BlueBorne, ранливост што влијае на повеќе од 5.000 милиони уреди ширум светот

BlueBorne

Ивееме во момент кога се чини дека секоја личност со доволно знаење може во секој момент да не нападне од засолништето и анонимноста на мрежата и да ги украде сите наши ингеренции и, се разбира, да ја наруши нашата приватност. За 'додадете гориво во огнот„Оваа недела се среќаваме со оној што е повикан BlueBorne, многу критичен неуспех на системите со Bluetooth што ги прави вашите врски тотално ранливи на напади од кој било хакер.

Овој безбедносен пропуст е откриен од компанијата Армис И, пред да продолжите, јасно ставете до знаење дека тоа може да влијае на кој било уред што можете да го користите и кој има ваков тип на врска, станува збор за секаков вид лаптоп, десктоп компјутер, мобилен телефон, таблети, па дури и било каков вид гаџет или уред што го имате во вашиот паметен дом и што ја има оваа опција за подобрување на неговата поврзаност.

Bluetooth

BlueBorne дозволува лице да преземе контрола над вашиот мобилен, таблет, лаптоп ...

Навлегувајќи во малку повеќе детали, како што е наведено од Армис, оваа ранливост крстена со името BlueBorne има посебност што, за разлика од многу други форми на напад, овојпат напаѓачот не бара да користите одреден уред за да биде нападнат бидејќи буквално, или барем така е објавено, тие можат да ја преземат контролата над овој уред без многу напор, без потреба да се поврзете на која било веб-страница или да се спарите со друг уред или слично.

Во основа, единственото нешто што напаѓачот бара да ја преземе контролата врз одреден уред е тоа што тој има Bluetooth е вклучен. Штом напаѓачот пристапи и ја преземе контролата, тој може совршено да постигне, како што беше докажано од неколку експерти за безбедност, дека почнува да зарази ги сите уреди со можност за Bluetooth во рамките на неговиот опсег така што малициозниот софтвер ќе започне да се шири без да знае кој било корисник за тоа.

Како детал, иако вистината е, не знам дали може да биде од некоја утеха, да ви кажам дека компанијата што го откри овој дефект во Bluetooth системите веќе контактирала со погодените производители за да можат да започнат да развиваат некаков вид на решение

нападне

Кој е BlueBorne начинот на работа?

Според самата Армис, начинот на кој некој може да пристапи до вашиот телефон, на пример, преземајќи ја контролата врз него, односно може да пристапи до вашите фотографии, да отвори апликации, да инсталира што сака ... е едноставен како софтверот што ги детектира сите уреди со активен Bluetooth околу него. Откако ќе ја имате оваа листа, се движите еден по еден принудувајќи ги да се одречат од одредени информации за нив, информации што конечно ви овозможуваат да можете поврзете се и преземете ја контролата над специфичниот уред.

Очигледно, главниот проблем со Bluetooth-врска и причината зошто BlueBorne може да стане толку моќен и критичен лежи во голем број ранливости што Протокол за енкапсулација на мрежата Bluetooth, односно системот што ни овозможува споделување на Интернет врска преку Bluetooth. Оваа ранливост, како што е докажано, му овозможува на BlueBorne да предизвика оштетување на меморијата, дозволувајќи му да извршува код на уредот, давајќи ви целосна контрола.

икона за Bluetooth

Дали има уред што не е ранлив на напад на BlueBorne?

Вистина е дека има многу уреди кои не се ранливи до напад на овој вид малициозен софтвер, иако, за жал, сигурно е наш, практично сите, ако се. Според извршените тестови, безбедносниот тим на Армис успеа да преземе контрола врз многу уреди со Android, Linux, Windows, па дури и неколку iPad, iPhone, iPod Touch или Apple TV.

За сето ова време, морам да нагласам дека Аргус започна да известува одредени компании во април оваа година, вложени се многу напори да се обиде да го реши овој безбедносен проблем. Пример е Apple, кој веќе објави дека најновите верзии на неговите оперативни системи не се ранливи, или Google, Microsoft и Linux, кои работат на различни решенија подолго време.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.