Секој ден се раѓа морон. Не биди еден од нив

Невнимателно: личност која не е претпазлива и постапува несовесно.
Папка за Интернет во светот

ÚВо последно време гледаме како да отвориме различни сметки за е-пошта, како на пр Hotmail o Gmail. Исто така, видовме како се користи гласник и наскоро ќе видиме како да користиме други програми за инстант пораки. Ако прочитавте некој од овие написи, тоа ќе го знаете во нив Јас секогаш коментирам дека треба да бидете внимателни со вашите лични податоци, не дозволувајќи зачувување на лозинки на јавни компјутери и некои други совети за безбедност. Денес сакам да предложам а Тест за мерење на степенот на изложеност на измама.

- Прво прашање -

Iмагина што ја внесувате страницата за контакт и ја гледате фотографијата на оваа девојка. Кој од следниве описи мислите дека е точен?:

Селест, Сара или Далче

a) Моето име е Свежо, Имам 23 години и сум од Валенсија (Шпанија) и тука сум да флертувам со момчиња и девојчиња.

b) Моето име е СараЈас имам 28 години и сум од Палма де Мајорка (Шпанија) и тука сум да се дружам, да споделувам хоби, да споделувам фотографии / видеа и да разговарам.

c) Моето име е Celeste, Имам 24 години и сум од Бадалона (Шпанија) и тука сум да се дружам, да флертувам со девојки, да споделувам фотографии / видеа и да разговарам.

d) Ниту едно од горе наведените.

Изберете еден од одговорите и поткрепете го. Сега да преминеме на следното прашање.

- Прво прашање -

Iмагина што повторно влегувате во страницата за контакт, но сега запознавте друга девојка која многу личи на претходната, но оваа има друго име. Кој од следниве описи мислите дека е точен?:

Која е таа

a) Моето име е Свежо, ..бла бла бла.

b) Моето име е Сара, ..бла бла бла.

c) Моето име е Celeste, ..бла бла бла.

d) Јас се викам Далче, Сара и Селесте.

Нема повеќе прашања, затоа изберете еден од одговорите, изрешете го и да видиме како помина тестот.

- Решение -

LТочниот одговор на првото прашање е одговорот dБидејќи девојчето на фотографијата не се вика Далче, ниту Сара, ниту Селесте, нејзиното име е Равен Р. и не е Шпанка.

LТочниот одговор на второто прашање е исто така d, бидејќи девојчето се вика Далче, Сара и исто така Селест.

- Што значи сето ова? -

Nили мора да бидете изненадени од одговорите, сега ќе видите што значи сето ова. Првото нешто што треба да знаете е дека ако сте одговориле на а, б или в во кое било од двете претходни прашања паднавте во стапица дека некој имал тенденција.

Папка за срце

Lбидејќи две фотографии припаѓаат на иста личност, Гавран Р., кој се занимава со забава за возрасни на Интернет (тоа е потценување, знаеш). Некој подготвен, или можеби неколку подготвени, ги искористија фотографиите на оваа девојка за да создадат неколку лични страници на страницата за запознавање. На секоја од овие страници тие создадоа различна личност што одговара на трите имиња на девојчиња и описите што ги видовме претходно. На овој начин и преправајќи се дека не се тие, тие ги добиваат е-адресите на сите невнимателен кои гризат и ги даваат своите е-пошта за да контактираат девојки кои не постојат. Резултатот од оваа стапица е следниот:

 • Далче овој месец има 1398 прегледи и има најмалку двајца прогласени обожаватели.
 • Сара, исто така, имала 4110 посети овој месец и има 32 кои го зеле тоа и сакаат да ја запознаат.
 • Селесте не го одразува бројот на посети, се гледа дека е срамежлива, но има 15 додворувачи кои чекаат да бидат интимни со неа.

Tуши податоците користени во статијата се реални и тие се преземени од страницата за контакти со милиони корисници.

Безбедна папка

YГледате колку е лесно да ја извадите адресата за е-пошта. Не велам дека не одите на страници за контакт и дека комуницирате со други луѓе, она што сакам е да ве предупредам дека мора да бидете внимателни и да размислите на кого му ја давате вашата е-пошта. Ова е само еден од методите што овие луѓе ги користат за да ја добијат вашата е-пошта, има и други како што се оставање на адресата на форум и барање помош или оние кои велат дека даваат прирачник или слично на оној што го бара на нивната е-пошта адреса

EКрајната цел е да ја добиете вашата е-пошта за да го преплавите вашето сандаче Спам или можеби нешто полошо. Во друга статија ќе напишам за опасностите од Интернет и како да ги избегнете. Во моментот останете будни и запомнете:

Секој ден се раѓа морон. Не биди еден од нив.

HДо следниот пат, чинии со оцет, здраво со оцет и останете во тек.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   во живо dijo

  Не мора да го ставаат тоа затоа што некој сака информации, а не тоа

бул (точно)