Синергија: алатка за споделување тастатура и глувче со други компјутери

Споделете ја тастатурата со повеќе компјутери

Во самиот стил на филм од научна фантастика или од оние ликови кои сакаат компјутери и различните задачи што се извршуваат на нив (понекогаш познати како Nerds), многу лесно може да дојдеме до донесете некои од вашите мерки така што нашата продуктивност ќе работи пред тимот, напорно да се подобрува.

Ние се осврнуваме првенствено на можноста за моќ користете само една тастатура и глувче на повеќе лични компјутери. Иако има мал уред (хардвер) што може да ни помогне во оваа задача, но можеби нема да најдеме специјализирана продавница каде ја продаваат. Ако веќе сте кажале додаток за хардвер, тогаш би можеле да го прескокнете ова читање, иако секогаш е добро да знаете неколку алтернативи што можете да ги усвоите без да потрошите апсолутно ниту денар, што се постигнува само ако ја инсталирате оваа алатка која има Синергија.

Зошто да користите апликација како Синергија

Можеме да започнеме со тоа што оваа алатка е потполно бесплатна, ова е само една причина зошто можеме да се приклучиме во нејзиното користење во секое време. Сега, тоа не е главната причина, туку оптимизацијата на просторот и ресурсите во канцеларијата кога работите со неколку тимови. Под претпоставка дека имаме два персонални компјутери (може да има многу повеќе) во кои работиме со различни задачи, употреба на тастатура и глувче за секој од овие компјутери тоа ќе претставува „заплеткано“ кабли кои во одреден момент ќе предизвикаат голема конфузија и вознемиреност во целост.

Алатката што го има името Синергија може да се конфигурира со неколку чекори што треба да се направат, тастатурата и глувчето на компјутерот да се користат во сосема поинаква што е покрај неа. Главниот трик што мора да го земеме предвид е заснован на дефинициите за „Сервер“ и „Клиент“.

 1. Серверот ќе стане персонален компјутер каде што се поврзани и тастатурата и глувчето (физички).
 2. Од друга страна, клиентот ќе стане тим што ќе ги користи тастатурата и глувчето на серверскиот компјутер, претворајќи ги овие хардверски елементи во виртуелни додатоци.

Поставување на Синергија како сервер на Виндоус

После ајде да преземеме за да ја инсталираме Синергија во компјутерскиот сервер (според дефиницијата што ја дадовме претходно), при неговото извршување ќе можеме да му се восхитуваме на работниот интерфејс многу сличен на следното снимање.

синергија 01

Бидејќи ќе можете да се восхитувате на него, тука треба само да го активирате полето што е на прво место и се однесува на овој «сервер». Малку подолу ќе биде прикажана IP-адресата на нашиот тим; опцијата што следи вели «Конфигурирај го серверот ...», што треба да ги избереме за да започнеме со конфигурирање на оние компјутери што ќе ги користат глувчето и тастатурата.

синергија 02

Откако ќе го избереме ова копче, ќе се појави нов прозорец со компјутерите што се поврзани на истата локална мрежа. Треба да избереме кој било од нив (преку графичкиот интерфејс) и да го поставиме на местото што го сакаме ако има неколку компјутери со кои ќе се справиме со овој систем.

синергија 03

Тогаш ќе треба да кликнеме двапати на наведениот компјутер за да му обезбедиме име што може лесно да се идентификува; кога ќе ги прифатиме промените ќе скокнеме на друг прозорец каде ќе имаме можност да ги конфигурираме кратенките на тастатурата кои ќе ја пренесат контролата на додатоците (тастатура и глувче) на компјутерот клиент.

Поставување на Синергија како клиент на Виндоус

Ова е најлесниот дел од сето тоа, бидејќи треба да ја инсталираме Синергија само како порано. Разликата е во извршувањето, бидејќи тука наместо тоа ќе мораме изберете го полето во средината на интерфејсот.

Оваа рубрика се однесува на „клиент“; Треба само да ги прифатиме направените измени и да го затвориме прозорецот, што веднаш ќе се случи овој компјутерски клиент е „врзан“ за серверот. Како примарно барање, двата компјутери мора да бидат поврзани на истата локална мрежа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Manuel dijo

  Јас го инсталирав, но кога пишувам од тастатурата на серверскиот компјутер на клиентскиот компјутер, секогаш кога ќе ја притиснете празно место, се појавува буквата s. Остатокот работи добро, но со оваа бубачка не можам да го користам и не можам да го поправам. Може ли некој да ми помогне?
  Ви благодариме!

 2.   Луис Сол Мар dijo

  истото ми се случува