Сајбердин сега има зелено светло за пласман на својот надворешен скелет контролиран од умот

Егзоскелет на Кибердин

Cyberdyne е компанија со седиште во Јапонија, која пред неколку години стана позната ширум светот благодарение на различните проекти на роботи, способни да помогнат во задачите за грижа за стари лица. На ова мора да додадеме проект со кој неговите менаџери го крстија со името Хибриден аситив екстремитет o HALЗборуваме, како што можете да видите на сликата што се наоѓа веднаш на горниот дел од истиот пост, на егзоскелет кој се издвојува по тоа што е технички многу понапреден отколку што можете да замислите.

Пред да влезете во многу повеќе детали, потсетете се дека HAL го познаваме многу години откако Cyberdyne презентираше a прв прототип, во тоа време се чинеше доста напредно, назад во 2011. Од тоа време до тогаш, неговите инженери работеа на усовршување во однос на реалната функционалност што може да ја понуди, како и прилагодување за да ги натераат властите да и дадат зелено светло на компанијата за да може да започне да се комерцијализира, нешто што не се случило.до овие денови.

Запознајте се со ХАЛ малку подобро, егзоскелет што можете да го контролирате со вашиот ум

Како што раскажува Сајбердин на својата официјална веб-страница, очигледно идејата зад создавањето на ХАЛ, во нејзините почетоци, била многу поразлична од проектот што го знаеме денес, бидејќи овој егзоскелет беше буквално проектиран како платформа што може да се користи во задачи каде што приоритет беше употребата на сила. Како што можеш да видиш, овој пристап, во одреден момент од неговиот развој, радикално променет бидејќи раководителите на проектот одлучија дека може да биде многу поинтересно да понудат егзоскелет што ќе биде корисен за пациенти со повреди на 'рбетниот мозок.

Ако се фокусираме на она што може да го понуди HAL, егзо скелетот Cyberdyne, станува збор за многу посебен вид на систем, слично на тоа секој корисник може да го контролира со својот ум. Несомнено е повеќе од интересен имот и со кој, без премногу размислување, ни паѓа на памет дека неговата употреба би можела да биде и повеќе од интересна за сите оние пациенти кои страдаат од некаков вид на повреда на 'рбетниот мозок и кои со ХАЛ можат да се вратат да одат и движете се на нивните нозе.

Во моментов, вистината е дека има многу проекти, создадени и развиени од различни компании, каде што тие сакаат да го создадат тој егзоскелет што се издвојува од останатите. Засега, наместо да го правиме кралот познат на ова поле, можеме да кажеме дека има многу опции и дека, во зависност од видот на работата што треба да се изврши, една опција ќе биде многу поинтересна од друга. На сите овие опции сега мора да додадеме HAL, систем кој Може да работи без потреба да се контролира од било кој тип на контрола или џојстик бидејќи е потребно само да се поврзе со умот на пациентот за да може да работи.

Што нуди ХАЛ и како се разликува од другите егзоскелети на пазарот?

Како што можете да видите на видеата што се дистрибуираат преку истиот запис, корисникот ќе може да користи HAL сè додека некој му помогне да го прилагоди и во нозете и во стомакот. Од таму и благодарение на егзоскелетот има сензори за електроенцефалографија, тоа може да ги собере нервните сигнали од мозокот на корисникот преку кожата сама по себе. Благодарение на овие сигнали, секој може да го натера надворешниот скелет да се движи природно и без никаква дополнителна помош.

Во овој момент, кажете ви дека, како што објави и самата јапонска компанија, очигледно ХАЛ може да го користат само пациенти кои имале претходна подвижност бидејќи пациентот треба да знае од што се состои процесот на движење на нозете. Во случај да ве интересира ваков производ, само кажете ви дека, засега, ХАЛ веќе се продава во Јапонија по цена што околу 1.600 евра Додека, според самата компанија, се чини дека тие веќе преговараат со центри за рехабилитација во Германија, Шведска и други европски земји за да им понудат ХАЛ на своите пациенти.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.