Cute CUT - Исклучително моќен бесплатен iOS уредник за видео со повеќеслоен календар

Клип-дупликат-или-бришењеСимпатичен рез е универзална апликација (посветена на iPhone и iPad) и е опремена со импресивен сет на алатки за уредување видео, и додека ви треба малку навикнување, откако ќе научите како да ја користите, ќе откриете дека е исклучително моќна алатка Апликацијата ви овозможува да комбинирате различни медиуми (видеа, слики, музика, звучни записи и вграден звук FX), текст и цртежи во повеќеслоен, нелинеарен, временски ред (исто како Adobe Premiere) за да произведувате видеа. Професионален изглед .

Апликацијата нуди многу упатства за употреба за нови корисници, но ако барате подетален водич, вежбајте со видео упатствата достапни во делот за конфигурација. Исто така, има неколку филмови прикажани на главниот екран на апликацијата што може да ви помогне да добиете подобра изведба на сите функции што ги нуди.

Удрете го копчето „+“ кога мислите дека сте научиле доволно и сте подготвени да започнете сами да снимате филм. Пред да направите нешто друго, апликацијата ќе ве замоли да изберете видео резолуција и ориентација. Овој избор може да се измени подоцна, со одење во поставките на филмот во режим на уредување.

Екранот за уредување е полн со копчиња. Притиснете која било икона, ќе се појави нејзиното име или краток опис. Може да започнете да додавате содржина на вашиот филм со малото копче „+“ во горниот лев агол на временската линија. Откако ќе започнете да додавате статии, ќе најдете во ова копче под основата повеќе слоеви на временската линија. Следниве ставки може да се додадат на посебни слоеви за секој филм:

 • Видео: Можете да поставите видео од ролната на фотоапаратот или да направите ново директно од апликацијата.
 • Фото: Покрај опциите за камера и библиотека со слики, Cute CUT има и неколку рамки за фотографии во својата библиотека. Овие рамки можете да ги надминете на сликите што се веќе на филмот.
 • Текст- Можете лесно да додавате текст на видеа, а фонтот, бојата и големината на текстот може да се прилагодат. Можете исто така да додадете сенки на неа и да изберете ниво на транспарентност.
 • Автоматско цртање: Можете да изберете од неколку типови четки, вклучувајќи слободна рака и градиент четка. Исто така, постојат неколку форми, палета на бои, копче за поништување и опции за подобрување на текстот од менито Авто-цртање.
 • Музика: Cute CUT има убава колекција на звучни ефекти и свои музички парчиња, но исто така можете да додадете песни од вашата локална колекција. Јачината на звукот на секој музички клип може да се контролира индивидуално од неговите опции за уредување.
 • Глас:  можете едноставно да снимате аудио од апликацијата за да додавате објаснувања и нарации на вашите видеа.

Како што споменавме погоре, Cute CUT има повеќеслоен, нелинеарен временски ред, што значи дека можете да додавате видео клипови и фотографии едни на други и да го прилагодувате нивниот почеток и слободно да застануваат. Секој вид на ставка влегува во посебен слој и секој слој може да има еден или повеќе клипови или ставки од ист тип. Може да повлечете клипови за да ги преместите меѓу слоевите или да ги испуштите на една од двете опции подолу за да ги избришете или удвоите.

Апликацијата исто така ви овозможува подетално да го погледнете временскиот ред за поубаво уредување со гестот за стискање до зумирање. За да му дадете на временската линија малку повеќе простор хоризонтално или вертикално, обидете се да ја промените вертикалната и хоризонталната ориентација, соодветно. Можете исто така да ја повлечете рачката надолу (ориентирана портрет) или надесно (ориентирана кон пејзаж) на екранот за преглед за да ја промените големината и временската линија за да дадете повеќе простор.

Допрете двапати на кој било клип за да го уредите и притиснете го знакот за проверка на левиот крај на долната лента кога ќе завршите. Опциите за уредување се разликуваат според видот на клипот и вклучуваат:

 • Додадете граници со прилагодена дебелина и боја
 • Промена на транспарентноста
 • Промена на јачината на звукот
 • Трансформација, проширување и ротација
 • Избришете или дуплирајте
 • Поставки за радиус за заоблени рабови
 • Додавање сенка

Во рамките на клиповите или „сликите“ од овие слоеви, можете да додадете форми, цртежи, слики и текст со стил и големина на фонт по ваш избор (апликацијата доаѓа со импресивна колекција на фонтови).

Додавањето наслови и слоеви на текст на слики и фотографии е многу едноставно, но за да го сторите истото на слојот за боја, треба да повлечете регион во рамките на екранот за преглед. Притиснете го копчето „Готово“ во горниот десен агол кога ќе завршите со уредување на слој со автоматско цртање.

Кога ќе завршите со создавање на цел филм, можете да го зачувате во вашата мала, средна или голема ролна камера и / или да го споделите преку е-пошта, YouTube и Facebook. Апликацијата може да потрае значително време за да сними филм, во зависност од нејзината содржина.

Симпатичен рез Тоа е бесплатна, универзална апликација, но освен ако не купите 3.99 УСД, секој филм создаден со вас ќе има воден жиг со преклопување во долниот десен агол. Сè друго е целосно функционално во бесплатната верзија.

Превземи Симпатичен рез за iOS


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.