Екранот што сам се поправа може да биде реалност наскоро благодарение на Motorola

Секој пат кога ќе го обновиме нашиот паметен телефон, првото нешто што веројатно го правиме е да купиме заштитник на екранот за да спречиме да се расипе екранот на нашиот уред за прв пат кога ќе го смениме, бидејќи тој е еден од најскапите делови на уредот, не само затоа што од нејзината цена, но поради трудот што е потребен за да се промени. Исто така, добиваме куќиште за заштита на нашиот уред, што е дополнителна заштита за нашиот екран, иако не секогаш спречува да се расипе. Според последниот патент што го регистрираше Motorola, компанијата ни покажува екран способен автоматски да се санира со примена на топлина.

Овој панел ќе биде произведен со полимери на мемориска форма, материјал кој реагира на различни стимули за да ја врати оригиналната форма. Во овој случај, потребниот стимул за враќање на обликот би бил топлината, но не е прецизирано дали ќе треба да се применува однадвор или дали самиот уред би бил одговорен за примена на истиот. Оваа технологија, која се наоѓа на пазарот релативно кратко време, па нејзината цена денес е екстремно висока, тешко дека ќе ја види светлината во следните години, барем додека производството на овој вид полимери не ја намали нејзината цена .

Овој панел од полиметри е поставен на самиот екран, нудејќи заштита слична на онаа што моментално ја нуди Gorilla Glass. Да се ​​биде патент, ова не значи дека стигнува до пазарот, туку дека компанијата можеби го задржала кецот на ракавот, регистрирајќи го овој патент, така што секој што сака да го имплементира во својот уред, треба да помине низ кутијата, порано или подоцна.

На видеото погоре можеме да видиме како работи овој материјал, развиен од Универзитетот во Рочестер во Соединетите Држави, така што ќе можете да добиете идеја за тоа колку едноставно со човечка топлина најверојатно ќе се обнови формата што оваа мултиметар првично имаше.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.