Сите новости во iOS 11, tvOS 11, watchOS 4 и macOS High Sierra

Како што најавивме минатиот петок, вчера понеделник, 5 јуни, Apple официјално ги претстави сите новости што ќе дојдат од рацете на нејзините оперативни системи наесен, веројатно во врска со лансирањето на iPhone 8, или како и да конечно одлучат да го наречат. Но, во овој главен претставник на презентацијата, не само што можевме да видиме некои од новостите дека оперативните системи на екосистемот Епл, туку и компанијата со седиште во Купертино официјално го претставува HomePod, алтернатива на Google Home и Amazon Alexa, beвер во перформансите и обновување на MacBook Pro кои не се најдоа на пазарот веќе една година. Но, она што може да ве интересира најмногу се вестите што ќе дојдат од раката на iOS 11 и почитта кон оперативните системи на Apple, па да се справиме со нередот.

Што има ново во iOS 11

iOS 11 не претставува големи промени во дизајнот, како што тврдат некои извори, но Apple се посвети на модифицирање и на општиот интерфејс на апликациите, на користење на дизајнот на апликацијата Apple Music во iOS 10 и на модификација начинот на кој комуницираме со него.

Контролен центар

Искрено не знаеме што помина низ умот на Apple кога станува збор за редизајн на контролниот центар, контролен центар кој изгледа како фиока за катастрофи каде што се наоѓаат вообичаените контроли на најновите верзии на iOS, но исто така и како главна новина, можеме да ги прилагодиме елементите што се појавуваат во него. Единствената добра работа во врска со овој нов контролен центар е што ги наоѓаме сите информации на истата страница без да треба да лизгаме одлево надесно за да пуштаме музика или да ја активираме камерата, на пример.

App Store

По многу години одржување на дизајнот, повеќе ориентирани кон компјутерите отколку кон мобилните уреди, Apple целосно го измени интерфејсот на App Store, нудејќи многу повеќе информации и поврзани апликации. Сликите и видеата од апликациите и игрите имаат поголема улога во оваа нова верзија, верзија која е поделена во пет главни категории: Денес, игри, апликации, ажурирања и пребарување.

Тастатура со една рака

iOS 11 ни нуди можност да ја конфигурираме тастатурата на нашиот iPhone за да можеме користете го со една рака, идеална функција за кога треба да продолжиме со разговор, но да имаме полни раце работа

Слики од екранот

Опцијата за снимање на екран во iOS 11 ни овозможува да го сториме истото, уредувајте, исечете и споделете го брзо. Откако ќе ги направиме модификациите и ќе ги споделиме, можеме да го избришеме директно од нашиот уред, за да не зафаќа непотребен простор.

Apple Pay и апликацијата Messages

Нешто што стана модерно последниве години е испраќајте пари на нашите пријатели преку различни апликации, идеално за кога излегуваме заедно или треба да организираме оброк, роденден или што и да е. Apple ги проширува можностите на Apple Pay овозможувајќи ви да испраќате пари преку апликацијата Messages, пари што очигледно го оставаат нашиот паричник конфигуриран со Apple Pay.

Siri

Сири исто така доби козметички модификации, со нов интерфејс и ќе може да покаже различни резултати покрај подобрувањето на изговорот. Сето ова е многу убаво во теорија, но важно е дека Сири престанува да ни одговара во најголем дел од времето со „Ова е она што го најдов на Интернет“.

Слики

Апликацијата за фотографии доби важна подобрувања во обработката на сликите, нудејќи употреба на протокол H265 за видеа, чија компресија е поголема од протоколот H264 што се користи до iOS 10, така што и сликите и видеата ќе заземаат помалку простор. Исто така, ни овозможува да извлекуваме слики од Фотографии во живо, функција што доаѓа со iOS 9 и која е начин да се создадат GIF-ови со звук.

Зголемена реалност

Благодарение на ARKit, Apple им става на располагање на програмерите нов комплет за искористете ја зголемената реалност, што ќе претставува нов предизвик за развивачите на игри при креирање на нова категорија игри.

Што има ново во iOS ексклузивно за iPad

Можете да видите дека конечно момците од Купертино сфатија дека ако сакаат iPad да биде вистинска замена за компјутерот, мора да му обезбеди функции кои овозможуваат поголема разноврсност, нешто што денес беше невозможно да се најде. Меѓу новитетите што iOS 11 ги носи исклучиво на iPad ја наоѓаме апликацијата File, која ни овозможува да управуваме со сите документи во облаците што често ги користиме заедно со датотеките што сме ги зачувале во iCloud.

Но, она што е највпечатливо е новиот пристаништето, пристаниште, до кое се пристапува со лизгање на прстот од долу нагоре и ни овозможува брз пристап до последните отворени апликации, покрај брзото управување со мултитаскинг, едноставно со влечење на апликацијата на екранот каде што имаме друга апликација компатибилна со оваа функција отворен

Повлечи и пушти, многу типична карактеристика на работните системи за работна површина Е биде достапен и со доаѓањето на iOS 11 исклучиво на iPad. Благодарение на оваа функција, можеме да споделуваме датотеки брзо по пошта, апликации за пораки. едноставно со влечење од каде што се, на пример од апликацијата File, до апликацијата со која сакаме да ја споделиме.

Јаболковиот молив исто така Посетете се со новиот 10,5-инчен iPad Pro и новиот оперативен систем, што го прави практично задолжителна алатка за да се извлече максимум од iPad.

Новата тастатура QuickType, интегрира специјални знаци во букви, така што за брз пристап до нив, треба само да го притиснеме копчето за кое станува збор и да го лизнеме прстот надолу.

