Сега можете да го користите прелистувачот Samsung на „сите“ паметни телефони со Android

Самсунг Интернет

Јужнокорејскиот технолошки гигант објави дека новата верзија на неговиот прелистувач, Samsung Интернет прелистувач, сега може да се користи на кој било друг телефон иако не е произведен од Самсунг.

Отсега натаму, ако сте уморни од користење на истите прелистувачи на вашиот паметен телефон Андроид, можете да преземате и инсталирате бесплатно од Play Store Интернет прелистувач SamsungСепак, за да го стартувате, мора да имате релативно модерен уред.

Веќе имате нов прелистувач, Samsung Internet Browser

Досадно ви е Chrome, Firefox или кој било друг прелистувач за Android? Ако е така и имате релативно модерен паметен телефон, веќе можете да го пробате прелистувачот на Samsung затоа што компанијата одлучи да го отвори за секој паметен телефон од која било марка што работи под оперативен систем Андроид.

Минатиот март јужнокорејскиот технолошки гигант ги објави првите знаци дека ова може да се случи кога, како одговор на „многу барања“, лансираше бета верзија на Самсунг Интернет (5.4) компатибилна со уредите на Гугл. Од сериите Пиксел и Нексус . Сега, компанијата оди чекор понапред и ја лансира шестата бета верзија компатибилен со кој било телефон со Android 5.0 Lollipop или понов.

Некои специјалисти се прашуваат зошто Самсунг одлучи да го направи својот мобилен прелистувач компатибилен со сите уреди, особено во време кога во пределот главно доминираат Chrome, Firefox и Opera, да не спомнувам дека навистина нема голема побарувачка за нов прелистувач, далеку од него, специфичниот прелистувач на Samsung. И, исто така, се сеќаваат како услугата „Milk Music“ на Самсунг мораше да ги затвори вратите минатата година, две години по лансирањето.

Како е Интернет прелистувачот Самсунг?

Интернет прелистувач Samsung е веб прелистувач за уреди со Android што е Врз основа на хром, проект со отворен извор од кој произлегува најпопуларниот прелистувач Chrome, и нуди сè што се очекува од веб-прелистувач со овие карактеристики, како што се, на пример, синхронизирајте се со други уреди (иако тие не се уреди кои се произведени од самата компанија) или можност за прелистајте анонимно без да остави трага благодарение на инкогнито или таен режим. Како и да е, Интернет прелистувач Samsung тој исто така нуди одредени предности што не се наоѓаат во други слични услуги, и кои можат да ја надминат рамнотежата во нејзина корист за некои корисници.

Режим на висок контраст

Интернет прелистувач Samsung вклучува режим на висок контраст благодарение на што читањето е поудобно и подостапно. Наспроти ова, реалноста е дека оваа или друга слична карактеристика веќе може да се најде во повеќето паметни телефони и таблети, а не во самите прелистувачи. Можеби, корисниците кои имаат нешто постар терминал, но сепак компатибилни со овој прелистувач, ќе ја сметаат оваа одлика за привлечна и корисна.

Интернет прелистувач Samsung - режим на висок контраст, погоден за читање и за употреба во средини со слаба осветленост

Интернет прелистувач Samsung - режим на висок контраст, погоден за читање и за употреба во средини со слаба осветленост

Покрај тоа, другите карактеристики овозможуваат, на пример, пристап и контрола на вашите уреди со Bluetooth преку прелистувачот, додека нуди поддршка за webVR од самиот прелистувач и за Gear VR и за Google Cardboard, што го прави многу полесен за употреба.

Блокатори на реклами

Интрузивното рекламирање е сериозен проблем во денешните дигитални медиуми и можеби најголемата привлечност што ја нуди Интернет прелистувач Samsung е токму огромната работа на компанијата во овој поглед. Овој прелистувач дава брз пристап до блокатори на содржини и им овозможува на корисниците да изберете кои рекламни единици сакаат да ги гледаат и на кои веб-страници на многу побрз начин.

Интернет прелистувач Samsung

Samsung направи големи напори да го подобри пристапот и управувањето со блокаторите на содржини од страна на корисниците

Прашањето сега е: дали сето ова ќе биде доволно за да го разбуди интересот на корисниците на Андроид до тој степен што ќе ги натера да ги напуштат тековните прелистувачи? Можеби не, но сепак претставува придонес кон иднината на мобилната технологија. Исто како укажува Питер О’Шонеси, Самсунг не само што „ги вклучува карактеристиките на Хром, туку и активно придонесува за нив и за веб-стандардите“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.