Не се пали тастатурата на вашиот MacBook? Ова е она што се случува

Mac тастатура

Една од најдобрите карактеристики на тастатурите за лаптоп треба да бидат осветлени за да можеме да пишуваме во темница без никаков проблем. Читателите на „Актуалидад гаџет“ ни го поставија следното прашање: „зошто понекогаш не можам да ја вклучам светлината на тастатурата„ МекБук “и на екранот се појавува симбол како да е блокирана опцијата за регулирање на осветлувањето на тастатурата? Одговорот е едноставен, а решението уште повеќе.

Тастатури како MacBook се поврзани со сензор кој детектира светлина околината. Овој сензор се наоѓа веднаш до камерата на лаптопот. Кога сензорот открие дека сте во осветлен простор, тој директно ја блокира опцијата за регулирање на осветлувањето на тастатурата, затоа што претпоставува дека тастатурата изгледа добро. Што се случува ако сепак сакате да ја вклучите светлината на тастатурата и опцијата да се појави блокирана?

Сè што треба да направите е да покријте го со прст или рака сензорот за светло на вашиот лаптоп, тој мал круг што ќе го најдете веднаш до компјутерската камера. Откако ќе го заклучите сензорот, ќе видите како опцијата за подигнување или намалување на осветлувањето на вашата тастатура е веќе отклучена директно.

Ако имате какви било прашања во врска со еден од вашите гаџети, запомнете дека можете да ни напишете твит преку нашата официјална сметка на Твитер: @agadget

Повеќе информации- Ова се новостите што ќе ги најдеме во Bluetooth 4.1


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Луа dijo

  Ви благодарам многу за написот! Денес го видов за прв пат и се исплашив мислејќи дека го блокирав хахахах

 2.   Valeria dijo

  Одлично!! Ви благодариме за придонесот. =)