Што има ново во watchOS 4

Апликацијата за активност на watchOS 4 ќе ни понуди поголема интеграција, не само со апликацијата Вежба, туку и со музиката што ја слушаме кога одиме за трчање или одиме во теретана. Покрај тоа, исто така, ќе се грижи за рпотсети не дека не сме се движеле одредени денови, за да се обидеме да се мотивираме.

Естетски, апликацијата за вежбање сега ќе ни покаже кукла во секоја од опциите за вежбање дека Apple Watch е способен да квантифицира, идеален за да не мора да ги прочитате сите опции што ги нуди апликацијата. Исто така, ни овозможува брзо да ја менуваме рутината за вежбање без да мора да престанеме со квантификација.

Автоматската синхронизација доаѓа до watchOS 4, така што секогаш можеме да ја имаме на нашиот зглоб нашите омилени плејлисти без да треба да се прави практично ништо.

Нов часовник на Siri, во кој ќе бидат прикажани податоците за нашите состаноци на денот, заедно со времето што останува за дома, како и предлозите што Siri ги смета за соодветни од ден на ден. Дизни исто така ни нуди три нови часовници за Приказна за играчките, но тие не се единствените, бидејќи Apple ќе ни овозможи да ги претвориме статичките слики во хипнотички калеидоскопи кои се менуваат во текот на денот.

Што има ново во tvOS 11

Apple не потроши многу време презентирајќи ја веста за следната верзија на оперативниот систем за Apple TV, само објави дека наскоро, Amazon Prime Video конечно ќе биде достапно за Apple TV, апликација што до сега не беше, поради различните проблеми помеѓу „Епл“ и „Амазон“, некои проблеми што конечно беа решени, па „Епл ТВ“ повторно ќе биде достапен за купување преку Амазон.

Што има ново во macOS 10.13 High Sierra

Apple се фокусираше на macOS High Sierra за подобрување на општото функционирање на системот со користење на нови технологии кои радикално подобрување на најважните функции на нашиот Mac, како начинот на кој ги чуваме нашите датотеки, графичката моќ, датотечниот систем ...

APFS - Систем за датотеки на Apple

Apple File System е новиот датотечен систем што дојде од iOS 10.3 на iPhone, iPad и iPod touch. Овој нов систем на датотеки е Премногу побрзо и тоа овозможува да се извршат вообичаените операции на многу побезбеден и поефикасен начин. Покрај тоа, благодарение на интегрираниот систем за криптирање, нашиот систем е заштитен во секое време од можни проблеми со хардвер или софтвер.

HEVC - H265

Apple одлучи да ја спроведе употребата на кодек H265, кодек кој нуди сооднос на компресија поголем од индустрискиот стандард, H264. Оваа технологија ви овозможува да компресирате видеа до 40% повеќе од сегашниот стандард H264, што ќе заштеди неверојатни количини простор без да го жртвува квалитетот, нешто што многу корисници не се подготвени да се откажат.

Метал 2

Подобрувањето на графичката обработка на Mac доаѓа од раката на втората верзија на Metal, интегрирана технологија што овозможува апликации извлечете максимум од нив, благодарение на виртуелната реалност, надворешната поддршка на графичкиот процесор и многу повеќе.

Слики

Фотографиите се ажурираат со додавање на некои од функциите што досега не беа достапни без очигледно оправдување. Една од највпечатливите е можноста за сСинхронизирајте ги сите препознаени лица на Mac со сите уреди поврзани со иста сметка така што ќе можеме брзо да пребаруваме за луѓе од нашиот Mac како што правиме од нашиот уред управуван со iOS. Ние исто така можеме да ги филтрираме сликите според критериуми, за да можеме да ги организираме или споделиме на многу побрз начин отколку досега.

Во врска со уредувањето, апликацијата Фотографии добива нови функции што ќе ни овозможат изменете ги нашите снимања со професионални филтри да им дадеме допир што секогаш го баравме. Исто така, се интегрира со апликации од трети страни, така што ако уредникот Фотографија не е доволен, можеме да ги отвориме директно во Фотошоп или Пикселматор без да мора да ја напуштиме апликацијата.

сафари

Сафари ни нуди како главна новина блокирање на видео рекламирање, оние среќни и омразни видеа што автоматски се репродуцираат со звук и кои, како општо правило, ни даваат страв во носот, покрај тоа што го оштетуваат искуството со прелистување. Safari ќе ни овозможи да го блокираме овој вид рекламирање според нашите вкусови и побарувачка.

Друга важна новина е систем против гребење, за да се спречи тоа кога барате нешто на Интернет, веб-страниците следат што бараме и рекламирањето што се прикажува на мрежите што ги посетуваме, континуирано да ни ги прикажуваат тие производи или написи.

Сафари исто така ни овозможува прилагодете како сакаме да ги гледаме веб-страниците што обично ги посетуваме, прилагодување на нивото на зумирање, без оглед дали сакаме да блокираме содржина, да ја споделиме локацијата ... Исто така, ни овозможува директно да ги отвориме веб-страниците во режим на читање, за да можеме да ги читаме статиите без одвлекувања на вниманието од каков било вид.

Пораките се достапни на сите уреди

Ако редовно ги користиме нашите Mac или iPhone за да испраќаме пораки, благодарение на macOS High Sierra, сите пораки што ги испраќаме ќе бидат зачувани во iCloud со цел да ги продолжиме разговорите на новите уреди што ги поврзуваме со нашата лична карта.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.