија кај другите паметни телефони на пазарот, јужнокорејската компанија дизајнираше топлинска цевка што ќе биде одговорна за дисипирање на топлината што ја создава овој процесор.

Во моментов апсолутно не се познати детали за овој нов систем за ладење, но се чини дека Samsung не сака да ја остави отворена можноста неговите уреди да страдаат од проблеми со прегревање. Денот на официјалното претставување е да замислиме дека ќе знаеме нови детали за овој систем што наскоро ќе го видиме со целосна безбедност како другите производители копираат за своите паметни телефони.

Камерата ќе биде сè подобра

Samsung

Камерата на сите мобилни уреди Самсунг се издвојува по својот огромен квалитет и по можностите што им ги нудат на корисниците. Оној на Galaxy S7 ќе продолжи да се подобрува и за ова компанијата во режија на Choi Gee-see ќе вгради a нов сензор наречен Брицел кој веќе им е прикажан на главните акционери на компанијата.

За тоа се познати малку информации, иако се појави дека тоа ќе ги подобри општите перформанси на камерите во средини со слаба осветленост, една од најслабите точки на камерите на смартфоните на Самсунг.

Со камерата Галакси С7 ќе видиме дали Самсунг е во состојба да одговара на другите терминали на пазарот како што е моќната камера на LG G4, која исто така ни овозможува да ја користиме во рачен режим, онаа на Xperia Z5 или на iPhone 6S, кој и покрај тоа што не може да се пофали со мегапиксели, може да се пофали со квалитетни слики.

3D Touch ќе биде реалност

IPhone 6S пристигна на пазарот и се пофали со новата технологија Force Touch, која му овозможува на корисникот разни опции со притискање со различни нивоа на сила на екранот. Другите производители одлучија да ја имитираат оваа функција, со оглед на добриот прием што го имаше кај корисниците и развивачите, и откако Huawei ја имплементираше во својот Mate S, сега Samsung ќе ја вметне во својот нов референтен терминал.

Крстено како 3D допир Во последните денови се шпекулира со можност дали тоа ќе бидат хардверски карактеристики или а имплементирана опција со софтвер. И покрај фактот дека секојдневно протекуваат нови податоци, повеќе од веројатно е дека нема да оставиме сомнежи до денот на официјалното претставување на овој нов Galaxy S7.

Враќање на слотот за картичката microSD

MicroSD

Една од големите недостатоци што повеќето корисници ја видоа во различните верзии на Galaxy S6 е отсуството на слот за картичка microSD што ви овозможува да го проширите внатрешниот простор за складирање. Samsung се чини научи од сопствените грешки и во новиот Galaxy S7 ќе видиме враќање на слотот за картичката microSD Тоа ќе ни овозможи, на пример, да го стекнеме паметниот телефон со помал капацитет за складирање и потоа да го прошириме користејќи една од овие картички.

Без сомнение, отсуството на слот за картичка microSD е негативна точка кај повеќето паметни телефони во кои тој не е присутен и Samsung не сака да биде критикуван, како што е Apple, во овој поглед. Се разбира, ова сигурно и директно ќе влијае на верзиите на терминалите што ги гледаме, во однос на просторот за складирање. Повеќе од веројатно е дека ќе видиме верзии од 32 и 64 GB или дури затоа што ниту една верзија, иако тоа се чини неверојатно.

USB конектор тип C за прилагодување на новото време

Се повеќе и повеќе мобилни уреди вклучуваат конектор УСБ-тип Ц. и новиот Samsung Galaxy S7 нема да биде различен и ќе монтира еден од овие нови реверзибилни конектори кои на корисниците им нудат интересни можности, иако тоа ќе нè натера да ги замениме сите USB кабли што ги имаме во моментов.

Оваа одлика не е потврдена и тоа е само гласина без многу сила, во која многумина не веруваат многу затоа што ако Samsung не го вметне овој полнач во новиот Galaxy S6 edge plus, неодамна претставен, не изгледа веројатно дека само неколку месеци подоцна тие ќе го вметнат на нивните нови паметни телефони.

Цените на Galaxy S7 ќе бидат за 10% пониски од оние на Galaxy S6

Продажбата на Samsung опаѓа алармантно во последно време, иако сите го препознаваат зголемениот квалитет и моќ на неговите терминали. За да се реши овој проблем за јужнокорејската компанија одлучи значително да ја намали цената на новиот Galaxy S7. Според сите гласини Овој нов предводник може да има пониска цена од Galaxy S6, до 10%.

Уште еднаш овие податоци не се официјални ниту е можно да се проверат, иако би било логично Samsung да ја намали цената на својот нов смартфон за да се обиде да убеди поголем број на корисници. Секако, никој не очекува дека цената ќе биде подарок затоа што таа и понатаму ќе биде доста висока, иако како утеха можеме да кажеме дека е поевтина од Galaxy S6.

Кога ќе биде претставен Samsung Galaxy S7?

Samsung

Ако би се воделе од она што го стори Самсунг во последните неколку години, без сомнение би рекол дека новиот Галакси С7 ќе биде официјално претставен на следниот Светски мобилен конгрес. Сепак, оваа можност се чини повеќе од исклучена и повеќе откако јужнокорејската компанија ги проби шемите со презентацијата на Galaxy S6 edge plus и Galaxy Note 5.

Многу гласини сугерираат дека овој Galaxy S7 може да биде претставен во првите денови од 2016 година, на приватен настан, со што се дистанцира од кој било голем настан што може да украде значајност и пред се со заморување на нив на стратешки датум, далеку од презентациите на другите производители. Сепак, за многумина, вклучително и за мене, овој датум воопшто не одговара. И тоа е дека има малку смисла да се претстави нов паметен телефон, веднаш по божиќната кампања каде продажбата на мобилни уреди има огромна брзина. Ако требаше да се обложам, ќе бев склон кон презентација во февруари или март, да, на приватен настан, а не во рамките на MWC како и обично.

Мислење слободно

Еднаш годишно, како веќе да е обврска, Самсунг го претставува својот нов предводник. Сега кога се приближува лансирањето на Galaxy S7, се прашувам кога можеме официјално да го видиме и какви новости ќе ни понуди. Исто така, се прашувам дали терминал од ваков тип е неопходен секоја година, на што одговарам дека без сомнение за мнозинството корисници кои не го прават тоа. Се надеваме дека некогаш Епл, Самсунг и многу други производители на мобилни телефони ќе сфатат дека да се има паметен телефон од овој тип е премногу скапо за да го обновуваме секоја година без да се расипеме.

После овој одраз, доколку се потврдат сите карактеристики за кои се шпекулира за Samsung Galaxy S7, убеден сум дека ќе се соочиме со еден од најдобрите терминали на пазарот, кој исто така ќе се пофали со намалена цена и дека иако ќе пристигне веднаш по страшната цена на јануари може да дојде во идеално време за многумина.

Дали мислите дека Samsung ќе не изненади и ќе не остави со отворена уста со новиот Galaxy S7?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.