Fortnite за Nintendo Switch е преземен на 2 милиони уреди за само 24 часа

Иако вашата работа не се видео игри, сигурно дали сте чуле за fortnite, модна игра со повеќе платформи и крос-игра што стана успех, не во продажбата затоа што е достапна за преземање бесплатно на сите платформи, туку поради играта, функцијата крос-игра и можностите за естетско прилагодување што им се нудат на корисниците ( само монетизација на играта).

За нешто повеќе од 24 часа, Fortnite е достапен на Nintendo eShop за Swtich и како што се очекуваше, тоа беше успех во преземањето. Според претседателот на Nintendo America, Reggie Fils-Aimé, Fortnite е преземен на повеќе од 2 милиони уреди, податоци што само го потврдуваат успехот на оваа игра.

Fortnite, ни овозможува да играме со нашата сметка на Epic Games од кој било уред (Компјутер, Mac, Xbox, iPhone, iPad, PlayStation) и против корисниците на која било платформа (вкрстена игра), освен Android каде што ќе пристигне во текот на ова лето и со корисниците на PlayStation.

За жал, корисниците на PlayStation се најпогодени како тоа е единствената платформа што не дозволува вкрстено играње, така што тие можат да играат само со други пријатели кои ја имаат истата конзола. Sony продолжува да молчи за тоа, не знаеме дали затоа што се преиспитува опцијата или затоа што не знае какви глупости да каже за да ја оправда оваа одлука што на крајот може да влијае на продажбата на својата конзола.

Epic Games вчера објави дека од лансирањето на Fortnite во јули минатата година, бројот на регистрирани корисници во оваа игра е 125 милиони, бројки за кои придонесе лансирањето на верзијата iOS минатиот март, и кои сигурно ќе се зголемат со следното издание на верзијата Android, верзија која според компанијата ќе пристигне ова лето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.