Се чини дека дупката во озонската обвивка почнува да се затвора

дупка од озонски слој

Пред дури и да започне, тој треба да зборува за студијата што штотуку ја откри одредена владина администрација, зависна од владата на Соединетите држави и што вели таа за тоа. дупка што го претставува озонскиот слој на нашата планета, да ви кажам дека не е целосно затворена или може да се затвори на краток рок, туку, спротивно на она што може да изгледа, го достигна најниското ниво на сите времиња.

По овој мал вовед, многу е потребно да се знае со сигурност за што зборуваме и особено за што Далеку од тоа е моментот да започнеме да не се грижиме за состојбата на озонскиот слој што ја покрива Земјата и тоа е толку потребно за да преживееме. Вистината е дека, како што потврдија научниците задолжени за студијата, се чини дека тоа почнува да се затвора, иако сè уште е рано да се слави нешто.


озон

Минатиот октомври дупката во озонската обвивка го достигна својот историски минимум

Студијата на која се повикуваме е онаа што штотуку ја презентираа истражувачите од Националната администрација за океани и атмосфера и НАСА и, според резултатите што беа постигнати во неа, очигледно е дупката го достигна својот историски максимум на 11 септември кога достигна 12.123 милиони квадратни километри за да започне постепено закрепнување од ден на ден.

Како детал, да ви кажам дека оваа студија е повеќе од интересна бидејќи и двете администрации ја следат состојбата и обемот на дупката во озонскиот слој од 1985 година Затоа, резултатите што можат да ги постигнат се обично прилично веродостојни и значајни, па затоа, кога зборуваат за историски издигнувања и падови, нашата ityубопитност значително се зголемува.

дупка со дупка

Озонската дупка со оваа брзина не се очекува да се затвори до крајот на XNUMX-от век.

Водејќи малку повеќе детали, кажете ви дека начинот на мерење на димензиите на дупката во озонската обвивка се прави преку сателит. Споредувајќи ги овие мерења со претходните години, откриваме дека тоа, систематски, обично го претставува својот максимум секој септември, датум од кој почнува да се намалува. Беше овој месец октомври кога големината на истиот го претстави својот минимум од осумдесеттите години наваму.

Несомнено, се соочуваме со низа прилично охрабрувачки заклучоци, особено ако се земе предвид дека минатата година, во оваа пригода, тим истражувачи од Институтот за технологија во Масачусетс презентираа низа документи во кои тие ја разбраа целата заедница да разбере научник тоа нашле докази дека дупката во озонската обвивка почнува да се затвора. Во овој момент и според оваа студија, неговото конечно затворање нема да се случи, со оваа брзина, до крајот на XNUMX-от век.

Гасови

Овој историски минимум се должи на природна варијабилност

Како негативна нота, кажете ви дека за жал заздравувањето на озонскиот слој се чини дека се забавува, меѓу другото, и на фактот дека нивоа на хлор и бром присутните се уште се премногу значајни, нешто што не само што го прави невозможно да се затвори, туку и го прави поголем. Барем, ако имаме докази дека владите се обидуваат со сите средства, или тоа е она што нивните лидери го изјавуваат, да можат да ги спречат емисиите на хлорофлуоројаглеродни во атмосферата.

Како што коментира Пол А. Newуман, Научен директор на Програмата за науки на Земјата во Центарот за вселенски летови Годард на НАСА:

Дупката во озонската обвивка присутна на Антарктикот беше исклучително слаба годинава. Ова е она што би очекувале да го видиме со оглед на временските услови во страната на Антарктикот.

Според заклучоците на научниците, се чини дека намалувањето на големината на озонската дупка во најголем дел се должи на нестабилен и потопол антарктички вртлог, ротирачки систем на низок притисок во насока на часовникот во атмосферата над Антарктикот што значително придонесе за намалување на формирањето на поларни облаци во долната стратосфера.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Давид Касио Калво Оливарес dijo

    Не знам од каде ги добивте тие вести, но сите што ги прочитав само велат дека таа престана да се шири, од тоа да се затвори.