Сега можете целосно да го оневозможите копчето Bixby

Samsung

Многу корисници на новите Samsung Galaxy S8, S8 Plus и Samsung Galaxy Note 8 Тие извикуваат за можноста да се доделат други функции на физичкото копче за Bixby и се чини дека ова не му се допаѓа на Јужна Кореја во моментот. Според наше скромно мислење, најдобро би било да ги слушаме корисниците во овој поглед и веруваме дека доделувањето други функции на физичкото копче додадено во S8 е најдобрата опција што Samsung ја има на масата.

Но, компанијата не е за работа и за сега што ако сега ни овозможи е целосно да ги оневозможиме функциите на ова копче Bixby. Ова е можно по последното ажурирање лансирано од брендот, затоа едноставно ако сте од оние кои не го сакаат или воопшто не го користат ова копче, ажурирајте и можете целосно да ја елиминирате неговата функција.

Се чини дека на крајот Самсунг се вразуми и копчето за асистентот на Биксби останува извор на расправија помеѓу корисниците и компанијата. По претходното ажурирање, копчето стана лажно копче Home, кое, кога ќе го притиснете, го вклучи екранот на уредот, но сега може да биде целосно оневозможено.

Повторуваме во овој случај тоа најдоброто нешто би било да оставите некои основни функции за да може корисникот што сака да го користи копчето или да додели функција, но засега, одбивањето на Samsung се судира со сите барања. И, логично е дека имајќи го физичкото копче како такво во уредот, логично е да му дадете некоја функција, нешто што илјадници корисници кои не го користат гласовниот асистент Bixby тврдат и кои сакаат да му дадат други функции на копчето.

Она што е јасно е дека сега немањето физичко копче за вршење асистентска функција не работеше како што посакуваа јужнокорејците Тие ќе треба да исправат или да најдат друг метод за активирање на асистентот во следниот предводен модел на брендот, бидејќи белешката го има ова физичко копче.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.