Сега е можно да се зачува GIF во фекална бактерија ДНК

фекални бактерии

Само пред неколку недели имавме можност детално да зборуваме за една од најмодерните технологии создадени од човекот, како на пр CRISPR-case.9. Можеби името не ви звучи како ништо, иако, како многу кратко резиме, ви кажувам дека благодарение на тоа сега можеме да направиме еден вид 'генетски секач'Тоа во отвора огромна врата кон светот полн со можности.

И покрај тоа, и покрај фактот што напредокот што се случува е повеќе од впечатлив, како што е фактот дека група научници од Универзитетот Харвард имаат зачувајте GIF-датотека во ДНК на фекалните бактерии, Вистината е дека сè уште не ги знаеме со сигурност сите придобивки што оваа техника може да ни ги понуди, а уште помалку лошите страни, како што се неконтролираните мутации, нешто што веќе го предупредуваат неколку групи истражувачи.

Зачуван GIF

Тие избираат што се смета за прв филм во светот што се чува во ДНК на фекални бактерии

Како може да биде поинаку, и покрај фактот дека сигурно за прелиминарните тестови тимот работеше со други типови на податоци, за демонстрација на нивниот успех тие одлучија да ги користат еден од најпознатите GIF-ови на планетата, што совршено би можеле да го класифицираме како прв филм создаден од човечки суштества.

Зборувам за GIF каде можете да видите коњ во движење. Еден вид филм создаден од Едвард Мајбриџ, нарачан, по плаќање на поголема сума пари од тоа време, од Лелан Стенфорд, за да покаже дека во одреден момент за време на коњска трка, ги држи сите четири нозе во воздухот.

Како што често се случува со многу од технологиите кои конечно завршуваат со револуција во светот, сè започнува со облог меѓу милијардерот Лелан Стенфорд y Jamesејмс Кин, во тоа време претседател на берзата во Сан Франциско, каде што Лелан Стенфорд изјави дека за време на трката, коњ ги држел нозете во воздух во одреден момент, додека Keејмс Кин верувал во спротивното.

Имајќи го ова на ум и многу финансиски средства зад него, Едвард Мајбриџ изгради апарат кој беше крстен зоопраксиноскоп чија корисност беше таа од направете десетици слики по ред со цел да се фатат движењата на коњот. Како резултат, имаме еден вид филм кој сега е искористен за создавање на првиот GIF складиран во ДНК од фекални бактерии.

ДНК

Благодарение на употребата на CRISPR-Cas9, човечките суштества сега можат да складираат податоци во жици на жива ДНК

Враќајќи се на работата собрана од тим истражувачи од Универзитетот Харвард, откривме дека успеале да го спасат овој GIF, како што е објавен од списанието природата, во ДНК на фекални бактерии со што се демонстрира нешто за што се зборува подолго време, тоа ДНК е многу добар хард диск каде што можете да зачувувате секаков вид на информации.

Иако има многу научници кои зборуваа за импресивни можности за складирање Она што може да го понуди синџирот на ДНК, вистината е дека сè до технологијата CRISPR-Cas9, се чинеше дека сепак ќе треба да почекаме неколку децении за да можеме да складираме податоци во синџир на ДНК. Без сомнение, нов пример за тоа како една технологија може да го револуционизира светот, особено во време кога луѓето почнуваат да имаат проблеми со складирање на огромна количина на податоци што сме способни да ги генерираме.

низа ДНК

Потребно е само да се изврши редослед на геномот на ДНК-ланецот за да се повратат информациите што претходно сме ги сместувале во него.

Една од главните пресвртници што овој истражувачки тим ја постигна е моќта работа со ДНК од живи клетки, наместо до сега дека е постигнато нешто слично, но со ДНК од мртвите клетки. Како што е објавено во природатаНуклеотидите очигледно биле користени за производство на кодот поврзан со поединечните пиксели на секоја од сликите што биле наменети да бидат зачувани.

За да можат да ги складираат овие податоци, тимот научници мораше да утврди кои низи се најдобри за да ги зачуваат овие податоци во геномот, што, од друга страна, претставува ново подобрување за употребата на оваа алатка. Кога сакаа да ги повратат информациите складирани во ДНК на фекалните бактерии, тие имаа само секвенцира геномот, технологија што широко овозможува читање на ДНК. Како последен детал, треба да се напомене дека за време на тестовите а 90% точност на техниката.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)