Сериозни проблеми во препродажбата на Pixels во рамките на Project Fi

Google Pixel

Се чини дека корисниците кои размислуваа да го препродадат својот нов Google Pixel може да имаат сериозен проблем при тоа. Ова не е никој друг туку сметката на Google суспендирана за кршење на политиките за користење на терминалот. И дали е тоа што добар дел од корисниците на веб-страницата „Данс дилс“ објавија дека се нивните Сметките на Google се блокирани за кршење на политиката за препродажба на Google во која јасно е наведено дека уредот може да се подари, но да не се вклучи на веб-страница за препродажба.

Сето ова е прилично збунувачко, но очигледно е нешто вообичаено во претходните модели на Google, Nexus, во кој препродажбата на уредите е регулирана под условите на Google. Очигледно погодените од оваа блокада припаѓаат на виртуелниот оператор Project Fi (во САД), еден од ретките оператори што не применува даноци на продажба направена и откако ја извршија продажбата со Препродавач на зделки на Дан подели ги добивките на тимовите на половина пат.

PhoneArena сметка на својата веб-страница повеќе или помалку што се случи со овој проблем и без сомнение се чини дека е малку комплицирано да се управува, иако блокирајте ги сметките на корисниците кои ги ставиле своите терминали за препродажба Тоа е нешто што ни нам не ни изгледа како добра идеја. Од друга страна, компанијата на големиот Г не проговори за овие блокови и не веруваме дека тие ќе го сторат тоа, но тоа е скучна работа за поранешните сопственици кои видоа блокирани сметки. Seeе видиме како завршува целата оваа тема.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)