Сега можете да преземате веб-страници за офлајн употреба од Chrome

Google Chrome

Како корисник на Android, можеби веќе сте го добиле ново ажурирање на хром за мобилниот оперативен систем на Google. Меѓу новитетите што ги претставува оваа нова верзија, според мене, најважните или најочекуваните од некои, е онаа што ни овозможува прегледувајте веб-страници без да мора да бидете поврзани на Интернет. Тоа е, сега можете да ја преземете страницата што сакате да ја прегледате за да можете подоцна да ја прочитате нејзината содржина.

Ако вообичаено посетувате форуми поврзани со светот на Андроид, сигурно многу од нив веќе зборуваа за оваа нова функционалност, бидејќи тимот соговорен за развој на Chrome тестираше со месеци. Конечно, последната верзија на познатиот прелистувач е веќе развиена и влезе во фаза на производство, така сега сите корисници кои сакаат можат да ја искористат оваа нова функционалност.

55.0.2883.84 е точна верзија на Chrome што ви овозможува да преземате која било веб-страница.

Немојте да мислите дека ова ажурирање само ќе ви овозможи да преземате веб-страници за да можете да ги прегледувате подоцна офлајн, односно без да мора да бидете поврзани на Интернет, но исто така можете да преземате музика, видеа и слики. Ако ве интересира оваа одлика, првото нешто што треба да направите е да преземете, доколку сè уште не сте го добиле ажурирањето, од Google Play, новата верзија на Chrome. Откако ќе го инсталирате, пристапувате до него и ќе видите a Стрелка насочена надолу во менито на прелистувачот, до кои можете да пристапите од трите точки што се појавуваат во неговиот горен десен агол.

За, на пример, преземање веб-страница, сè што треба да направите е да ја отворите во прелистувачот, кликнете на иконата со трите точки за пристап до менито Chrome, кликнете на иконата со стрелката и почекајте да заврши со преземањето. Откако ќе заврши целиот процес, вие само ќе морате пристап до делот Преземања што се појавува во истото ова мени за да може да ја видите страницата без да мора да бидете поврзани на Интернет.

Повеќе информации: Chrome


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.